22.09.2007

Yeni Flash Gösterici Her Tür Videoyu Destekliyor

Adobe geçtiğimiz günlerde usulca yeni Flash Gösterici’den bahsetmeye başladı. Yeni Flash Gösterici H264 video dosyalarını detekliyor. Bunlar hemen hergün kullandığımız video formatları demek: .mp4, .m4v, .mov ve dahası… Bu gelişme neye yarar?

YouTube ve benzeri video paylaşım siteleri bugüne kadar hep kullanıcıların yüklediği videoları sunucu tarafında karmaşık işlemlerle FLV formatına çevirip Flash içinde yayınlıyordu. Şimdi yeni Flash Gösterici sayesinde YouTube, Vimeo, Metacafe gibi servisler sunucuda çevirme işi yapmaktan kurtulabilirler. Bu gelişme video paylaşım endüstrisini şu anda olduğundan çok daha ileri taşıyacaktır. Zaten ilerde, daha ne ileri taşınacak diye aklımıza takılıyor tabi?

Video paylaşım endüstirisini devleştirmesi bir yana yeni Flash Gösterici ile bilgisayarınızda bulunan her videoyu anında internette bir siteye koyabilirsiniz. İlla YouTube gibi bir servise ihtiyacınız yok. Ancak şöyle bir muhabbet hemen gözümüzün önüne geliyor:

Ama bir dakika, videoları sadece kendi siteme koyarsam kimse izlemez ki?
O zaman hem kendi sitene hem Youtube'a koy.
Nasıl yani?
Tabi YouTube kodu veriyor, iki satır kopyala yapıştır bloguna.
A tamam en iyi çözüm bu.

Bugün videolarımızı YouTube ve benzeri sosyal paylaşım sitelerine koymak zorundayız. Adobe’un yeni çıkardığı Flash Gösterici diğer etkileri yanında bu zorunluluğu arttırıyor.

Etiketler

, , , , , , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. Düğümküme » YouTube Platformu ile Yeni Nesil Televizyonculuk

9 Yorum

 1. Koray AL

  Süper bir gelişme. Bu arada videolarımızı bu tip sosyal paylaşım sitelerine koyma zorunluluğumuz sadece “kopyala-yapıştır” kolaylığıyla da bitmiyor maalesef.

  Sadece sitemizde yayınlamak istesek bile, her video 15-20mb boyutlarında olduğundan hem hostingimize hem de bant genişliğimize olağanüstü etkisi oluyor bu videoların.

  Haliyle kapasite ve bant genişliği kavramı hosting firmalarında bir değişken olmaktan çıkmadığı sürece bu tip dış video yükleme kaynaklarına sarılmaktan başka çaremiz de bulunmuyor.

 2. Exxon Valdez

  ‘koymak zorundayiz’ derken?

  her ne kadar fiili bir durum da olsa, bunu bu sekilde dile getirmemeli, tahtaya vurmali. icerigin tek elde toplandigi ve bunun bir zorunluluk ya da dogallik gibi algilandigi bir Internet pek istenmez sanirim. Su an icin videolari tek elde toplanmasinin tek nedeni, gecici olan ‘bandwidth’ sorunlari, o da giderek sorun olmaktan cikiyor yavas yavas. Etkili alternatifler de yok degil, ornegin http://www.getmiro.com/ daki ‘miro’, torrent destegi de saglayarak cok daha kaliteli videolara imkan veriyor.

 3. arikan

  @Koray sağol hatırlatma için. Tabii yer ve bağlantı hızı YouTube gibi sitelere video yüklememize etken. Ancak ana etken videoların başkalarına erişiyor olması. Bu yüzden “zorunluyuz” diyorum, videonu kendi sitene koyarsan günde 15 kişi YouTube’a koyarsan günde 1500 kişi izleyecektir.

 4. arikan

  @exxon “zorunluyuz” çünkü videonu kendi sitene koyarsan günde 15 kişi YouTube’a koyarsan günde 1500 kişi izleyecektir. YouTube’un bu ağ etkisi bizleri kullanmaya zorunlu hale getiriyor. Bu yeni bir tür medya patronluğu demek.

 5. arikan

  YouTube’daki Flash videolari download edebilecegimiz bir sistem/yöntem biliyor musunuz?

 6. cenk

  http://www.savevideodownload.com/download.php
  Video URL kısmına youtube adresini yazıyoruz, flv dosyası olarak indirebiliyoruz

  http://www.wimpyplayer.com/products/wimpy_standalone_flv_player.html
  Ücretsiz FLV oynatıcısı (Windows ve Mac)

 7. cenk

  http://vixy.net/ (Ben denediğimde sunucular çok meşgul dedi)

  Hem videoyu indirebileceğimiz hem de başka bir dosya türüne dönüştürebileceğimiz bir araç

 8. cenk

  http://www.youtube.com/watch?v=o4x-VW_rCSE
  Denemek için örnek URL

 9. ahmet

  güzel devam et.

Yorum Yaz