22.05.2007

Yoko Ono Burada!

yoko1.jpg

John Lennon’ın tanımı ile “Dünyanın en ünlü tanınmayan sanatçısı” Yoko Ono 3 Mayıs – 30 Haziran tarihleri arasında “Açık Şehir” isimli sergisi ile Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri’de.

Karaköy’deki Minevra Han’ın bankacılık dönemlerinden kalan bodrum katındaki kasa dairesine indiğinizde toplam 9 parçadan oluşan ve tamamı izleyicilerin etkileşimine açık sergi ile karşılaşıyorsunuz. Kavramsal sanatın öncülerinden Ono’nun sergilenen eserlerinin çoğu ziyaretçilerin etkileşimine açık bırakılmış.

Ono’nun size sundugu küçük el fenerleri ile evrene sonsuz sevgi mesajı gönderebilirsiniz.

“sen su/ben su/ hepimiz farklı kaplarda suyuz/ o yüzden buluşmamız çok kolay/ bir gün hep birlikte buharlaşacağız/ ama su bitip gittiğinde bile/ belki kapları işaret edeceğiz/ ve oradaki, işte o benim diyeceğiz/ bizler kaplara kafayı takmışız”

yoko4.jpg

1966’da Mend Piece ismi ile ilk olarak sergiledigi işi,11 Eylül’den sonra Mend Peace adını alarak masa dolusu kırık tabak, çanak, fincan, kaseyi onarmaya davet ederken, Ono “fincanı onarırken düşündügünüz şey onu onarmak değildir” diyerek metafor yaratabilme kapasitemize sesleniyor.

yoko2.jpg

Savaşlarda stratejilerin belirlenmesinde kullanılan haritalarla seni seviyorum,barışı düşle yazılı kabartma mühürleri kullanarak “IMAGINE PEACE” adlı eserde sizinde bir katkınız oluyor. Yine ziyaretçilerin boya ve fırçalarla kendi hünerlerini göstereceği “ADD COLOR” isimli eserinde, yeniden doğuşu simgeleyen tabutu boyayabilirsiniz.

Kültürümüzde yaygın olan dilek agaci burada “WiSH TREE” adı altında dileklerinizi yazabilceginiz, ve daha sonra dileklerinizin İzlanda Reykjavik’te yapım aşamasında olan İmagine Peace Tower’a gönderilcegi eser olarak tasarlanmış.

En son odada yer alan Marcel Duchamp, Frida Kahlo, Atatürk, Joseph Beuys gibi önemli isimlerin yazılı oldugu 123 kart, her biri aynı seviyede su ile doldurulmuş ince belli çay bardaklarının önünde “WE’RE ALL WATER” adı altında Yoko Ono’nun 1967’de Lisson Galeri’deki sergisi için yazdığı bir kavramdan ilham aldıgı eseri oluşturuyor.

yoko3.jpg

30 Haziran’a kadar sürecek kavramsal sanatın öncülerinden olan Yoko Ono’nun sergisinin sizde bir parçası olmalısınız.

Etiketler

, , , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » Sanat Ürününde Nesneden Sisteme Geçiş
 2. Düğümküme » Sanat Ürününde Nesneden Sisteme Geçiş
 3. Düğümküme » 2007 Düğümküme Başlıkları
 4. Andreas Gursky ve Yoko Ono İstanbul’da | Prefabrik Ev Fiyatları, Prefabrik Evler, Prefabrik Villa

5 Yorum

 1. arikan

  Bu üzerinde düğümküme yazan şey nedir? Bu mu gidecek Reykavik’e?

 2. arikan

  Yoko Ono Fluxus akımı dahilinde bir çok etkinlik (“happening”) tarif etmiştir. Mesela Yoko Ono’nun 1961 yılında yazdığı “Painting for the Wind” şöyle:

  "Cut a hole in a bag filled with seeds of any kind and place the bag where there is wind."
 3. arikan

  Aynı yıl (1961) Nam June Paik “Composition for Poor man” tarifini yazıyor:

  Summon a taxi,
  position yourself inside,
  request a long ride, OBSERVE THE METER.
 4. Dara Kilicoglu

  burak uzerinde dugumkume.org yazan sey, ono’nun ‘add color’ adli isi. bir tabut, boyalar ve fircalar var ortalikta. bu malzemeleri kullanarak istedigin gibi takiliyorsun. bizim aklimiza dugumkume.org yazmak geldi : D

 5. diarthrosis

  soma-psykhe ilişkisi çok iyi kurgulanmış…

Yorum Yaz