25.04.2007

Uzaktan Çalışan Takımlar İçin Yazılımlar

beraber-calisma.png

Düğümküme’de yazan çizen kişiler dünyanın farklı yerlerinde yaşıyorlar, zaman zaman beraber proje yapıyorlar, zaman zaman Düğümküme üzerinden herkesle açık olarak fikirlerini paylaşıyorlar. Birbirimizden uzak da olsak beraber yaptığımız işlerde bizi yakınlaştıran bir çok yazılım kullanıyoruz. Ağlı bağlı yaşamda bu yeni nesil araçlar iş yapma şartlarımızı geliştiriyor, bu araçları kısaca sizinle de paylaşmak istedik.

Temel İletişim

Eposta’dan sonra en çok sesli ve görüntülü konuşmaya ihtiyacımız oluyor, böylece daha derin iletişim kurabiliyoruz.

 • Skype
  Videolu / sesli toplantı + anında mesajlaşma. Uzakta da olsak verimli toplantılar yapmamızı sağlıyor.
 • Gtalk
  Videolu / sesli sync async iletişim. Görüşme arşivlerini arama tarama.

Bağlamda Kalma

Düzenli ve sürekli bilgi paylaşımı beraber çalışanlar kişileri aynı bağlamda tutar. Böylece bir toplantı yaptığınızda veya epostalarda uzun uzun aynı şeyleri tekrarlamadan direk konuya girersiniz ve çabuk çözüme ulaşırsınız.

 • Netnewswire, FeedReader, Firefox RSS
  RSS okuyucular. Düğümküme yazıları, bookmarklar, paylaşımlardan binlerce haber kaynağını günlük takip edebiliyoruz.
 • WordPress
  Blog yazma. Düğümküme ve diğer kişisel bloglarımız için açık kaynaklı yazılım.
 • MediaWiki
  Bir projede çalışan herkesin makale düzenleyebildiği orjinal wiki yazılımı. Kapsamlı bir işe başlarken başlarda araştırma sonuçlarını ve fikirleri biriktirmemizi sağlıyor, sonra arşiv oluyor.

Ortak Takvim

Beraber çalıştığınız kişiden bir şey rica ederken takvimin uygun olup olmadığını görebilirsiniz. Özellikle farklı şehirlerde yaşayanlar ve ana işleri yanında masa altı proje yapanlar için faydalı.

 • Google Calendar
  Zaman ve iş takibi. Proje ile ilgili etkinlikleri takip ediyoruz.

İş Akışı

Projeler karmaşıklaştıkça versiyonları ve yapılacaklar listesini tutmak daha da önemli hale geliyor.

 • Subversion, Git, Github
  Kod deposu ve proje versiyonlandırma. Hekes projenin farklı yerini mıncıklasa da düzenli yürümemizi ve proje geliştikçe versiyonlar arasında geçiş yapmamızı sağlıyor.
 • Tada List, Remember The Milk
  Yapılacaklar listesi. Projede çalışanlar ekleyip çıkarma yapabiliyor, bitenler işaretleniyor, neredeyiz ne kadar daha iş var herkes kolayca takip edebiliyor.
 • Yousendit
  Birbirimize büyük dosyalar gönderme. 20MB ve üstü dosyaları epostayla göndermek kolay olmuyor.
 • Basecamp
  Genel proje yönetimi. Küçük takımlar için faydalı. Henüz tümüyle kullanmıyoruz.

Hesap Kitap

Parasız pulsuz bir iş olmayacağı için temel nakit akışını takip etmek çok önemli. İşle alakalı herkes tabloları düzenleyebilmeli ve sık sık durum yenilenmeli.

 • Google Spreadsheet
  Proje bütçesi, gelir gider tablosu, nakit akışı, yıllık tahminler. Projede çalışanlar hesap tablosunun gözlerini düzenliyor ve not bırakabiliyor. Ayrıca yeni çıkan görselleştirme araçlarıyla diyagram olarak görebiliyoruz gidişatı.

Adres Defteri / İlişki Takibi

İletişimde olduğunuz müşterilerin sayısı bir süre sonra çok artabilir. Kartlar kontrolden çıkar. Kiminle ne konuşuldu gibi notlar tutmak uzaktan beraber çalışanlar için durumu takip etmeyi kolaylaştırır.

 • Highrise
  Müşteri ilişkileri yönetimi. Klasik adres defteriniden buna geçmeyi henüz yeni yeni düşünüyoruz.

Siz de benzer yazılımlar kullanıyorsanız deneyimlerinizi bu yazıya yorum olarak yazın. Ayrıca burada olmayan ve beraber çalışırken işinize yarayan yazılımları da gönderin deneyelim, öğrenelim.

Etiketler

, , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. Baþarýlý 2.0 Webofis uygulamalarý at AntiFit
 2. Google Şehri » 1 ay boyunca sadece Google ürünlerini kullanmak
 3. düğümküme » Faydalı Cep Uygulamaları
 4. düğümküme » Blog Archive » Robot Başbakan
 5. düğümküme » Sosyal Ağ İşleterek Para Kazanmanın 3 Yolu
 6. Düğümküme » Faydalı Cep Uygulamaları

45 Yorum

 1. Mert

  Skype – Olmazsa olmaz. Müşterileri ağırlıklı olarak yurtdışında olan bir şirket olarak vazgeçilmezimiz. Onun sayesinde müşterilerimizle zaman ve para sıkıntısı olmadan çok rahat sesli ve görüntülü iletişim kurabiliyoruz. Müşteriler memnun, biz memnun. Bir de 2mbit bağlantıda krallar gibi takılabiliyorsunuz.

  Bağ paylaşımı konusunda kullanıcı ve bağ yoğunluğundan dolayı Del.icio.us kullanıyorum. Aynı zamanda anasayfasına gidip de devamlı refreshe basarak çok sağlam denebilecek url lere rastgelmem de cabası. Paylaşım olarak değil de aslında, daha çok bağ saklama ve keşfetme aracı olarak kullandığım söylenebilir.

  RSS okuyucu olarak Vienna’yı kullanıyorum. Son derece yeterli ve fazla tefferuat yok. (http://www.opencommunity.co.uk/vienna2.php)

  Takvim paylaşımında sanırım ofiste çok geri kaldık. Herkes için bir takvim basıp üzerine yazıp çiziyoruz.

  Ve, Subversion. İkinci olmazsa olmazımız. Hem versiyonlama, hem backup sistemi, hem de mükemmel bir takım çalışması sistemi. Eğer Mac kullanıyorsanız SVN client olarak SVN X i tavsiye ederim (http://www.lachoseinteractive.net/en/community/subversion/svnx/). PC kullanıyorsanız eğer TortoiseSVN terchiniz olmalı (http://tortoisesvn.tigris.org/).

  Yapılacaklar listesi yönetimini ve not alma işlemlerini genellikle kağıt üzerinde ve kendi servisimiz olan Wridea üzerinden yapıyoruz (www.wridea.com). Bir de kağıda çıktı aldığınız yapılacaklar listesindeki bir maddenin üzerine çizik atmanın verdiği hazzı hiç bir yazılım veremez, veremedi de :)

  Basecamp çok güzel ve başarılı bir yazılım fakat ofiste yanyana oturup aynı mekanda çalışanlar için tamamen gereksiz olduğunu düşünüyorum.

  Highrise yine aynı beyinlerden çıkmasından dolayı güzelliği ve başarısı tartışılmaz bir ürun fakat Mail.app, Address Book, iCal son derece yeterli yazılımlar. Her şeyim çok dağıldı ama iş akışıma yeni bir program daha eklemek istemiyorum diyenler, Mail.app ve Adress Book’taki Smart Mailbox özelliğini nasıl kullanacaklarını öğrensinler yeter derim (http://www.43folders.com/2007/04/23/mail-smart-folders/).

 2. Fatih Arslan

  Google Apps’i bir bütün olarak ele alırsak çok işe yarayabilir. Takvim, Gmail ve Belgeleri hepsi birbirine entegreli ve güzel işliyor.

 3. arikan

  Bunları bizimle paylaştığın için sağol Mert. Ben de kişisel olarak kullandığım araçların otomatik özelliklerini kurcalayarak biraz daha iyi organize ediyorum gelen giden trafiğini.

  Bence de proje geliştirmede en iyi araç kağıt kalem. Kocaman bir kağıdı duvara asıp üzerinde çizmek ve konuşmak bence en verimlisi. Bilgi görselleştirme gurusu Edward Tufte de bundan bahseder konuşmalarında. Ama uzaktan beraber çalışanlar maalesef bu geniş kağıt teknolojiden yoksunlar. Beraber çizip görmeyi, yani uzaktan da olsa beraber skeç yapmayı sağlayan bir araç var mı?

 4. arikan

  @Fatih tümüyle Google App’lere gömülmeyi sağlıklı bulmuyorum bu kadar çeşitli program varken ortamda.

  Ayrıca Google App kullanarak yarattığın bütün bilgiler Google harddisk’lerinde, yani veri tabanlarında saklanıyor. Sadece saklanmıyor analiz de ediliyor… Bu konuda daha fazla öğrenmek için şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim:
  Google Web Tarihini Kullanırken Bir Kez Daha Düşünün

 5. Mert

  Kesinlikle haklısın Burak, biz ofiste orta boy bir beyaz tahta kullanıyoruz kendi toplantılarımızda ve çok da faydasını görüyoruz.

  Uzaktan beraber çalışmak için MIT Medya Labarotuvar’ının 90lı yıllarda geliştirdiği prototipler çok heyecan verici, ama ne yazık ki daha fazla bilgi bulamadım onlar hakkında (http://web.media.mit.edu/~ishii/CB.html).

  Günümüze dönersek, http://bubbl.us/ , http://thinkature.com/ (favorim) , http://www.skrbl.com/ en çok konuşulanları sanırım. Bunlar arasından thinkature i kullandım biraz meraktan, çok hoşuma gitti. Hem özellikleri bakımından hem arabirimi bakımından daha iyi gibi. Ama dediğim gibi, profesyonel olarak kullanmadım.

 6. arikan

  Clear Board MIT Media Lab profesörü Hiroshi Ishii‘nin 1990lı yıllarda geliştirdiği projesiydi. Hatırlattığın için sağol, hakkaten uzaktan beraber çalışma konusu yıllardır araştırılıyor, sanırım yakında daha iyi araçlar kullanmaya başlıycaz.

  Thinkature hakkaten ilginç bir araç denemeye başladım.

  Sizin şirket, Octeth de gördüğüm kadarıyla ilginç yazılımlar geliştiriyor. Ne zamandır böyle tamamen Internet üzerinden çalışan yazılımlar geliştiriyorsunuz?

 7. Mert

  Bir onceki yazımda ConceptShare den basetmeyi unuttum. http://www.conceptshare.com/ da çok başarılı bir uygulama, buna da bakmanı tavsiye ederim.

  Octeth’e ilgin için sağol. 1999 sonundan beri yazılımlar geliştiriyoruz.

 8. Dara Kilicoglu

  Hosgeldin Mert! seni daha sik buralarda gormek istiyoruz : )

 9. Mert

  Hosbuldum! Devamli takip ediyordum zaten ama fırrsat buldukca da yazmaya calışıyorum. Sağol!

 10. Volkan Özçelik

  Benim listem:

  Temel iletişim:
  - googletalk ya da skype

  Sesli olmayan mesajlaşma:
  - Jabber (MSN, yahoo, gtalk…’daki tüm bağlantılarınızı tek bir uygulamada toplar
  PSI Jabber client ‘ını tavsiye ederim)

  proje yönetimi : basecamphq.com

  sürüm kontrolü:
  subversion

  takvim:
  google calendar
  (farklı bir tad arayanlara hipcal.com ‘u da öneririm)

  hesap kitap: acemoney (ücretsiz lite versiyonu var, ama ücretini ödeyip full programı kullanmaya da değer)
  bug takibi: 16bugs.com

  dokümantasyon: pbwiki.com

  sosyal imleme ve link paylaşımı: (tahmin edin) linkibol.com :)

  (
  tabii ki kardeş siteleri — yumiyum, oyyla, tusuldat, bagcik… ve eklemeyi unuttuğum diğerlerini zevkle takip ediyorum. — ne yalan söyleyeyim bir limk ‘e alışamadım her girişimde kaçasım geliyor

  – bir de del.icio.us ve digg var tabii.
  )

  RSS:
  feedreader (tonla online / offline alternatifi deneyip, sonra onda karar kılıyorum hep

  Yapılacaklar listesi:
  (nozbe, tadalist, rememberthemilk ne var ne yoksa denedikten sonra:
  4 ayrı .txt dosyası
  JUST_DO_IT.txt -> eşeklik etme, hemen yap.
  TODO.txt -> üstteki dosya boşalınca yapılacaklar
  LATER_MAYBE.txt -> şimdilik beklesin
  DONE.txt -> bitirdiğim işler.
  CANCELLED.txt -> yapılmayacak işler (nedenleriyle)

  biraz ilkel görünebilir, ama benim için en verimli yöntem bu oldu.

  Katkıda bulunmak dileğiyle,
  Volkan Özçelik,
  kurucu, linkibol.com

 11. arikan

  Volkan kullandıpın araçları paylaştığın için sağol. Hakkaten kullanabileceğimiz araçlar çok çeşitli ama çoğu zaman birbirinin tekrarı. Aynı fonksiyonları olduğu halde bazılarının etkileşimi ve bilgi mimarisi daha yalın oluyor ve dolayısıyla daha verimli çalışmak için onları seçiyoruz.

  linkibol sitesini yaparken birileriyle çalıştın mı? Mesela sunucu tarafı programlama (php, rails), bilgi mimarisi, arayüz tasarımı, HTML+CSS kodlama ayrı kişiler tarafından beraber çalışarak mı yapıldı? Bu arada ikonlar gerçekten vahşi batıdan gelmiş gibi!

 12. mersenne

  todo listesi icin : http://todoist.com/ uzun arayislar sonucunda hayallerimin todolist programini buldum. gelistiren eleman “Amir Salihefendic”i sanki baska bir web2.0 uygulamasindan hatirliyorum. cok slick tasarim, cok kullanisli cok sade ve cok guzel ozellikler var.

 13. Ogo

  Çok teşekkürler yazı ve yorumlar için.

  Her ne kadar problem olarak tanımlamamak gerekirse bile farklı kurum/kişilerin geliştirdiği araçların kavramsal ya da görsel olarak farklı öncelikler dikkate alınarak geliştirilmiş olması ortak kullanımlarını zorlaştırıyor. Bu değişkenlik yaratıcılık, tasarım ve rekabetin doğal sonucu. (Şikayet etmiyorum! :) ) Ama en basit arayüz farklılıkları, uyumsuzluklarından tutup, kullanıcıların kişisel alışkanlıklarına kadar bir dizi etken özellikle takım ya da proje biraz büyür ve farklı profilden insanların bir arada çalışmasını gerektiğinde hallerde verimlilik azalmasına neden olabilir.

  Elbette herkes kendi uzmanlık alanına uygun metodları ya da araçları kullanmaya devam edebilir ama ortak çalışmanın verimliliğini etkileyen alan bunların kesiştiği alan diye düşünüyorum.

  Bu çelişki google apps tarzı bir nevi isviçre çakısı gibi misali birbirinden farklı işlevleri benzer bir arayüz ve aynı ortam etrafında toplayan projeleri kullanıcılar açısından avantajlı kılıyor.

  Alternatif olarak yukarıda sayılan bazı uygulamaları içine entegre edebilen groupware tarzı uygulamalar akla geliyor. Arayüz olarak belki çok cici olmasa bile yeni nesil araçları içine entegre ederek modüler gelişme olanakları olan henüz mamutlaşmamış mesela simple-groupware gibi çözümlerde var. Ama küçük ekipler için çok anlamlı bulmuyorum… Ayrıca altyapı ve kişiselleştirme gereksinimi, sistemin güvenlik, backup gibi pis işlerinin takip edilmesi gerekliliği falan filan derken belki ancak işin ehli kişiler tarafından verimli bir araca dönüştürüleceğini tahmin ediyorum.

  Velhasıl dön baba dönelim diyerek ortak ve verimli çalışma için düzenli ve sistemli olmanın önemini dikkate alınca bu yazıda ve yorumlarda adı geçen bir sürü uygulamanın bu işi ne kadar kolaylaştırdığını bir kere daha görmüş olduk. Eğer tarif etmeye çalıştığım ara boşluğa denk gelen birleştirici web uygulamaları varsa yazabilirseniz iyi olur.

  Bu arada wridea çok hoşuma gitti… Daha evvel haberdar değildim. Onu geliştirenlere de tebrikler.

 14. arikan

  @mersenne sağol todoist servisinden haber verdiğin için. Hiyerarşik liste oluşturma özelliği ve temizci arayüzü ile oldukça iyi bir programa benziyor. RSS beslemesi de var mı?

  Ortak kullanılan yapılacaklar listesi programlarında aradığım özelliklerden bir tanesi RSS besleme. Yani yapılan değişiklilerden (ekleme, yapıldı işareti gibi) anında haberdar olma.

 15. arikan

  @Ogo ortak çalışmanın verimliliği için uzmanlık gerektiren programların birbiriyle kesiştiği nokta hakkaten çok iyi bir testpit. Mesela AutoCAD çok bilindik profesyonel mimari/mühendslik çizim programı. Başka bir profesyonel bilindik programı QuickBooks (muhasebe tutma) olabilir. Bu ikisinin kesiştiği nokta herhalde AutoCAD’de çizim yaparken masrafların hesaplanması olabilirdi :) Ne kadar verimli di mi.

  Uzaktan beraber çalışmanın en önemli şartı aynı bağlam içinde kalabilmek. Bu çok kolay değil farklı şehirlerde farklı ortamlar yaşanırken. Bağlamda kalmayı sağlayacak şeylerden bir tanesi bence düzenli olarak projeyle alakalı konuları paylaşmaktır. Bun ister email at ister ister telefon et. Ama bunlar karşı taraf için zaman alan şeyler olduğu için daha alttan derinden (subtle) bilgi akışına ihtiyaç var. Bu sebeple biz düğümküme’de genelde bagcik.com kullanıyoruz. Projelerle veya gündemle ilgili gün içinde karşılaştığımız Internet bağlarını paylaşıyoruz ve bunları RSS ile takip ediyoruz.

  Tabi böyle ekstreme paylaşım olunca bilgi akışı patlıyor sular yükseliyor. Eğer daha doymamış bir Internet canavarı isen mesela bagcik’da Yeni Bağlar RSS‘ini takip edebilirsin.

 16. Fatih Arslan

  Düğümküme’deki yazıların yanında, yorumları okumak da keyfili :)

  Ayrıca Volkan, “hemen yap”, “sonra yap” dosyaları oluşturmuş. Meraktan soruyorum, bunun GTD(Getting things done) ile bir alakası var mı ? Bir iki yerde okudum, kitabını da en kısa zamanda almaya düşünüyorum.

 17. arikan

  Fatih sağol elimizden geldiğince kalıcı/referans verilebilir yazı üretmeye çalışıyoruz.

  Getting Things Done yeni bir iş akımı. Aslında yeni olan bir şey yok ama büyük şirketlerdeki hiyerarşik düzen ağır işlerken Internet hayatında işlerin çok daha akıcı halledilebilimesi üzerine çıktı. Yani büyük şirketler de artık kendi içlerinde büyük ve orta ölçekli gruplar ile işlerin gidişatına karar verip iş yapıyor.

  Internet hayatıyla değişen iş şartları düğümküme’de zaman zaman kafa yorduğumuz bir konu.

  dugumkume.org/tag/iş
  dugumkume.org/tag/ekonomi

 18. arikan

  Fatih bloguna bakıyorum, bilgilendirici yazıların için sağol. Teknoloji konusunda yazılarını şu üç çerçevede konumlandırabilirsin:

  1. Ortamsal: Yeni teknolojilerle oynayarak ve ilgili olabilecek malzemelerle deneyler yaparak teknolojinin estetik ve işlevsel açılımlarına bakmak.

  2. Ürünsel: Yeni hizmetler ve ürünler düşünmek ve bu ürünlerin var olan sosyal, kültürel, ekonomik ve teknolojik sistemlere nasıl uyum sağladığını göz önünde bulundurmak.

  3. Eleştirel: Değişik teknolojilerin sosyal, kültürel ve etik açılımlarını gözle görülür – elle tutulur hale getirerek tartışmaya açmak.

  Kaynak: dugumkume.org/para-getiren-ses-getiren-is-dengesi

 19. Fatih Arslan

  Bilgilendirici cevapların için teşekkürler Arikan. Blog’um benimle beraber gelişiyor dersem doğru olur. Bundan 2 sene öncesi çok farklıydı, zamanla benim tüketimim ve ilgi odaklarım da değiştiği. Yazmayı sevdiğim için bir çok blog’da yazıyorum. Bu yüzden bizde arkadaşlarla Mürekkep.org’u açtık. Tıpkı düğümküme gibi çoklu yazar bir kadro’ya sahip(şimdilik sadece iki kişi yürütsede).

  Ayrıca burada sayılan bir çok yazılımı(yorumlarda), lifehacker.com adresinde daha önce duymuştum. Özellikle todoist çok güzel bir şeye benziyor.

  Kolay gelsin

 20. arikan

  murekkep.org sitesinde ne tür konulara odaklanıcaksınız? Blok şeklindeki RSS ikonu harika!

 21. Fatih Arslan

  Arikan, Firefox,Açık kaynak dünyası, Web 2.0 ve değişik değişik kültür olayları. Aslına bakarsak tüm yazarlarımız birer Linux kullanıcısı olup, aynı ilgi alanlarımız olduğunu farkettik. Siteyi biraz göz gezdirirsen farkedersin. Firefox kısayollarını tanıtan bir eklentiyi yazmıştık, ardından örneğin ben Paskalya adaları ile ilgili bir yazı yazmıştım :)

 22. Alemşah Öztürk

  Herkese yorumları için teşekkürler, bir kaç tane görmediğim software varmış. Proje yönetimi için uzun süre proje baktım nette, bulduğum ve beğendiğim bir iki tanesini yazayım ;
  - Active collab : Çok kısaca BaseCamp’in bedavası diyebiliriz, indirip server’ınıza kuruyor ve hemen çalışmaya başlıyorsunuz.
  - ClockingIT : Temiz bir proje yonetim yazılımı, en iyi tarafı sürekli geliştiriliyor olması, tasarımı düzeldi, yeni özellikler eklendi. Tavsiye ederim.

  Biz ofiste Google for Business kullanıyoruz mail için, hemen yanında Google Calendar ve Google Docs kullanıyoruz. Böylece tüm dosyalar her zaman ulaşabileceğimiz bir yerde, tüm notlar googledocs’ta ve tüm tarihler paylaşılmış takvimde… Böyle rahat rahat çalışıyoruz, tek eksiğimiz proje yonetim yazılımıydı, orada da daha önce kendi yazdığımız bir yazılımı geliştirme kararı aldık :)

  Bir de stikkit‘i önereceğm, arayüzünü çok beğendiğim için.

 23. arikan

  Alem sağol önerilerin için. 41-29 ofisinde yaklaşık kaç kişiyle ActiveCollab, ve Google Ofis kullanıyorsunuz?

  ActiveCollab screencast‘ını seyrettim az önce sanırım yakında kullanmaya başlarız. Bunu geliştirenlerin balkanlardan olduğunu bilmiyordum.

  Bence proje yönetim programlarında önemli bir ihtiyaç RSS ve SMS gibi imkanlarla uzaktan proje takip edebilme.

 24. arikan

  Bir de bu proje yönetim sistemleri sadece ofis için mi yoksa müşteri de girip not bırakabiliyor mu? Ya da müşteriye özel JPEGler, PDFler gibi dosya görme alanları var mı?

 25. Alemşah Öztürk

  Active Collab cok iyi bir program ama bence en buyuk eksigi Gantt Chart olmamasi, onun disinda iyi gittigini düsünüyorum. ClockingIT’yi de tavsiye ediyorum. Google ofisi 14 kisi kullaniyoruz ve gayet efektif gidiyor simdilik. API’ler ortada oldugundan Google Calendar’a birseyler yapmak ta istiyoruz vakit olunca. Bir diger konuda ActiveCollab iyi güzel ama tam ihtiyac karsilamadigindan kendi yazilimimizi kullanmaya donecegiz gozukuyor. Müsteriye ozel gosterme konusnda active collab calisir evet, ama orada da biz eski usul, web ‘e upload et müsteriye goster yontemindeyiz su an. Onu da düzenlicez :)

 26. Alemşah Öztürk

  Feed okuma konusunda Google Reader’ı tavsiye ederim bu arada.

 27. arikan

  Gantt Chart Basecamp forumlarında tartışılıyordu. Genel görüş gereksiz olduğu yolunda. Bence bu olumsuz görüşün iki sebebi var:

  1. Grantt Chart denilince akla genelde kötü tasarlanmış Grantt Chart grafiklerinin gelmesi. Bu noktada info grafik gurusu Edward Tufte’nin özlü sözleri ve yaptığı grafiklere bakınız.

  2. Grantt Chart daha çok Accenture gibi devleşmiş şirketlerin yıllar boyu süren devleşmiş projeleri için kullanılıyor.

  Yeni iş yönetim akımına göre “enterpise” denilen mantık ortadan kalkıyor. Onun yerine dev şirketler kendi içlerinde özerk şirketler/takımlar halinde çalışıyor. Bu durumda yine projeler takımlara bölündüğünden Grantt Chart’a olan ihtiyaç ortadan kalkıyor.

  İster azınlıkların ayaklanması deyin ister başka bir şey deyin Internet’in etkisiyle şirket imparatorlukları birer ikişer sarsılıyor ve haliyle yönetim sistemleri değişmek zorunda kalıyor. Bu bölünme öyle bir noktaya geliyor ki bizim gibi bir çok kişi uzaktan da olsa kendi başlarına çalışma yöntemleri geliştiriyor. Bu sebeple uzaktan çalışan takımlar için yazılımlar bilmek ve kullanmak yeni nesil iş yapmak isteyenler için çok önemli.

 28. arikan

  Proje yönetimi için Project Pipe da ilginç bir proje. RSS beslemeleri var.

 29. Fatih Arslan

  @Alemşah, google ürünlerini kişisel olarak severek kullanıyorum. Tüm uygulamarın birbiri ile entegreli olması ve kullanabirlik açısından hoşuma gidiyor.

  Fakat Arikan’ın da da dediğin gibi, Google ürünlerin tümünü kullanmak pek güvenli değildir . Sizin bu ürünler hakkındaki fikirleriniz nedir ? İş ortamındaki bir çok güvenli belgelerinizi google üzerinden yönetiyorsunuz, bu açıdan tehlikeli olabilir mi ?

 30. Alemşah Öztürk

  @Fatih, açıkcası o durumu biraz paranoya buluyorum, tabii ki tüm confidential data mail vb üzerinden geçiyor ama paranoyaya vurduğun zaman tüm mail server’larında rahatlıkla ulaşılabileceği gerçeği var. Google Docs mesela revizyon takibi, toplantı notu gibi konularda bence cok rahatlatıcı bir araç. Yine google Calendar’ı ortak toplantı takvimimiz ve hatırlatmalar için kullanıyoruz.

  Bu konuda geçenlerde WIRED’da bir article vardı, buradan okuyunuz, benzeri bir test yapmışlar ofis araçları için

 31. Alemşah Öztürk

  @ Arıkan, GANTT chart’ların gerekliliği şuradan geliyor, düşünün ki aktif 10 projeniz ve bu projelerde çalışan 12 kişilik bir ekibiniz var, alt alta 10 projeyi aynı timeline da görmek ve resource management’ı daha düzgün yapabilmek istiyorsunuz, bu kaçınılmaz bir ihtiyaç diye düşünüyorum

 32. arikan

  Beraber canlı (chat gibi aynı anda) döküman yazmak içi Mac kullananlara SubEthaEdit programını tavsiye ederim. Yazanları farklı renklerle takip edebiliyorsunuz. Mesela bir paragrafı seçip başka bir yere kopyaladığınızda oturuma olan tüm kullanıcılar bu hareketi canlı görebiliyor. Oldukça eğlenceli tabi. Biz bunu bazen teklif yazarken kullanıyoruz çok başarılı. Aynı dökğman üzerinde gerçek zamanlı fikir alışverişi sağlıyor.

 33. arikan

  @Alem GANTT Chart’ta haklısın eğer 10 proje ve ksıtılı çalışan varsa. Ancak mevcut GANTT Chart programları çok kötü tasarlanmış garafik olarak. AJAXle yapımış online bir GANTT Chart var mı bildiğin, yoksa yapabilirz bir tane…

 34. löker

  svn kullanmaya başlamış olanlarınız varsa, http://svk.bestpractical.com/view/HomePage adresindeki projeye bakmalarını da öneririm. svn depolarını birer yerel yansı ile güçlendirip, kendi bilgisayarınızda yaptığınız işler açısından başarılı verimlilikler sağlıyor, ama svn’e yeni alışanlar için fazla karışık gelebilir… yine de hayatının bir kısmı svn ile geçenlere iyi bir araç olduğunu vurgulamak lazım…

 35. arikan

  @löker sağol haber verdiğin için. SVN çok sık kullandığımız bir araç. Ayrıca bir de SVNden RSS besleme almak için Subletly tavsiye ederim. SVNdeki hareketleri (örn. svn commit) RSS ile haber veriyor. Yeni versiyon yüklendiğinde vs. istediğin gibi kurabiliyorsun.

 36. Mert

  Yazılar, yorumlarla beraber daha da güzel oluyor. Bir hafta yorumları takip edemedim ve farkettim ki bir sürü yararlı bilgiyi ve konuşmaları kaçırmışım. Bundan bir sene önceydi sanırım coComment (http://www.cocomment.com/) adlı bir servise denk gelmiştim. coComment kısaca blog aleminde yazdığınız yorumları ve gelen cevapları takip etmenize yarayan bir servis. Ek olarak güzel olan bir özelliği de blog aleminin gizli hazinesi diyebileceğimiz katıldığınız bu yorumları ve konuşmaları kendi blog sitenizde yayınlayabilmeniz. Sanırım bugünden itibaren aktif olarak kullanmaya başlayacağım bu servisi. Kaçırılmaması gereken diyaloglar bunlar.

 37. löker

  Biz svn’deki her değişikliğin mail olarak geldiği listeler açtık, hem takibi kolaylaştı hem de reply-to header’ı ile başka bir listeye yönlenen bildirimlere dair yorum/tepki yapmak kolaylaştı… :) Mert’in son yorumu ayrıca faideli oldu, koşuşturmacada ben de kaçırıp duruyorum yorumları…

 38. arikan

  @mert çok sağol cocmment.com servisinden haber verdiğin için. Sloganı da güzelmiş bu servisin: “muhabbete katıl”.

  Engin Erdoğan Uzaktan Çalışan Takımlar için Yazılımlar Yazısına paralel bir yazı yayınladı bugün:
  Faydalı Cep Uygulamları

  Bu yazı bilgisayarda değil ama cep telefonunda çalışan ve uzaktan çalışan takımlar için çok faydalı yazılımları tanıtıyor. Özellikle İletişim ve Bağlamda Kalma amaçlı uygulamalar bence çok işe yarar. Engin Palo Alto’da IDEO için yaptığı yeni nesil cep servisleri projesinde bu yazılımları kullamaya başlamış. Siz de bu cep uygulamalarını kullanıyorsanız deneyimlerinizi yorum yazarak aktarın ayrıca başka önerebileceğiniz yazılımlar neler paylaşalım yine bu yazıda olduğu gibi.

 39. Mert ALEMDAR

  Selalmlar, Yukarıda bahsetmiş olduğunuz yazılımların çoğunu merakımdan denedim. Ancak sanırım ben sizin bahsetmiş olduğunuz profile tam olarak uymadığımdan bana uygun değillerdi.

  Sanırım sizin bahsettiğiniz profil tam olarak bir Software Developer’ların online bir şekilde çalışması için faydalı olabilecek yazılımlar.

  Ben kendi profilimi söyliyeyim: Ben İş Geliştirme departmanında çalışıyorum. Programlama bilgim yok. Ancak yıllar dır teknoloji ve internet üzerine çalışmaktayım. Çalıştığım ortamlar hep office ortamı ve windows platformu olduğundan ne yazıkki bir Windows bağımlısı olmuş durumdayım. Örneğin online ürünler çok zazip geliyor fakat masaüstü uygulamaları kadar hızlı, pratik ve kullanışlı olamıyorlar. Şuanki işletim sistemim Windows XP Pro ve Office 2003. Proje yönetiminde Office ailesinin tüm ürünleri bana yetmekte. Outlook vazgeçilmez bir araç benim için. Eğer online özellik istiyorsanız Web den de 2003′ü kullanabiliyorum.

  Peki bukadar şey yazdın ne tavsiye ediyorsun derseniz benim profilime uyanlar için:

  1. Mail, Callender, Task, Notes için : Office 2003 / 2007 (Exchange Üzerinde Kullanım)
  2. Contact management için : Plaxo (www.plaxo.com)
  3. Proje ve Sunum yönetimi için : Office Groove 2007 (http://office.microsoft.com/groove)
  4. Paylaşım arayüzü için : SharePoint Services

  Biliyorum hemen hemen hepsi paralı sistemler ancak dediğim gibi benim profilime ne yazııki bunlar uyuyor :)

  Görüşmek üzere…

 40. arikan

  @Mert Alemdar önerilerini ve “profilini” paylaştığın için teşekkürler. Bence kimse bu bahsettiğin yazılımları kullandığı için bir kaba veya kalıba ya da profile girmez. İnsanları profillemek şirketlerin işine gerelbilir işlerinde optimizasyon yaptığı için, ancak bizim için herkes insan.

  Tamamiyle online ve bedava ofis ortamı, fena durmuyor: ThinkFree

 41. Volkan Özçelik

  @arikan

  Kusura bakma biraz rötarlı oldu cevabım (inanmayacaksın ama askerdeyim. Şafak 70
  bazen bir saniyelik bir zaman kırıntısına bile ihtiyacım oluyor.
  – bilirsin zor iştir startup kurucusu olmak — hatta dünyanın en zor işidir bile denebilir.
  )

  >linkibol sitesini yaparken birileriyle çalıştın mı?

  Aslında 2 kişiyiz (Tuğba ve ben). Ama Tuğba daha ziyada “basın bülteni”, “ürün özellikleri”, “pazarlama planı”… gibi benim (ve hemen hemen her yazılımcının) gereksiz bulduğu (ama ürün için hayati öneme sahip) kısımlara bakıyor. Böylelikle ben de en iyi bildiğim işe (kodlama ve standartlara uyumlu tasarım) bakabiliyorum.

  Tasarımından backend kodlamasına, XHTML’inden css’inde Javascript’inden DB şemasına, oradan grafiklerine kadar her şeyi bana ait linkibol’un.

  > Bu arada ikonlar gerçekten vahşi batıdan gelmiş gibi!

  Ben seviyorum ikonuların tonunu. Biraz göz önünde durması iyi oluyor.
  Sosyal imleme göreli olarak yeni bir kavram olduğu için bazı şeyleri mecburen kullanıcının dikkatini çekecek şekilde abartmayı terchih ettik
  (
  dediğim gibi biz 2 kişiyiz:
  http://www.linkibol.com/AboutUs.aspx
  )

  Kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik herşeyin önünde olmalı.

  Sevgiler,
  Volkan.

 42. Mert ALEMDAR

  @arikan
  Merhaba yorum için teşekkürler. Umarım yanlış anlaşılmamıştır. Ben aslında bir kategorize veya gruplama amacında değildim. İnsan bazlı değilde yapılan iş olarak o profile uymuyorum demek istemiştim. Yılarca programcı/yazılımcı/developper arkadaşlarla sabah akşam hep bereber projelerde çalıştığımdan iş grubu olarak düşünmüştüm. Açıklama yapmak istedim :)

  Bu arada ThinkFree çok güzel bir çözümmüş. Teşekkürler.

 43. arikan

  @volkan kolay gelsin, umarim az kalmistir askerligin bitmesine.

  Bence Türkiye’de sosyal imleme servislerinin gelişmesi hekesin çok işine yarayacaktır. Zamanla Internet toplu olarak süzgeçlendikçe bu imleme servisleri çok önemli bilgi kaynakları olacak. Sosyal ilmleme özellikle beraber çalışan kişiler için çok önemli bir “bağlamda kalma” aracı. Bu ilk başta anlaşılmayabilir, ne demek bağlamda kalma? Belli düşüncelerin benzer çerçeveler içinde dolaşması diyebiliriz belki. Aynı bağlamda kalmak her organizasyon için çok önemli bir toplayıcı özellik. bagcik.com’da bağlamda kalma yanında sosyal imleme servisleri ne işlerde kullanılır bunu yazdık.

 44. arikan

  @mert bu tür online ofis yazılımları online olma özelliklerini fazla kullanamıyorlar genelde. Mesela sadece online olduğu için bir yazı yazma aracı bir çok ağlı bağlı iş görebilir. Bir sözlüğe bağlanıp gerçek zamanda yazdıklarında imla anlam hatası kontrol edebilir, yazı içinde sözü geçen kişilere not gönderebilir, veya bir blog’dan online alıntı yapabilir. Eğer yapay zeka fetişzmi varsa, bu program yazılan yazının dinini bile tahmin edebilir (bu bir Marvin Minsky şakası).

  Özellikle uzaktan beraber çalışan takımlar için önemli olan gerçek zamanda aynı döküman üzerinde çalışabilmek. SubEthaEdit mesela yazı yazarken ben nerdeyim arkadaşım nerde, kim neresini ne zaman düzeltiyor bunu gerçek zamanda gösteriyor, beraber rapor ve teklif yazarken oldukça işe yarıyor.

  Bence bu programlar geçmiş etkileşim verilerini kullanarak arayüzün zamanla daha da gelişmesini kullanıcıya daha uyumlu olmasını sağlayabilirler. Şu anda Google gibi webofis 2.0 sağlayıcıları genelde arama geçmişi, emailde yazılanları ve iletişimde olduğun kişileri otomatik olarak tutuyor ve sadece reklam amaçlı kullanıyor.

 45. engin

  todoist.com da oluşturduğum projeleri siliyorum. log out olup tekrar log in olduğumda sildiğim yada düzenlediğim herşey aynen yerinde duruyor oluyor.

Yorum Yaz