13.11.2008

Yeni Formlar: Reaktif Müzik

Tamamıyla emprovizasyona açık, bulunduğunuz ortama ve o anki ruh halinize göre şekillenen bir müzik türü hayal edin. Her dinlediğinizde farklı deneyimlediğiniz, bu deneyimlerinizi kayıt edebildiğiniz ve paylaşabildiğiniz playlistleri düşünün. Belirli bir süre içerisinde bitmeyen, sonsuza kadar çalan şarkılar, parçalar, mırıltılar ve gürültüler gibi. Siz ona eşlik ettikçe gelişen tamamıyla dinamik kompozisyonlar, bugüne kadar deneyimlemeye alışkın olduğunuz müziklerden oldukça farklı olaylar… Şu an iPhone’lar için piyasaya sürülen ve iTunes’dan bedava indirebildiğiniz RJDJ adlı uygulama yeni bir kategori tanımlıyor: Reaktif Müzik.

RJDJ dünyasında şarkılar ‘scene’ adını alıyorlar. Sceneler sanatçılar tarafından yazılmış programlar. Scene’leri indirip RJDJ playerınıza yüklediğiniz etkişimli müzik parçaları olarak düşünebilirsiniz. Çalarken, ona eşlik ederken deneyimlediğiniz şeyi, onu tasarlayan sanatçı ile ortak çalışmanız gibi görebilirsiniz.

Pure Data ile Hello World örneği

RJDJ için kendi scenelerinizi oluşturabiliyorsunuz (ve iTunes’da satabiliyorsunuz.) RJDJ aslında Pure Data patchlerinin iPhone’da kullanılmasını sağlıyor. Pure Data, 1990 yılında Miller Puckette (Max/MSP) tarafından yazılmaya başlanmış açık kaynaklı ses, video ve grafik işleme programı. Pure Data diğer görsel programlama dillleri gibi objeleri birbirine ipler ile bağlayarak programlama yapmanıza imkan veriyor. Basitçe frekans düzleminde aklınıza ne geliyorsa Pure Data ile yapabilirsiniz.

Amen Shake” adlı RJDJ scene’ini iple çekiyorum.

RJDJ platformu, etkileşimli jeneratif üretim temelleri üzerine kurulu ve bunu müzik bağlamında gerçekleştiriyor. Eski müzik medyası ile yeni dinamik medyayı harmanladığı için hem tanıdık ama garip bir şekilde bir o kadar da değişik bir deneyim sunabiliyor. RJDJ dünyasında yine sanatçılar, albümler ve parçalar mevcut. Kulaklık ile dinliyorsunuz. RJDJ’in sunduğu şey geçmişte deneysel olarak defalarca denenmiş veya sanatsal bağlamda sergilenmiş birşey olabilir ama insanların yanında taşıyabildikleri bir aygıta uygulanması, scenelerinin iTunes’dan satılmaları ile yakın gelecekte oldukça popüler olacağına inandığım ’reaktif müzik’ etiketli bir kategoriden bahsediyor oluyoruz.

 

Düğümküme Arşivinden:
Sanat ve Tasarım Odaklı Programlama

İlgili Bazi Diğer Projeler:
Ambient Addition
RJDJ Hack

Etiketler

, , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. Düğümküme » Open Sound Control ile Processing – Pure Data Haberleşmesi

7 Yorum

 1. arikan

  İlk platform olarak iPhone uygulaması bu gördüğüm. Uygulama için scene’ler yaratıp iTunes’dan satılabiior olması bunu ekonomik olarak da destekliyor.

 2. arikan

  şu anda dinliyorum bu klavye’de yazarken çıkardığm sesler de Echolon patch’i içinde yankılanmaya bşaladı. Başka nerede bulabiliris scene’ler, Dara senin yaptığın varmı hiç?

  Bir de bir müzik ile birleştirilebiliyor mu mp3 vs.

 3. arikan

  Kendi kendine şarkı söylersen mırıldanıran de iyi bir patch bu Echolon

 4. arikan

  Çok kısa klaıyor Patch’ler. Bir ses kaydı aldıktan sonra kendiliğinden olayı ilerletmesi iyi olurdu. Veya dominant tekrar eden seslere daha fazla uyum gösterebilir. Böylece daha tutarlı ritmler olabilir.

 5. Dara Kılıçoğlu

  Benim en favori sceneim Echelon. Echelon’un Pure Data kodunu gorunce sok oldum. O kadar kisa ki… Daha uzun, daha karmasik patchler de var. RJDJ developer wikisinden daha fazla patch bulabilirsin. http://trac.rjdj.me/browser/trunk/rjdj_scenes ama iPhone’a SSH ile baglanip kendin yerlestirmen gerekiyor. Yazinin sonundaki RJDJ hack linkinde bunlarin hepsini bastan sona anlatiyor.

  Hayir benim yaptigim hic patch yok. Cok eskiden Cem Uzunoglu ile beraber ayni evi paylastigimiz zamanlarda beni Pure Data ile o tanistirmisti. Istanbul’da NI Reaktor ve Pure Data’ya o kadar hakim baska bir insan ile tanismadim. O zamanlar birseyler yapmaya calisiyordum ama bu dedigim 7 sene once… Biraz sevk kirici gibi gelse de, frekans domainde sinyaller ile ugrasmak, iyi matematik istiyor. DSP (Sayisal Isaret Isleme) bana her zaman 2 veya 3 boyutlu gorsel programlamadan cok daha karmasik gelmistir. Imajiner sayilar, e^ij, Fourier transformasyonlari derken okulda DSP dersini sectigime bin pisman olmustum (: Ama Pure Data oyle degil. Nasil bir gitarist bagliyor efekt pedallarini ve takiliyor herkes ayni basitlikte Pure Data ile baslayabilir.

 6. Dara Kılıçoğlu

  Konu ile ilgilenenler için Pure Data ve Max MSP nin yaratıcısı Miller Puckette’in birkaç senedir yazıyor olduğu ve geçen sene bitirdiği The Theory and Technique of Electronic Music adlı kitabını önermek istiyorum. HTML ve PDF formatlarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. http://crca.ucsd.edu/~msp/techniques.htm

 7. onur gunduz

  yummyy

Yorum Yaz