30.04.2007

Yama

yama.jpg

Bu aksam arkadaşım Minas’ın evinin terasındaki harika mangal aktivitesi sırasında tanışma fırsatı bulduğum Sylvia Kouvalis hanım ile yaptığımız kısa tanışma konuşması sırasında bana ilgimi çeken Yama adlı projesinden biraz bahsetti. Yama projesi basitçe, Marmara Pera Oteli’nin tepesine yerleştirilen 6 metreye 9 metrelik ekranın bir kamusal sanat mekanı olarak kullanılması üzerine bir proje. Bu mekanın küratörlüğünü Sylvia Kouvalis yapıyor.

Hatırlarsanız bundan bir süre önce dügümküme’de arikan’ın konu ile ilgili, Kamusal Alanda Dijital Sanat Gösterimi başlıklı bir yazısına yer vermiştik. O yazıda Cambridge Massachusetts’deydik. Bu sefer Istanbul, Beyoğlundayız… Ben Yama’da gösterilen işleri merak ettiğim için ilk firsatta gidip bakmak istiyorum. Size küçük bir tüyo veriyim; havalar güzelleşinde Büyük Londra otelinin terası harika oluyor. Otelin terasında ucuza güzel Martini içip, Marmara Pera’nın Yama’sında gösterilen işleri seyredebilirsiniz. Eğer Martini sevmiyorsanız barmen ile konuşup anlaşabilirsiniz.

Etiketler

, ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
  1. düğümküme » İstanbul’u Terkedin!
  2. Düğümküme » İstanbul’u Terkedin!

1 Yorum

  1. arikan

    Bu tür kamusal sanat ekranlarına başka güzel bir örnek Blinkenlights. Blinkenlights projesi Berlin Alexanderplatz’da tüm bir binayı ekrana dönştürmüştü. Binanın tüm pencerelerindeki ışıklar programatik olarak açılıp kapanıyor ve böylece bina düşük çözünürlüklü bir ekrana dönüşüyor. İnsanlar web sitesine giderek ordan açıp kapatacakları ışıkları seçerek cep telefondakilere benzer düşük çözünürlüklü resimler ikonlar mesajlar çiziyor, animasyonlar yapıyor (galeri). Hatta oyunlar oynayabiliyorlar. Tabii ki Pong en popüler oyun olmuş. Üstelik cep telefonundan dev ekranı kontrol edebiliyorsunuz.

    Blinkenlights insanlara hem web sitesinden hem cep telefonundan gerçek zamanlı katılım imkanı veriyor ve haliyle çok eğlenceli ve ilgi çekiyor.

    Blinkenlights’ı yapan ekip şimdi bu fikirden yola çıkarak daha yeni işler yapıyorlar.

Yorum Yaz