25.04.2008

Wikileaks Yeni Nesil Ergenekon Operasyonu mu?

Wikileaks, gizli belgeleri açığa çıkartmak ve çözümlemek için sansürlenemez bir Wikipedia geliştiriyor. Arayüzü ve işleyişi Wikipedia’yı andıran, herhangi bir kişinin bilgi girebileceği ve düzenleyebileceği açık bir web sitesi. Wikileaks’in en önemli özelliği yüklenen belgelerin sahiplerinin tamamen anonim kalması (bkz Tor Project). Bu teknoloji sayesinde Wikileaks de gizli belge yükleyenlerin kim olduğunu bilemiyor. Şu ana kadar muhalif topluluklardan ve anonim kaynaklardan 1.5 milyonun üzerinde belge toplanmış. Sitede şöyle bilgi veriliyor:

Başlıca ilgi alanımız Asya, Eski Sovyet Bloğu, Sahra Altı Afrika ve Ortadoğu’daki zalim rejimleri açığa vurmaktır ama aynı zamanda kendi hükümet ve şirketlerindeki ahlaksız davranışları ortaya çıkartmak isteyen bütün bölgelerdeki insanlara yardımcı olmayı umuyoruz. En yüksek siyasal etkiyi hedefliyoruz.

Wikileaks, sızdırılan belgeleri herhangi bir medya kuruluşu ya da istihbarat servisinin yapabileceğinden daha güçlü bir şekilde incelemeye açıyor. Bunun için herhangi bir belgenin güvenilirlik, inandırıcılık, gerçeklik ve geçerliliğini bütün küresel topluluğun sınaması için Wikileaks’in forumlarında tartışılıyor. Uzmanların kolektif bir şekilde yaptığı değerlendirme sonunda belgeler açılıyor, ve topluluklar sızdırılan belgeleri yorumlayabiliyor ve kendi ilintilerini kamuya açıklayabiliyorlar.

Wikileaks Çinli muhalif topluluklar ile ABD’den, Tayvan, Avrupa, Avusturalya ve Güney Afrika’dan gazeteciler, matematikçiler, ve corporate uzmanlar tarafından oluşturulan bağımsız ve kolektif bir hareket. Henüz kurulmakta olan Wikileaks Danışma Kurulu insan hakları savunucuları, avukatlar, tarihçiler, programcılar, ve kriptografi uzmanlarından oluşuyor.

Wikileaks Türkiye Kategorisi şu anda ABDli diplomatlar ve thinktank’ler tarafından yazılmış az sayıda belge içeriyor. Bunlar arasında Bilderberg Toplantısı Raporları, 2002 Genel Seçimleri Sonrası Türkiye ve Bölgede Durum, Türkiye Avrupa Birliği İlişkileri var.

Elinizdeki gizli belge varsa ve anonim olarak açmak isterseniz şu güvenli adresi kullanabilirsiniz:
http://wikileaks.org/wiki/WikiLeaks:Submissions

Etiketler

, , , , , , ,

6 Yorum

 1. Turker

  Tabii dogal olarak boylesine bir sitenin kapatilma, bloklanma davalari ile de ugrastigini belirtmek lazim herhalde. En son 1 Mart’taki haber gore San Francisco’daki mahkeme kapatmayi uygun bulmamis ve davayi acan Isvicre sirketine de durumu tekrar gozden gecirmesi gerektigini belirtmis – http://articles.latimes.com/2008/03/01/metro/me-wikileaks1

  Su cumle de ayrica onemli: “The decision was heralded by 1st Amendment advocates as a “home run” for free speech on the Internet.”

  “free speech” nereye kadar internette uygulanacak zamanla daha iyi ortaya cikacak sanirim.

 2. arikan

  Bu projede ilginç olan sadece Türkiye Devleti değil diğer ülkelerin devletleri de bir internet sitesini kapatmaya kalkıyor.

 3. onurgu

  iyi güzel de, abd’nin silahlı veya silahsız işgal planları yaptığı ülkelere öncelik vermeleri demokratikleşme söylemine abd’nin tarafından baktıklarını göstermiyor mu?

 4. ali

  nereden bakarsa baksın yararlı bir girişim bence.

 5. Harun Pekşen

  Uygulaması başarılı olursa bence de yararlı bir girişim. Ama devletler arası ilişkilerdeki çıkar hesaplarının ve bir devlet içerisindeki kurumlar arasındaki ilişkilerin önüne geçtiğinde faydalı olur.
  Bir de “Bilgi sızdıranlar, belgeleri isim vermeksizin ve izi sürülemez şekilde yollayabilirler.” maddesindeki “izi sürülemez şekilde yollama” kısmı pek inandırıcı gelmedi bana.

 6. Burak Arikan

  Afgan Savaş Günlükleri
  http://wikileaks.org/wiki/Afghan_War_Diary,_2004-2010

  Collateral Murder
  http://collateralmurder.org

  Wikileaks 2010 eserleri…

Yorum Yaz