25.05.2007

Yıldız Mimar Rem Koolhaas Dubai'de Ölü Yıldız Tasarladı

oma-rem-koolhaas-rak-dubai-0

Petrol ve turizm zengini Dubai şehri bir süredir tamamiyle yeniden yapılanıyor. Petrol yatakları yakın gelecekte kurayacağı için turizme yatırım yapılıyor. Önce daha çok plaj alanı yaratmak için palmiye ve dünya haritası şeklinde yapay adalar yapıldı sonra yıldız mimarlara şehre kendi ikonlarını kondurmaları için işler verildi. Sonunda Dubai vahşi turizm merkezi Las Vegas veya Disneyland gibi dev bir lunaparka dönüşüyor.

Rem Koolhaas’ın ofisi OMA/AMO bu lunaparkın içinde yeralacak Ras al Khaimah Kongre ve Sergi Merkezi (RAK) binasını George Lucas’ın Yıldızlar Savaşı filmindeki Ölü Yıldız biçiminde yapıyor. Önce ressamlar için söylenmiş sonra mimarlara da uyarlanmış bir “atasözü” bu çalma çırpma Ölü Yıldız dedikodularına tuz biber oluyor tabi: “İyi mimarlar ilham alır, büyük mimarlar çalar.” OMA ise bu mimarlık lunaparkı için şunu soruyor:

“Konu sınır taşı (“landmark”) yaratmak olduğunda icat edilecek bir şey kaldı mı?”

oma-rem-koolhaas-rak-dubai-1

oma-rem-koolhaas-rak-dubai-4

OMA’ya göre 21inci yüzyıl –her yeni binayı eskilerinden ayırmak amacıyla– mimarlıkta “aşırı biçimlerin” manik üretimiyle şeklini buluyor. Ama bir paradoks olarak sonuçta her “değişik” bina girişimi anında değişikler denizine karışıyor, ve geriye kentsel bir monotonluk kalıyor. OMA RAK projesinin bir mimarlık statejisi olarak sonraki tuhaf şekli üretmeyi değil temel biçime geri dönüşü temsil ettiğini belirtiyor proje tanımında.

Rem Koolhaas bu tanımda şunları söyleyerek projeyi entellektüel bir olgunluğa ulaştırmaya çabalıyor:

 1. “Temel geometrik biçimler insanlık öncesinde bile vardı.”
 2. “Küre ile çubuk doğu ve batıyı temsil edecek evrensel bir sembol olabilir.”

Neredeyse “külahıma anlat” demek istiyor insan. Bu genel geçer çabalardan biz yeni nesil yaratıcılar pek etkilenmiyoruz. Ne modern Bauhausculuk ne de post-modern ikon kırıcılık bugünkü hayatın karmaşasında bizi beslemiyor. Bırakın yeni biçimi, fiziksel bir nesne tasarlama eylemi ne kadar geçerli? Bugün yaşadığımız ağlı bağlı karmaşık hayatta tasarım eylemi ancak sistem yaratımı olarak icra edildiğinde anlamlı olabilir. Sistemlerin sentezlenerek yeni sistemlere karıştığı dinamik ortamlarda Ölü Yıldız gibi nesneleri, sembolleri, ikonları ancak sistem değişkenleri olarak kullanabiliriz.

oma-rem-koolhaas-rak-dubai-5.jpg

Görsel Kaynakları: OMA/AMO

Etiketler

, , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » 1899 Avrupa’sında Politik Durum Haritası
 2. Düğümküme » 1899 Avrupa’sında Politik Durum Haritası

10 Yorum

 1. Ali Demirel

  yildiz savaslari filminin gezegenleri tasarlarken arabistan kentsel ve fiziksel yapisini ilham aldigi dusunuldugunde dubai icin bir tasarimda yildiz savaslari filminin ilham alinmasi akillica olmus!
  buradaki olu yildiz uygulamasi “calma”nin otesinde bir durum. bence cok usteca bit uyarlama olmus.
  sistem tasarimi konusunda dediklerine katiliyorum. ama o elestiri bu projeye tam oturmayabilir, daha detayli incelemek lazim, cunku OMA herzaman sistem tasarimi da konusunu on planda tutmustur. ve bu tur formal/simgesel ogeler de sosyal sistemin bir parcasi oldugundan disarida birakilamaz.
  gordugum kadariyla cok iyi bir proje…

 2. arikan

  Yıdız Savaşları’nı yapan George Lucas ile Rem Koolhaas arasında bir geri besleme döngüsü oluşmuş demek bu projeyle.

  çöl > Lucas > ölü yıldız (filmdeki) > Koolhaas > çöl > ölü yıldız binası

  OMA araştırmacı mimarlık çabalarıyla çok şey öğretti bize. Hatta projelerini genelde araştırmaları anlatan diyagramlarla beraber yayınladıkları için OMA bir nevi açık mimarlık yapıyor diyebiliriz. Belki de bu proje için de stüdyodan çıkacak yeni malları beklemek lazım. Ancak şu anki gördüğümüz haliyle Ölü Yıldız’da bir nesne fetişizmi var. Özellikle bu nesne fetişzmini yükseltmeyi çabalayan iki OMA yorumu sebebiyle sistem tasarımı konusundan bahsettik:

  Sistemlerin sentezlenerek yeni sistemlere karıştığı dinamik ortamlarda Ölü Yıldız gibi nesneleri, sembolleri, ikonları ancak sistem değişkenleri olarak kullanabiliriz.”

 3. kalender

  dubai süper bir yere benziyor sürekli araştırıyorum ve takip ediyorum imkanım olsa ilk görmek istediğim yer dubai olurdu ;-)

 4. emel

  muhtesem bır yer.dubaıde yasamak ıcın herseyımı verırdım.bu yapı da en az dıgerlerı kadar etkıleyıcı.

 5. SaLTaNaT

  Hayatımda iLq Defa ßöyLe oteLLer feLan Görüyorum yha …

 6. CİHAT

  herkese selam ben 3 gün önce Dubai den geldim dubaiyi görmeyen arkadaşlar hiç merak etmeyin o kadarda ahım şahım bi yer değil ama görülmeye değer yerler çok akla zarar şekilli gökdelenler var ama ben şahsen beğenmedim herşey yapay çünkü sunilik ön planda

 7. ben

  ben 6 yildir goruyom hala bisi gorebilmis diilim :)

 8. SERKAN _ISMAIL_SEZAI

  BIZ AYLARDIR BURDAYIZ GORDUGUMUZ GORECEGIMIZ CHINA BAYANLAR VEDE KOSKOCA BIR COL GELINECEK VEDE YASANACAK BIR YER DEGILDIR AMA GENEDE HIZLI YASANACAK GECELERI VAR SAYGILAR KANKALAR

 9. bawarch

  daha şekilci, daha “ben yaptım oldu”cu, daha “siz ne anlarsınız”cı tasarımlar bekliyorum önümüzdeki yıllarda Koolhaas’tan. Bize sunulmaya devam etsin, biz de hala “aslında haklılar” demeye devam edelim küçük küçük koolhaaslar van Loonlar shigematsular yetişsin, baka baka çala çala..

 10. sara

  ayyyy çoq güzel tam hayallaerim

Yorum Yaz