07.03.2007

Youtube'a Türkiye'den erişim, Türk Mahkemesi Tarafından Engellendi!

youtube.jpg

Türkiye’deki okuyucular, lütfen http://www.youtube.com adresine gidin. Sitenin tam olarak neden kapatıldığını bilmiyoruz çünkü herhangi bir açıklama yapma gereği duyulmamış. Büyük olasılıkla videolardan biri veya birkaçı sakıncalı bulundu. Peki sakıncalı içeriğin engellenmesi yerine tüm siteyi kapatarak aynı zamanda T.C. vatandaşlarının nelerden mahrum birakıldığının hesabını kimse yapmıyor anlaşılan. Söylecek çok sey var ama hapse girmekten korkuyorum o yüzden susuyorum.

Etiketler

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » Canlı Canlı Tarih Yazılıyor
 2. düğümküme » Bilgiye Erişim Hakkı
 3. düğümküme » Blog Archive » İnternet Yasağı Nasıl Aşılır?
 4. düğümküme » 2007 Düğümküme Başlıkları
 5. düğümküme » Türkiye Google Groups’a Erişimi Kapattı
 6. düğümküme » Bilnçli Bilinçsiz Site Kapatmalara Çözüm Arayışı
 7. MP3 articles » Blog Archive » Suç || tarafından
 8. Düğümküme » Türkiye’de Kitlesel İfade Özgürlüğü Engellemesi

20 Yorum

 1. arikan

  Duyduguma gore Ataturk ve “Türklük” aleyhinde videolar yayinlamis birileri.

 2. arikan

  http://www.msnbc.msn.com/id/17497711/

 3. arikan

  Coktan Slashdot’da haber olmus: Turkey Censors YouTube

  Slashdot’da bir kullanicidan yorum:

  “Turkey is a place where ‘holy state’ concept still lingers on. Anything said against the state, or ‘holy’ values instantly justifies and extreme measures – like banning of a whole mega site from ALL users in an 60 million nation.”

 4. Dara Kilicoglu

  Turkler ve Ataturk icin homoseksuel denmis. Bunu soyleyenler ise Yunanlilar. Artik boyle kendini bilmez bazi insanlar tarafindan yapilan asilsiz bu ve buna benzer saldirilar ile nasil basetmemiz gerektigini ogrenmemiz gerekiyor. Ama neden halen hem saldirilara maruz kalip bir de ustune insanlarimizi daha genel amacli bir servisten mahrum ediyoruz ki?. Su anki internet sistemi sadece belli bir icerigin sansurlenmesi icin yeterli olmuyor ve mahkeme tum siteyi kapatiyor. Peki bu da mumkun olmasaydi, mahkeme tum interneti mi kapatacakti? Slashdot’daki kimse disardan durumu iyi net birsekilde kavramis.

 5. arikan

  InternetHaber diye bir site yaygarayı basmış hakaret!, haklı karar, aşsağılık yakıştırma vs. diye. Bilinçsiz medya havlaması yapmak dışında bir olayı yok anlaşıldığı kadarıyla bu sitenin. Internet sansürünün ne kadar hassas bir konu olduğunu göz ardı edip bu olayı yaygara vermişler.

 6. ali

  internet’i hapse atsınlar, kökten çözüm.

 7. Dara Kilicoglu

  dugumkume.org yazarlarindan boran guney’in diger ugrasilarindan biri olan etrafta.com’da konu ile ilgili yazilan seyleri okuyordum. suna cok guldum:

  “Radikalin haberine göre sayin savci hanim youtube sitesini BIR CD’DE ISTETMIS ve cdye el konulmasina karar verilmis…”

  ve boran’in tepkisi ise:

  “aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa”

  simdi aglayalim mi gulelim mi? belki savci hanim’in kimseye soylemedigi gizli bir sikistirma algoritmasi var ve youtube bu sayede CD’ye sigacak. emin olamiyoruz ki…

  sayin savci, youtube.com’un icerigini CD lere yazmaya kalkarsaniz, devlet malzeme ofisine odeyecegimiz yuksek depo kirasi yuzunden ulkece batacagiz…

  burak bir keresinde kultur ve turizm bakanliginin kapatildigini yerine daha faydali olacak tekno-kultur bakanliginin kuruldugunu hayal ettiginden bahsetmisti : – )

 8. arikan

  hem kültüre hem de turizme beraber bakan bir devlet adamı olması ne kadar saçma değil mi? elma ve armut bakanligi gibi…

 9. mahmut

  karari siddetle kiniyorum. birinin adam bicaklamasindan sonra ulkede bicak satisinin yasaklanmasi gibi sacmasapan birsey.
  ben youtube a gs la ilgili, tribunden kendi cektigim bi video koymustum, ustelik video kisacikti ve mactan once kadrolarin sayildigi zamandi..
  youtube bana bi mail yollayarak, digiturkten gelen yayin hakki sikayeti yuzunden video yu sildigini bildirmisti.
  demekki yapilan sikayetin buyuk onemi var. eger siz turk milletinin siteye erisimini engellerseniz, meydani dusmanlara birakirsiniz.
  ataturke, turklere hakaret iceren videolarin sayisi artar ve kimseciklerin sesi cikmaz. ne youtube a sikayet mail i gider, ne de videolarin altina olumlu yorum yapilir.
  her karardan once “geregi dusunuldu….” diyen adaletin yeteri kadar dusunemedigi kanaatindeyim!!!

 10. arikan

  YouTube’a erişim tekrar engelleniyor:
  http://canadianpress.google.com/article/ALeqM5idKeoDVaDb8T8uMfyXENa_7kKlww

 11. osk

  youtube yine engellendi 17/01/2008 mahkeme kararıyla kara niçin hangi sebeple alındı bilmiyorum ama yine engellendi…

 12. SeLeNa52

  Burdaki tüm yazılan yorumlara katılıyorum ve kararı kınıyorum sitenin neden engellendiği hakkında bir açıklama yapılmamış bugün girdiğimde şaşırdım youtube gibi bir sitenin ne zararı olabilirki ben çok şeyleri bu siteden takip ediyorum eğer zararlı ve engellenmesi gereken vidiolar varsa onlar silinseydi sorun çözülseydi neden siteyi kapatma gereği duydunuz ki bence çok kişi youtubenin kapatılmasını kınayacaktır biz TÜRK evlatlarıyız biz OSMANLI torunlarıyız bizim kim olduğumuzu tüm dünya biliyor ULU ATATÜRK’ümüzü biliyor ona kimsenin laf uzatmaya ne hakkı var nede güçü yeter…

 13. arikan

  Baskın Oran’ın yazılarında bahsettiği gibi ulus-devletten demokratik devlete geçiş veya geçememe göstergesi bu davranış.

  Baskın Oran Radikal Yazı Arşivi
  http://www.radikal.com.tr/arama.php?ara=1&y=3&edi=BASKIN%20ORAN

 14. ali

  kararın ne sebeple alınmış olduğunun önemi yok, önemli olan devletin böyle uygulamalarla haklarımızı elimizden alması, bizi cümle aleme rezil etmesi ve bizi düpedüz aptal yerine koyarak hakaret etmesi. evet, devletin bize hakaret etmesi dedim, kendisi tanımlayıp cezalandırdığı “türklüğe hakaret” eylemini kendisi yapması: burada hakaret edilen atatürk değil bizleriz, çünkü bu sözde bizi “kötü içerikten korumaya” çalışan zihniyet bizlerin neyin iyi neyin kötü, neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayacak, buna karar verecek kapasitemiz olmadığını varsayıyor, bize gerizekalı muamelesi yapıyor ve gerekçesi ne olursa olsun sonucunda hepimize, istisnasız tüm tc vatandaşlarına hakaret etmiş oluyor.

  biz de gerekli tepkiyi göstermeyerek, kabullenerek, bunu küçük bir sorun olarak görerek, bundan asıl sorumlu olan kurumu değil belirli kişileri sorumlu tutarak veya “evet ama onlar da atatürk’e hakaret etmişler” gibi safsatalarla özgür irademiz olmadığını kabul ederek aptallığımızı tescilliyoruz. hepimiz suçluyuz çünkü kendi kendimize zarar vermeyelim diye zincirlenmekten hoşnut gözüküyoruz.

  en azından çoğunluk böyle gözüküyor maalesef..

 15. nihan

  nasıl olsa bi kaç güne açılır site kafalarına göre açılıyolar kapatıyolar

 16. selin

  arkadaşlar büyüklerimiz karar vermiş ayrıca atatürke kötü laf etmişler oyüzden büyüklerimiz haklı

 17. edanur

  arkadaş youtube kapanmaz olmaz ama hepimiz atatürke yapılan saygısızlıgı görmüyoruz hepimiz kulaktan duyma şeylere inanıyoruz doğru olanı bu ayrıca müzik dinlemek video izlemek için mynet i kullanabilirsiniz ayrıca bu haksızlığı atatürke yapılan saygısızlığı gördükleri için büyüklerimize teşekkürler

  atatürk izcisi edanur

 18. edanur

  arkadaşlar boş verin yarın yada başka bir zaman açarlar zaten bir sefer daha kapamışlardı tekrar açtılar ne oldu boş verinn ama özledimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 19. fahrez

  valla arkdaşlar bence bu vıdeeoları pkk lar yapıyor buna emınım pkk aşşağılık bısı ınların ne yapacakları bellı olmaz arkdaşlarr ama kesın ataturke karsı saygısızlık yapacakları kesın lanet olsun pkk ya nefret edıyorum ya

 20. Hüseyin K

  turk karşıtı biri olsam ve bu ülkenin youtube gibi engin bir içerikten mahrum kalmasını istesem yapacağım şey basit… Yaz 2 tane hakaret 1 sene mahrum kalsın nede olsa türkleri kendi yasalarıyla çelişkiye düşürüm. Ben fizik öğrencisiyim Strim teorisi ile ilgili videolar var bbc tarafından verilmiş. Tam birşey öğrenicem youtube açılmıyor(herkes gibi dolaylı sitelerden girmem yüzüznden kaynaklanan sorun). Ya bu mahkemeler nasıl bir mahkeme anlamıyorum böyle zulum anca bizim ülkemizde olur. Utanıyorum bu saçmalıklardan

Yorum Yaz