14.07.2008

ULTERIOR ve Douglas Hart (19 Temmuz 2008, Cumartesi) @ Dogzstar Istanbul

Ne yalan söyleyeyim son zamanlarda çok fazla müzik dinliyorum. O kadar çok müzik dinliyorum ki yeni müzik hiç dinleyemiyorum gibi bir durum ortaya çıkıyor. Bunun sebebi yeni müzik kötüdür değil, artık çok fazla güzel müziğe erişimimin olması. İnternet kullanıcıları arasındaki birebir dosya alışverişinden çok müzik ile ilgili blogları ilginç buluyorum. Aslında şikayetim de yok değil; ortalıkta o kadar kötü ve banal müzikler var ki tek yapabildiğim onları aktaran kanalları tümden kapatmak. Peki iyi ve yeni müzik nereden takip edilir? Bu konuda tavsiyelere açığım ve bu yazıya yorum olarak kendi favorilerimi ekleyeceğim. (Burda sanırım apaçık sosyal-web ortamlarında gruplara duyulan mutlak ihtiyacın bir başka örneğini görüyoruz.)

Eskiden müzik dergilerini okurdum. Radyo dinlerdim. Listeleri takip ederdim. Müzik yazarlarının ne dediklerine kulak kabartırdım. Şimdi spesifik bir müzik grubu veya sanatçı hakkında ne yazıldığını da okuyamaz hale geldim. Müzik videolari ne kadar sıkıcı oluyorlar? Müzik videosu ne kadar saptayıcı oluyor… Sanırım şu an okuyabildiğim müzik dergileri WIRE ve Straight No Chaser kaldı. NME, Melody Maker gitti, John Peel göçtü. Çok kötü değil, WIRE’in roportajları bazen çok keyifli olabiliyor. Geçenlerde burda URA’daki Nam June Paik videosu gösteriminden bahsetmiştik. Ustanın eski bir işini URA!‘nin yerinde izlemeye gittim. Orada Mihda ile karsılaştım ve bana bu şimdi size yazmak istediğim programdan bahsetti. Benim müzik kültürüm özellikle ve özellikle ada muziği söz konusu olduğunda oldukça yetersiz kalır. Sabres of Paradise ve Andrew Weatherall hayranıyım. Ne tesadüf Mihda da bana Jagz Kooner’den bahsediyordu (Sabres of Paradise‘in kurucu üyelerinden, zaten konuşma bir noktada name-dropping’e dönüşmüştü.) Müzik konuşurken name-dropping yapmak doğal birşey, Bacağındaki tüyleri kesmeyen, vagan aktivist lezbiyenlerden, Soğuk savaş dönemindeki Gorbaçov’dan ve buna karşılık Amerika’nın uyguladığı asimetri politikasından, kapitalist sistemin transactional ekonomiye dönüşümü veya daha da fanatikleşerek Türklerden hoşlanmayan Bono’yu ırkçılık ile suçlamak vs.. gibi konuları da konuşabileceğiniz gibi zaman eğer darsa name-dropping ile anlaşırsınız ya.

Şimdi burada The Face dergisinin yaptığı gibi kimin eli kimin cebinde tarzında bir harita çıkartamam. Ve üzülerek söylüyorum ki bu yazıyı başka biri yazsaydı yüzde yüz daha iyi olurdu. Bu Cumartesi Mihda dedi ki Ulterior Dogzstar’da sahne alacak. Mihda’nin bana verdiği PDF’i yazının aşağısına ekliyorum. Grubun fotograflarını da yazının aşağısına ekliyorum. Cumartesi günü ben Ulterior’da olucam (PDF’i okuduktan sonra gitmeye karar verdim.)


ULTERIOR TÜRKÇE PDF!
u-l-t-e-r-i-o-r-tukce-basin-duyurusu

Etiketler

, , , , , ,

6 Yorum

 1. URA

  Haberiniz olsun ULTERIOR galeride çalıyor olacak!
  Douglas ve Al ise galeriden basacağımız damga ile Dogzstar’da sonraki partide çalacaklar.
  Konser URA’da 22:00 civarinda.
  Dogstara’da heralde 01:00 gibi geçeriz.

  Bu arada Gary Burns’u bilmiyorum ama öğrenmiş oldum, Jagz Kooner diye birinden bahsediyordum o da öbür elemanıydı. ama Bono’yu öldürme planlarım hep var onları da konuşabiliriz bir gün.

  Neyse Douglas Bey Jesus and Mary Chain’i kuranlardan (basçıları),şimdide bir sürü müzik videosu yapıyor (see PDF) yazıdan yanlış anlamış olabilenlere ya da heyecanlanlara şimdiden söyleyeim Gary Burns gelmiyor, bu arada aklıma geldi gary NUMAN’ı kesin birgün istiyoruz.
  Al O’Connel ise prodüktör ve mühenis o da çalıyor olacak bilgiler saatler vs yine PDFdedir.

  Teşekkürker

 2. Dara Kılıçoğlu

  Tamam dogru Jagz Kooner’dan bahsediyorduk, diger eleman Gary Burns ile karistirdim. Ve kendisi gelmiyor :) Yaziyi simdi degistiriyorum.

 3. Koray Löker

  İki-üç yıldır müzik kaynağım, yanımda ipod kablomu unutmadıkça gezdiğim evlerdeki bilgisayarlar oldu, ama şu aralar yeniden keşfetme enerjisiyle dolu olarak ben gözümü kendi last.fm hesabımı eğitmeye diktim. Böylece onun bana komşu olduklarını söyleyerek tanıştırdığı insanların listelerini ve kişisel radyom seçeneğini kullanarak bir şeyler bulabileceğimi düşünüyorum. Herşeyden önce, last.fm bana sistem olarak mantıklı geliyor. Hani rockbox*’un eklentileriyle uğraşmaya üşenmesem, ipod’da çalan herşeyin bilgisini last.fm’e gönderirdim ama bugüne dek daha ziyade bir şeyler okurken fon müziği olarak “classic” ya da “ambient” kanalını açmak gibi lame bir işlevle sınırlı kullandım.

  last.fm gibi büyük ölçekli bir veritabanı, kullanıcının spesifik yorum ve yaklaşımlarıyla bir anda gerçekten iyi bir müzik sohbeti yapan arkadaş taklidine dönüşebiliyor. Eh, tabii o kadar cesur, tesadüflere açık ve keyiflisinden değil ama yeni müziklerle karşılaşmak ve bunu bir şekilde dağınık, gelişigüzel halden çok “sana uyabilecek tesadüfilikte” yapmanın anlamlı bir yolu gibi geliyor.

  Bir de home-studio müzik yapanların bir bölümü myspace’in karman-çormanlığından uzak durmanın yolu olarak last.fm’de free album release olayına girme eğiliminde**, onlar da keşfi keyifli olabilen fırsatlar.

  * Rockbox’u duymamış olanlar için, 10 civarında markanın taşınabilir müzik çalarları (Cowon, iPod, Toshiba, vb.) için GPL ile dağıtılan bir firmware… Bu sayede misal ipod ile wma gibi karşınıza sık çıkabilen ya da flac gibi, ogg gibi kalite/ebat performanslarıyla tercih etmeniz mümkün olan kimi dosyaları da doğrudan çalabiliyorsunuz ve de en güzeli dosya sistemi mantığıyla çalıştığı için iTunes gibi programlara gerek kalmıyor, bellek çubuğundan farksız muamele edebiliyorsunuz…
  ** http://www.lastfm.com.tr/user/fitisound

 4. arikan

  Löker bu arada muxtape.com kullanıyor musun? Mixtape kaset günlerinin online servise dönümüş hali, tıkla-dinle basitliğinde

  Dugumkume listesi meslea surda, Dara yaptı, şahane:
  http://dugumkume.muxtape.com

  Bir de şu liste fena değil burdan dinliyorum şu anda, giriş retro gaming sound sonra toparlıyor:
  http://knorri.muxtape.com

 5. onur uyar

  dara, gelmedin konsere…

 6. Dara Kılıçoğlu

  evet gec kaldim sandim ama 40 dakika kadar gec baslamis sonradan ogrendim. nasildi konser?

Yorum Yaz