19.01.2008

Video Wiki Çıktı

Wikipedia Vakfı web video editörü Kaltura ile ortaklaşa video-wiki servisine başladı. Bir nevi YouTube + Wikipedia karışımı olan bu yeni servisle birden fazla kişi beraber bir video oluşturabiliyor. İsterseniz varolan bir videoya görsel, ses, ve başka video ekleyip videoyu geliştirebiliyorsunuz veya isterseniz kendi video-wikinizi başlatabiliyorsunuz. Yani artık sadece wiki makalelerini değil videoları da ortaklaşa hazırlayabiliyor olacağız.

Gömülü video wiki

Tabii ki Kaltura video wiki’leri blogunuza gömerek okuyucularınızla paylaşabilirsiniz, hatta okuyuclarınız da başlattığınız video wikilere katkıda bulunabilir. Böylece video wikilere katılım sadece Wikipedia adresinde tek noktadan olmayacak bütün dünyaya virüs gibi yayılacak. Yukarıdaki video wiki oynatıcısında hemen sağ üst köşede [Credits] bağlantısı bu videoya kimlerin hangi parçalarla katkıda bulunduğunu gösteriyor. Resmin altındaki zaman çizelgesi üzerinde de farklı kişiler tarafından eklenmiş bu parçalar belirtiliyor. Alttaki iki düğmeyle bu videoyu düzenleyebilir veya yeni videolar ekleyebiliyorsiniz.

Açık Kaynaklı

Bildiğiniz gibi MediaWiki dağıtımı ile isteyen herkesi kendi wiki yazılımını kendi sunucusunda çalıştırabilir. Kaltura aynı zamanda MediaWiki dağıtımına da ekleniyor. Böylece MediaWiki ile kendi wikinizi kurduğunuzda sizin de video wikiniz de olabilir. Video programlama ve paylaşım teknolojileriyle ilgileniyorsanız siz de projenin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz, çok öğretici bir çalışma olacaktır, Kaltura MediaWiki kaynak kodu burada (php):

http://sourceforge.net/projects/kaltura/

Nasıl kullanılabilir?

Video wiki’nin pek çok kullanım alanı olabilir. Tarihi konular, biyografiler, dersler, müzik videoları, politik kampanyalar, eleştiriler, belgeseller ve tabii ki sonu olmayan uzun-kısa filmler video-wiki olarak yapılabilir. Kaltura video editörü aynı zamanda içinden çeşitli video kütüphanelerine erişim veriyor. Kütüphanelerde bulunan Creative Commons lisanslı videolardan istediğiniz gibi alıp montajlayabilirsiniz. Ben en çok video wiki belgesellere katkıda bulunmak isterim. Mesela Mehmet Ali Birand’ın 12 Eylül Belgeseli bir video wiki dökümanı olarak daha zengin bir şekilde tekrar hazırlanabilir. Bugün NTVMSNBC’de oldukça bilgilendirici bir Hrant Dink belgeseli yayınlandı. Bu belgesel video wiki yapılabilir ve böylece suikastin karanlığı mesela herkesin (uzmanların, susturulanların, tanıkarın) bildiklerini / belgelerini eklemesiyle biraz daha aydınlanabilir.

kaltura-wiki-video-editor.jpg
Kaltura video düzenleme arayüzü

Video okur yazarlığı

Video wiki’nin en önemli kullanım alanı kuşkusuz slide şovlar olacaktır. Hazırlaması kolay, bir kaç resim ve yazı biraraya getirilip bir çok şey anlatılabilir. Ancak video montajlamak yazı yazmak gibi daha ilk okulda öğrenilen bir beceri olmadığından bir çok kişi başta zorlanacaktır. Zamanla katılımcılar televizyonu taklit edilerek ve diğer yapılmış videolardan görerek video okur yazarlığını arttıracaktır. Video montajıyla hikaye anlatmayı başlamak isteyenlere biraz fazla klasik ama temel olan “5 C’s of Cinematography” kitabını öneririm. Tabii ki 2008 yılı boyunca bloglarda “beraber video nasıl montajlanır”, “iyi video düzenlemenin 7 yolu” gibi pek çok pratik öğretici yazı görücez. En önemlisi üniversitelerin sinema ve televizyon bölümleri gelişen paylaşımcı / sosyal medya ortamında geçerli iş yapabilecek öğrenciler yetiştirmek için ders programlarını tekrar düzenlemeli.

Bu zamanın en önemli bilgi kaynağı Wikipedia video wiki ile bilgi derleme adına büyük bir adım atmış oluyor.

Etiketler

, , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. Düğümküme » YouTube Platformu ile Yeni Nesil Televizyonculuk

2 Yorum

 1. zz

  Yaraticilik kabiliyeti endustri devriminden sonra egitim sisteminde cok islenmedi. Fabrikalarda yapilan islerin cok fazla yaraticilik gerektirmedigi tartisma goturmez. O yuzden matematik, fen gibi temel bilimler, dans, sanat, medya gibi derslerden her zaman ustte tutuldu. Ancak goruyoruz ki bu trend degismeli..Creativity is as important as literature or math or science and should be treated with the same status….

 2. löker

  open source film making diye tez yazmaya çalışan bir deli olarak bu habere şaşırmadım ama sevindim. özgür yazılım mantığını başarıyla uyarlayarak özgür ansiklopediyi yaratan güç, şimdi özgür video yapma konusunda deneyimini en iyi şekilde yansıtacaktır ve bütün bu konulardaki gelişmelerin önemli ayaklarından biri olacaktır mutlaka… hadi bakalım…

  bu arada bu konuya tezde ne kadar yer vermemin anlamlı/mümkün olacağını bilemesem de, yeni araçlarla Benjamin’in “artık sanatın konusu işçi sınıfı da olabilecek” sevincinin biraz da olsa “sanatı üretmek için gerekli donanım işçi sınıfına kadar ulaşıyor” haline gelip gelmediği tartışmalarına da önemli bir katkı bu tip araçlar… youtube kendi içinde bir playlistle bile yayın anlamında da olsa bunu sunan en popüler marka olmuştu, bu tip daha doğrudan müdahale araçları daha da zengin bir altyapıyı müjdeliyor.

  Feride Çiçekoğlu, http://www.radikal.com.tr/ek_sayfa.php?ek=cts&ek_tarihi=11/03/2006 adresinde bulunabilecek yazısında bir belgesel film yapımcısı kadının çıkış filmini bu teknolojilerdeki maliyet düşüşleri ve ulaşım kolaylıkları ışığında devrim olarak nitelendirerek 16mm. bağımsız belgesellerin nasıl önünü açtıysa, dijital teknolojiler de örneğin kadın sinemacıların, dışlanmış grupların vb. önünü mü açacak diye baktığını gösterecek şekilde bir eleştiri yazmıştı.

  Benim yazıyla ilgili temel sorunum, müjdelenen filmin sinematografik anlamda bir yenilik, içerik anlamında oryantalizmden bağımsız olmaya yaklaşamamış bile bir batıcıllık sergilemesine rağmen, sırf yönetmeninin cinsiyeti nedeniyle yenilikçi olarak tanımlanması olmuştu. Bu yüzden de bu tip tartışmalara girmek için herhangi bir yeniliği müjde kapısı görmeden on kere düşünür oldum.

  Web sitemde sinema linkine basarak bu konuda daha önce yazdığım bir kaç blog girdisi ve linklere bakabilir, bir kısmını da topluca http://del.icio.us/ozgursinema adresinde bulabilirsiniz bu arada…

Yorum Yaz