08.05.2008

WordPress 2.5 Sürümüne Nasıl Geçilir?

Blogunuzda WordPress kullanıyorsanız 2.5 sürümüne geçme zamanı geldi (bkz WordPress 2.5 Çıktı). En pratik nasıl geçersiniz? Bunu daha önce bir kaç kişiye email ile yazmıştım buraya da yazıyorum belki işinize yarar.

 1. İlk olarak WordPress.org adresinden son sürümü indirin (şu anda 2.5.1).
 2. Sunucunuza FTP ile bağlandıktan sonra WordPress kurulumunun olduğu blog dizininde değiştirmiş olduğunuz dosyalar haricinde tüm dosyaları silin (genelde bu üçü değiştirilir):
  1. /wp-content klasörü kalsın; temalar, pluginler, görseller burada.
  2. index.php kalsın, tema için değiştirimiş olabilirsiniz.
  3. wp-config.php kalsın; veri tabanı bilgileri burada.
 3. Bu üç dosya hariç yeni WordPress 2.5 dosyalarını FTP ile sunucuya atın.
 4. Tarayıcınızda şu adrese gidin /wp-admin/upgrade.php.

WordPress 2.5 çok daha hızlı çalışan ve iyi tasarlanmış bir yönetim arayüzüne sahip. Ayrıca WordPress Otomatik Yenileme eklentisi çıktı, ancak henüz deneyemedim. Web uygulamalarının da masaüstü uygulamaları gibi otomatik yenileme olması aradaki farkın kapanıyor olduğuna dair önemli bir gösterge.

Etiketler

, , , , ,

8 Yorum

 1. Dara Kılıçoğlu

  resim yukleme arayuzu bazen problem yaratabiliyor. benim basima gelmedi ama bir arkadasim icin 2.5.1 kurduk ve kiz perisan oldu. 2.5.2 veya 2.5.3 surumunde bu hatanin giderilecegi soyleniyor.

 2. Dara Kılıçoğlu

  ve eski “.htaccess” dosyanizi da silmeyin. bazi FTP programlari ile bu tarz gizli dosyalari gorebilirsiniz. eger gorebiliyorsaniz ellemeyin. goremiyorsaniz zaten problem yok.

 3. untitled

  her girdiğim blogda karşıma çıktığından olsa gerek, wordpress’e bir türlü ısınamadım. herkes wordpress kullanıyor ve bu durum çok can sıkıcı :)
  onun yerine, toggle’ın pixie adlı bir cms’i var, yeni çıkardılar (http://www.getpixie.co.uk/) . ben denedim memnun kaldım. wordpress’teki gibi onlarca işe yaramaz “wp-…” dosyasının yerine, az dosya ile işinizi görecek bir cms. tavsiye ederim. o da olmadı, drupal kullanırsınız.

 4. alper

  yeni dosya upload etme aparatindaki problemleri surada anlatilan sekilde cozebilirsiniz:

  http://www.hongkiat.com/blog/wordpress-25-image-upload-error-wordpress-fix/

 5. Blogumdan

  Bende zamanında bir sitemde sorun yaşamıştım ama hallettik çok şükür.

 6. Dara Kılıçoğlu

  @untitled, wordpress bir blog olusturmak icin su ana kadar yazilmis en rahat kullanilabilen, derli toplu ve acik kaynakli uygulama. biz yaklasik 3 senedir dugumkume.org icin wp kullaniyoruz. sunu acikca soyleyebilirim herkesten once onlar vardi (movable type’i acik kaynak olmadigi icin listeden cikariyorum.) ve bu uygulama zamanla cok gelisti. herkesin wordpress kullanmasi belki de bu yuzden olabilir. wordpress olmasa vaziyet ne olurdu bilmiyorum.

 7. chatortam

  Güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

 8. sohbetetsem

  paylaşımlar icin teşekkürler

Yorum Yaz