16.07.2008

Yeni Radiohead Videosunu MTV Değil Google Yayınlıyor

Yeni Radiohead videosu “House of Cards” Google Code sitesinde yayına verildi. Video üç boyutlu taranmış Thom Yorke profili, üç boyutlu insan ve mekan taramaları animasyonundan oluşuyor. Animasyon boyunca piksel bulutu dediğimiz bir görsellik hakim. Lazer tarama yöntemiyle yapılan videoda uçuşan ve titreyen pikseller böyle şeyleri yeni görenleri ilk bakışta şaşırtıyor. Ancak bu tür görsellikle tanışık olan işlemsel sanatçılar ve tasarımcılar çeşitli email listelerinde ve görüşmelerde bu videoyu ne estetik olarak ilginç ne de yeni bulduklarını belirtiyorlar. Tartışma videonun yapılma tekniğinden verilerinin Google kod deposunda yayınlanmasına kadar pazarlama, teknoloji, estetik, ve etik üzerine gelişiyor.

http://code.google.com/creative/radiohead/

YouTube videoları Türkiye’den gözükmüyor, “House of Cards” videosunu DailyMotion üzerinden izleyebilirsiniz.


Solda Cold Play, sağda UVA’in Colder için yaptığı çalışma.

Yönetmenliğini James Frost’un yaptığı Radiohead videosunda kullanılan görsellik (bkz nasıl yapıldı) daha önce Showstudio ve UVA gibi işlemsel tasarım ve sanat yapan stüdyolarda, Cold Play “Rush of Blood” albümünde kullanılmıştı. Pop yıldızlarının suratının dijitalleştirilmesi ve bilgisayar yönetmleriyle bozulması daha önce mesela Kraftwerk videosunda ve pek çok filmde ve sanat işinde kullanılmıştı. Bilgisayarla portre resim değiştirme bozma estetiğinin literal olarak ilk görüldüğü zaman belki de Andy Warhol’un Debbie Harry’i bir TV şovunda Amiga bilgisayar ile boyaması olmuştur. Bu Tv şovunda Warhol’a daha önce hangi bilgisayarlarla çalıştığı sorulduğunda, Warhol cevap veriyor: “ben herşeyle çalıştım, özellikle bunu bekliyordum.”

Radiohead’in yeni videosunda ilginç olan videonun kendisinden çok kullanılan piksel bulutunun veri olarak Google Code üzerinde yayınlanıyor olması. İster indirip kendi bilgisayarınızda deneyin isterseniz Radiohead etkileşimli java applet‘i kullanarak oynayın görüntüden daha gerçek bir şeye yaklaştığınızı hissedeceksiniz… Bu Radiohead pazarlama kampanyası bariz bir biçimde Google Code deposunu MTV gibi kullanıyor, görsellik fetişzminin yerine kod ve veri fetişizminin geçmeye başladığını onaylıyor.

Daha önce Modest Mouse, Björk, Beastie Boys gibi popüler müzik yıldızları hayranlarına video yapmalarını sağlamış ve üretilen videolardan kendi promosyonlarında faydalanmışlardı. Tahmin edersiniz ki bu tür girişimler kullanıcı tarafından yaratılan içerik (“user generated content”) devrinde yapılmaya başlanmıştır. Bugün Radiohead videoda kullanılan ham tarayıcı verisini yayınlamasıyla ve hayranlarını bu verileri kullanmaya davet etmesiyle pazarlama girişimini bir adım daha ileri götürmüştür. Dönüp dolaşıp aynı soruya geliyoruz. Hayranlar emeklerinin karşılığında ne alıyor? Radiohead’in ününden bir parça mı, para mı, sahne arkasında misafirlik, otel odasında yataklık, imzalı poster, beraber fotoğraf mı? Bu yaşadığımız zamanda hangisi zamanınızı kafanızı enerjinizi vermeye eşdeğer olabilir?

İlgili bağlantılar:

* Bu yazıda bağlantı verilen YouTube videoları Türkiye’den görünmüyor olabilir. Türkiye devletinin vatandaşlarına getirdiği bu çağdışı kısıtlamayı bile bile YouTube videolarına bağlantı vermek zorunda kaldım kusura bakmayın.

Etiketler

, , , , , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. Western Spaghetti, The one that i like best, Radiohead | FatsaLife !
 2. Western Spaghetti, The one that i like best, Radiohead | Prefabrik Ev Fiyatları, Prefabrik Evler, Prefabrik Villa

10 Yorum

 1. Fahri Ozkaramanli

  Glasgow School of Art’s grafik tasarım bölümünden mezun olmak üzere olan James Houston un In Rainbows albümünden NUDE parçası için yaptığı videosu oldukça ilgi görmüş, kendisi ile Creative Review de yapılan bir röportajdan alıntı yapıyorum…

  “I’m a video maker, and not a musician. To be honest, I’ve been completely overwhelmed by the huge response. As I said, this was a wee video for Uni that I edited in my bedroom with my dog at my feet and now it’s grown out of control. I’ve had over 2,000 really lovely emails from people all around the world, been offered a record deal (I’m not even a musician!), and been asked to get involved in loads of other amazing projects. It all came to a climax when I noticed that Colin Greenwood had posted the video on radiohead.com. I’ve been a huge fan for years, and seeing the blog post touched me in a way that I can’t quite articulate.”

  http://www.creativereview.co.uk/crblog/ok-computer-scanner-ink-jet/

 2. onur gunduz

  YouTube’da host edildiği için izleyemiyoruz. Fuck this shit.

 3. arikan

  şurdan izleyebilirsiniz
  http://www.dailymotion.com/video/x64z3b_house-of-cards_music

 4. onur gunduz

  etkilendim ^^

 5. onursonmez

  ayrica bizim ucman balaban bey ile B11 adi altinda bundan 2 sene once dorian’a cektigimiz muzik videosu da sasirtici geldi simdi.

  http://www.flickr.com/photos/onurson/2182567115/
  http://www.flickr.com/photos/onurson/2183354094/

  tabi biz gene maddi manevi bu kadar ozgur davranamamistik. kismet degilmis.

 6. arikan

  Bu projede yönetmen hiç kamera kullanmamakla övünüyor. Bu sizin umrunuzda mı?

 7. arikan

  Bu klipde kullanılan piksel bulutu verisinin Google Code üzerinde dünyaya açılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Oturup bu veriyi kullanmak ister miydiniz?

 8. onur gunduz

  Open-source olması mütiş. Zaten bu Lidar scan falan daha önce de yapılıyordu sanırım. Ama open-source her daim desteklerim. Source code Apache license ile geliyor. Apache lisansli ilk video klip :) Radioheadden yine tribünlere doğru bir hareket olmuş.

  Bu bulut verisini kullanmak istemem. Kralı vardır bu verinin. ama yine de GNU/Radiohead ! The future is open :)

 9. onur gunduz

  Thom Yorke yiyosa gen haritasıyla klip yapsın onu da sourceforge a koysun

 10. Ali Demirel

  bence de video gorsel estetik olarak basarili degil. ama yeni bir estetik deger tanimlama yolunda cok basarili bir calisma! warhol’un amiga boyamasi ve kraftwerk videosu yapildigi zamanlarda ne kadar radikaldiyse ve bir estetik degisimin onunu actiysa bu da o derecede basarili, lakin bence kraftwerk videosu bu estetik degisimin siirsel kalitesini yakalamayi basaran bir video olarak one cikiyor ornegin, ve o anlamda daha onemli, bu baglamda da radiohead videosu elestirilebilir bence.
  butun datanin ortak erisilebilir bir ana saglayicida oldugu ve sadece edl (edit decision list) benzeri bir data ile herkezin kompozisyon yapabildigi bir ortama dogru guzel bir adim ;) estetik degerlerin yeniden tanimlanacagi durum boylesi bir ortamla yakin gelecekte mumkun olacak…
  bu projeden daha ileri teknolojik ve kavramsal calismalar var muhakkak ama bunu bu boyutta yaptiklari icin radiohead’i tebrik etmek lazim!
  izleyici/katilimci emeklerinin bedava somurulmesi gibi bir arguman algiliyorum yazida, buna katilmiyorum, cunku bu paylasim cok olumlu etkilesimler doguruyor (bu yazismalar dahil), uretken bir paylasim var, bunun karsiligini bedava promosyon olarak almalarinda bir problem yok bence, diger tur promsyonlardan daha iyi muhakkak! ;)

Yorum Yaz