30.03.2008

WordPress 2.5 Çıktı

Popüler blog yazılımı WordPress 2.5 sürümünde yep yeni arayüz ve kullanım özellikleriyle geldi. En büyük değişiklik blog yönetim (“admin”) arayüzünde yapılmış. Daha yalın grafikler ve hızlı çalışan sorgularla sanki bir web tarayıcısı içinde değil de masaüstünde bir yazılım kullanır gibi akıcı çalışabiliyorsunuz.

Diğer önemli özellikler arasında birden fazla dosya yükleme, tek tıklamada eklenti yenileme, yönetim arayüzü (“dashboard”) eklentileri, hazır galeriler, eş zamanlı yazı düzenleme (çok yazarlı bloglar için), tam ekran yazma, kısakod arayüzü (karmaşık HMTL içeriği düzenlemek için), gelişmiş arama, hazır etiket sistemi, ve Gravatar destekli yazar çizer profil resimleri sayılabilir. Şurdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Düğümküme’de geçen hafta WordPress 2.5 test sürümünü kullanmaya başlamıştık. Bu özellikleri tek tek denedik, işlerimizi daha da kolaylaştırıyor. İki tane nokta var dikkatimizi çeken, WordPress ekibine de not olarak gönderdik, birincisi taslak yazıların el altından kalkması başka bir menü altına taşınmış olması, bu durum blogu not defteri gibi kullanmayı zamanla ortadan kaldırabilir. İkincisi popüler etiket eklentisinin devre dışı kalması, eski etiket sistemleri, dolayısıyla birikim ile uyumsuzluk.

Daha verimli bir blog için WordPress 2.5 kullanmanızı tavsiye ederim.

Etiketler

, ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
  1. düğümküme » WordPress 2.5 Sürümüne Nasıl Geçilir?

Yorum Yaz