04.01.2007

Web 2.0 için Deneysel Türkçe Tanım

Asagidaki tanimi O’Reilly’nin yakin tarihli bir yazisindan cevirdim. Yazinin Ingilizce orijinalini surada okuyabilirsiniz: Web 2.0 Compact Definition: Trying Again

Web 2.0, internetin bir platform olarak ele alınması sonucu ortaya çıkan, bilgisayar endüstrisindeki iş devrimidir ve bu yeni platformda başarının kurallarını tanımlamayı amaçlayan bir çabadır. Bu kuralların başında, ağ etkilerini (network effects) lehine çeviren ve kullanıldıkça daha da iyileşen uygulamalar üretmek gelir. Başka bir deyişle, Web 2.0 uygulamaları toplu zeka (collective intelligence) ile beslenir ve büyür.

Tekrar okuyunca sunu fark ediyorum: Bazi kavramlari dogrudan tercume etmek yerine iyice anlayip bastan tanimlamak daha faydali olabilir. O yuzden yukaridaki tanima kisa bir ek yapayim.

İnsanların katkısını yani toplu zekayı uygulamanın gelişimi doğrultusunda kullanan sosyal bileşenli uygulamalar

Bilgisayar deyince akla “akilli bir cihaz” geliyor. O takdirde internet “birbirine bagli akilli cihazlar” olmali. Fakat bu tanim, internette insanlarin katkisi ile gelisen uygulamalar turedikce biraz eksik kalmaya basladi. Web 2.0 hareketi bu eksikligin kaynaginin altini ciziyor. Artik sadece bilgisayarlarin zekasini degil, birbirine bagli bilgisayarlar araciligi ile diger insanlarin zekalarini, bilgilerini ve deneyimlerini de kullanabiliyoruz. Yani, internet uygulamarini kullanirken sosyallesiyoruz, sosyallestikce daha da cok kullaniyoruz. Kullanim arttikca uygulama gelisiyor. O takdirde, Web 2.0′nin temel prensibini “insanlarin katkisini yani toplu zekayi uygulamanin gelisimi dogrultusunda kullanan sosyal bilesenli uygulamalar uretmek” olarak tanimlayabiliriz.

Etiketler

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. JerenCe » Blog Arşivi » açık kimlik çalışmaları
 2. düğümküme » Şu Anda Ne Yapıyorsun?
 3. düğümküme » Yeni Nesil Internet Uygulamaları Yaratırken Dikkat Edilecekler
 4. Web 2.0 Uygulamaları | Günceli Bizimle Yakalayın!
 5. Düğümküme » Upgrade! Istanbul: Sosyal Ağlar Üzerine

4 Yorum

 1. arikan

  Düğümküme web 2.0 yazıları
  http://www.dugumkume.org/tag/web2.0

 2. arikan

  Internet’te Açık Kimlik Sistemi Open ID belki de web2.0 trendindeki en radikal gelişme:
  http://www.dugumkume.org/internette-acik-kimlik-sistemi/

 3. MekanikTürk

  Web 2.0 ancak bu kadar sade bir dille anlatılabilirdi. Web 2.0 için tek bir tanım yapmanın zorluğu aslında Web 2.0′yi oluşturan kavramlardan kaynaklanıyor. Dolayısiyle bu kavramları da ayrı ayrı açıklamak, anlamak ve anlatmakta fayda var. Benim şu aralar en çok kafa patlattığım konu “Long Tail” kavramı. Türkçeye bile nasıl çevireceğimi kestiremediğim için aynen kullandım. Zaten terminoloji hangi dilde bulunmuşsa o dilde kullanılmalıdır diye düşünüyorum. Web 2.0 yazılarınızın devamını bekliyorum.

 4. arikan

  @MekanikTürk teşekkürler yorumun için. “Long Tail” Wired editörü ve blogcu Chris Anderson’un ekonomide Preto eğrisi diye bilinen grafiği internet ekonomisi üzerinden pratik örneklerle okumasıyla popüler bir anlayış haline geldi. “Long Tail” hakkında Düğümküme’de iki yazı yazdık olayı açıklamak için:

  Internet Ekonomisinde Uzun Kuyruk Ne Demek?
  http://www.dugumkume.org/internet-ekonomisinde-uzun-kuyruk-ne-demek/

  Etiketler, Kümelenme ve Uzun Kuyruk
  http://www.dugumkume.org/etiketler-kumelenme-ve-uzun-kuyruk/

Yorum Yaz