02.12.2007

Yorumlarınızı Dağıtın

Düğümküme yazılarına isteyen herkes yorum yapabilir. Spamler dışında her yorumu yayına alıyoruz ve cevaplamaya çalışıyoruz. Bir başka yorum yapma yöntemi de kendi blogunuzda yazdığınız yazılardan ilgili Düğümküme yazılarına bağlantı vermek. Böylece bağlantı verdiğiniz Düğümküme yazılarından sizin yazdığınız yazılara otomatik geri bağlama yapılır. Buna “trackback” veya “pingback” deniyor. Türkçesi herhalde “geri bağlantı” olabilir. Örnek olarak geçenlerde yazdığımız şu Facebook yazısının altındaki trackbackleree bakabilirsiniz.

Düğümküme’de yaptığımız son değişiklikle artık bu trackbackleri yorumlardan ayırdık ve ön plana çıkardık. Bunun amacı daha dağıtımlı bir tartışma ortamı yaratmak. Yani Düğümküme’ye gelip yorum yazmak yerine kendi sitenizde yazıp ilgili Düğümküme yazısına bağlantı vererek tartışmaya katılabilirsiniz. Bu verdiğiniz bağlantı sayesinde Düğümküme’de otomatik olarak sizin yazınıza geri bağlantı verilir, böylece tartışmalar birden fazla sitede sürer.

Trackbackleri nasıl ön plana çıkartırım?

Hemen her blog yazılımı trackback destekler. Siz de trackbackleri kendi blogunuzda öne plana çıkartırsanız tartışmalar daha fazla yayılır. Bunu yapmak için yorumları trackbacklerden ayırmanız yeterli. Eğer WordPress blog yazılımı kullanıyorsanız
“separate trackbacks comments wordpress” Google araması yapın, size pek çok sonuç getirecek, bunların arasında ProBlogDesign sitesinde yayınlananı tavsiye ederim.

Etiketler

, ,

4 Yorum

 1. faruk

  Haklısınız, maalesef Türkiye de geri bağlantıya pek önem verilmiyor bunun eksikliği mim denilen son dönemde esip geçen bir furya ile kapatılmaya çalışıldı fakat bence yeterli olmadı.

  Güzel bir yazı olmuş, teşekkürler, wordpress e tema yapan arkadaşlar için de gayet faydalı olmuş.

 2. alper

  merhaba,

  bir sure once kesfettim blog’unuzu. hazir da boyle bir sey yazabilecek bir yazi bulmusken soylemeden edemedim: gercekten cok guzel bir blog. severek okuyorum. bu dilde new media, web 2.0 vs ile ilgili guzel yazilar gormek gercekten cok hos.

 3. arikan

  @faruk sağol, geri bağlantı yapıldığı sürecek mimler katlanarak büyüyecektir.

 4. arikan

  @alper merhaba, umarım işine yarıyordur yazılar. Yakında sağ bara “arşivden” gibi bir şey koyucaz, ancak şimdilik etiketlerden ve arama yaparak eski yazılara da ulaşabilirsin.

Yorum Yaz