12.03.2008

YouTube Platformu ile Yeni Nesil Televizyonculuk

youtube_logo_july07.pngBu sabah –Silikon Vadisi’nde*– Youtube Platformu çıktı. Yeni YouTube API ile videolarınızı programatik yükleyebiliyorsunuz. Yani kendi web servisinizde kullanıcılarınızın yüklediği videoları otomatik (programatik) olarak yükleyip YouTube’da barındırabiliyorsunuz. Bu platformla YouTube’un sahibi Google webdeki tüm videoları barındırmayı hedefliyor. Google’un “dünyadaki tüm bilgiyi” düzenleme stratejisine son derece uygun bir hareket.

Kendi servisinizde video gösterip trafikten arttırıyorsunuz ve reklamdan para kazanıyorsunuz. YouTube ise video’nun içindeki reklamların gelirini alıyor, bunu paylaşmıyor. Yeni YouTube API bilgi yüklemek için her türlü fonksiyon içerirken gelir dağılımı ile ilgili en ufak bir fonksiyon içermiyor. API’nin genel özellikleri şöyle:

 • Video ve video cevap yükleme
 • Kullanıcı ve video metaveri (başlık, tanım, oy, yorum, favori, arkadaş, vb.) ekleme ve düzenleme.
 • RSS besleme toplama ve erişim
 • 18 yerel bölge için özel sorgu desteği
 • Video oynatıcı özelleştirmesi

Yeni YouTube APIyi şimdiden kullananlar YouTube Partners programı dahilindeki kurumlar. Bu kurumlar Electronic Arts (oyun videoları), Berkeley Üniversitesi (eğitim videoları), Animoto (müzik videoları), Tivo (etkileşimli TV) ve daha bir çok Silikon Vadisi şirketleri sağladıkları içerik karşılığında reklamlardan gelir elde ediyorlar. Ancak bu sadece partner programına dahil şirketlerle sınırlı, YouTube’daki içeriği esas oluşturan kitle, yani siz, biz, Türkiye’den televizyon dizilerini, maçları, müzik videolarını yükleyenler, türlü türlü video sosyal imleme servisleri, İspanya’daki gitarcı, Brezilya’daki webcam kızı, Çin’deki sebest film yapımcısı yani dünyanın geri kalanı verdiği emek karşılığında gelirden pay alamıyor…

YouTube videolarınızı “barındırmak karşılığında” tüm video reklam gelirini kendine alıyor. Bu karşılığa biraz daha yakından bakalım. Bir web servisim var, servisi kullanan kişiler video yükleyebiliyor, bu videolar hem benim servisimde hem YouTube’da gösteriliyor. Kendi sitemde bu video’ya bakan kişilerin yarattığı trafikden reklam geliri elde ediyorum. Ancak kendi servisim içinde gösterilen video reklamından geliri YouTube (yani sahibi Google) alıyor. Bu durumda YouTube 3+1 yerden reklam geliri kazanıyor.

 1. Video benim servisimde gösterilirken video içi reklamdan
 2. Video youtube.com’da gösterilirken video içi reklamdan
 3. Youtube.com içinde benim videolarımın bulunduğu sayfalardaki reklamlardan
 4. Video kopyalanıp yüzlerce siteye dağıtıldığında video içi reklamlardan

Google’un senin kendi sitende reklam göstermesi ve onca yerden senin videoların üzerinden reklam geliri yapması karşılığında sen sadece video barındırma servisi alıyorsun, bu sence adil mi?

İlgili Düğümküme Yazıları

* Neden yazılarımda “Silikon Vadisi sabahı”, “Amerikan Interneti” gibi tamlamalar kullanıyorum? Çünkü bu yazılarda bahsedilen üretim tamamiyle Silikon Vadisi’nde yapılıyor ve dolayısıyla hayatımıza bir Kaliforniya gerçekliği (yeniden hortlamış Kaliforniya ideolojisi) katıyor. Özellikle Türkiye’de teknoloji çok az ya da hiç geliştirilmiyor dolayısıyla ortaya çıkan gerçekliklerin ithal edilmiş gerçeklikler olduğuna dikkat çekmek istiyorum.

Güncelleme: Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından Atatürk’e hakaret içeren videoların yer alması nedeniyle alınan karar doğrultusunda, youtube.com sitesine hem IP, hem de alan adı yönünden erişimi durdurdu. Türkiye’de yaşayan ve YouTube’da video yayınlayan yüzbinlerce kişinin ifade özgürlüğü hiç bir suçları olmadığı halde Türkiye Sulh Ceza Mahkemesi tarafından sınırlandırılmıştır.

Etiketler

, , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. YouTube artık bildiğiniz YouTube değil! | Webrazzi
 2. YouTube artık bildiğiniz YouTube değil!, TechnoLogic
 3. düğümküme » Yeni Radiohead Videosunu MTV Değil Google Yayınlıyor

4 Yorum

 1. venq

  hali hazırda hosting şirketlerinin baya kısıtlı olan web alan ve trafik sınırlamalarını bu şekilde aşabilecek olmamızın yanında google teknolojisi ile bilginin kolay endekslenip ulaşılabilmesi ile bu hizmet beraber düşünüldüğünde, gerçekten kusursuz bir hizmet ortaya çıkmış. hali hazırda cms ve blog yazılımlarındada gerekli desteklemeler yapılırsa bir çok site ve web masteri için bir cehennem olan video playerları ve onların sitelere uyumlaştırılması ve de çoğu sitelere eklenen playerlerin ücretli olma sorunuda direkt olarak bu şekilde ortadan kalktığı gibi insanları youtube hesap açtırmak zorunda bıraktırmadan sitenin kullanıcıları için uyarlayabileceği arayüzler sayesinde video paylaşımı daha yaygın bir hal alacaktır. buna google barındırma streaming hizmetinin karşılığı olarak kendi sayfalarında göstereceği videoların reklam gelirlerini alması adaletsiz gelmiyor ayrıca epistemolojik bir manada insan, bilgi ve bilgiye ulaşım arasında oluşan bu yeni ilişkiler ağınıda bu tarz ticari kaygıların uzağında çok daha derin ve felsefi bir bakış açısıyla incelenmesi gerektiği inancındayım.

 2. Dara Kilicoglu

  “* Neden yazılarımda “Silikon Vadisi sabahı”, “Amerikan Interneti” gibi tamlamalar kullanıyorum? Çünkü bu yazılarda bahsedilen üretim tamamiyle Silikon Vadisi’nde yapılıyor ve dolayısıyla hayatımıza bir Kaliforniya gerçekliği (yeniden hortlamış Kaliforniya ideolojisi) katıyor. Özellikle Türkiye’de teknoloji çok az ya da hiç geliştirilmiyor dolayısıyla ortaya çıkan gerçekliklerin ithal edilmiş gerçeklikler olduğuna dikkat çekmek istiyorum.”

  Orada bir gerceklik var AMA gormek icin bir de aynaya ihtiyaciniz var. Ve bu buyuk ayna Silikon Vadisi’nde yerlesik durumda. Tabi boyle bir gerceklikten bahsederken (sanal gercekligin ozellikleri cok tartisildi) ister istemez bir varolus probleminden de bahsediyoruz. Google’da yoksan yoksun gibi.

 3. proksi

  Bugun itibari ile Youtube’e Turkiye’den erisim engelleniyor (yine!).

  http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/8449424.asp?gid=229&sz=82496

 4. arikan

  “Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından Atatürk’e hakaret içeren videoların yer alması nedeniyle alınan karar doğrultusunda, siteye hem IP, hem de alan adı yönünden erişimi durdurdu.”

  Bu konuda yazıp çizmek bir işe yaramıyor. Ne yapabiliriz?

Yorum Yaz