08.02.2007

Yahoo! Pipes: Tüketiciler İçin Programlama

Yahoo!’nun açtığı yeni Pipes web servisi isteyen herkesin web kaynaklarını tekrar programlamasını sağlıyor. Pipes Internet üzerinde genelde RSS besleme ile gelen veri akışlarını biriktirmeyi ve birbirleriyle karıştırmayı görsel bir programlama ortamı ile sağlıyor. Bu isim UNIX pipeline‘dan geliyor. UNIX pipe ile bir işlemin çıktısı diğer bir işlemin girdisi olarak dizilebilir. Yahoo! Pipes ise web servislerinin çıktılarını filtrelere ve diğer işlemlere bağlayarak yeni veri türleri yaratmayı sağlıyor.

yahoo-pipes.gif

Pipe programlama basitçe kutuları birbirine bağlayarak yapılıyor. Bu örnekte iki RSS kaynağı birbirine bağlanıp filtreleniyor ve haberler yayınlanma tarihlerine göre diziliyor.

Yahoo! Pipes şu anda yüksek trafikten çakılmış durumda, ancak günün erken saatlerinde denediğimiz kadarıyla şu özellikler ilginçdi:

  • Her pipe bir permalinke sahip. Yani Internet üzerinde tek adresden ulaşaılabiliyor.
  • Her pipe web arayüzünden koşulabiliyor ve klonlanabiliyor.
  • Bir pipe’in nasıl yapıldığı yani kaynağı görülebiliyor.
  • Bir pipe’i beslemek için herhangi bir Internet adresi kullanılabiliyor. Bu REST adres mimarisinin önemini attıran bir özellik.
  • Bir pipe’ın çıktısı başka bir pipe’a girdi olarak bağlanabiliyor.

Yahoo! Pipes herhangi bir web 2.0 uygulamasında olduğu gibi kullanıcılar hakkında meta-veri biriktiriyor. Mesela her pipe’ın kaç defa koşulduğunu ve kaç defa klonlandığını görebiliyoruz. Çok tutan pipe’lar bu sayılara göre sıralanıyor. Yahoo! Pipes muhtemelen programlama etkinliğini de takip ediyor. Mesela kullanılan filtrelerin, operatorlerin, kaynakların ve bunların kombinasyonlarının kaç defa kullanıldığı verisi zamanla trendler belirleyecektir.

Yahoo! Pipes kesinlikle bilgiye erişim uzamında bir çok yeniliklere yol açacak. Ancak aynı zamanda Yahoo! Pipes kullanıcıları bedavaya çalışarak (içerik programlayarak) Yahoo için değer yaratmış olacaklar. Web 2.0 terimini icat eden Tim O’Reilly “Pipes web programlamaya kademeli girişi mümkün kılıyor” diyor. Bu kesinlikle doğru, Pipe web tarayıcıdan veya RSS okuyucudan daha güçlü olarak tüketicilerin istedikleri gibi programlama yaparak içeriğe erişmelerini sağlıyor. Yani Pipe ile programlama bir tüketim etkinliği oluyor. Daha fazla tüketici Pipe kullandıkça programlama manevi emeğin bir parçası olacaktır.

EK: Dabble Db, Drapper, Plagger, ve daha önce düğümküme’de bahsettiğimiz Ning Yahoo! Pipes’a benzer mevcut web servisleri.

Etiketler

1 Yorum

  1. Blogumdan

    Güzel bir makale olmuş. Teşekkürler.

Yorum Yaz