06.04.2009

Twollars: Twitter Para Birimi

twollars01

Türkiye’de olsa “Teşekkürü bir borç bilirim” sloganıyla yola çıkması muhtemel yeni Twitter servisi Twollars kendini “Twitter Thank You Money” diye tanıtıyor. Twollars ile Twitter kullanıcılarına teşekkür ederken, sanal para da verebiliyorsunuz. Mesela mesajın içine “Give 2 Twollars @darita” yazdığınızda para göndermiş oluyorsunuz.

50 Twollars ile hesabınız açılıyor. Aktif kullanıcılar bağlantı paylaşmak, tartışma geliştirmek, başka mesajları tutmak gibi Twitter işi yaptıkça daha fazla para kazanabiliyor. Ben bugün paramın yarısını harcadım.

twollars02

twollars03

Twollars ayrıca hayır kurumlarını (“charity”) destekliyor. Hayırsever kullanıcılar mesela Kızılay, TEMA, WHO, vb. kurumlara Twoller bağışlıyorlar, belli bir miktarın üzerine çıkıldığında bu para gerçek dolar olarak kuruma aktarılıyor. Para değiş tokuşu nasıl gerçekleşiyor tam açıklanmıyor ama iyi bir başlangıç diyebiliriz.

Twoller metin ayrıştırma tekniğiyle çalışıyor (“Regular Expressions” kullanarak). Twitter’de yazdıklarınız sadece insanlara değil makinelere de açık olduğundan internet üzerinde herhangi bir bilgisayar yazdıklarınızı kaydetip analiz edebiliyor. Gerek Hashtags gibi ticari sistemler olsun gerek deneysel sanatsal sosyal yazılımlar olsun bir çok uygulamasını görüyoruz metin ayrıştırmanın. Twitter, FriendFeed, Facebook gibi ortamlarda kullanıcılar belli yapılarda –mekanik– mesajlar yazmaya alıştıktan sonra ayrıştırma işlemi daha da kolaylaşıyor. Zamanla insanlar bu makine diline alışırken, makineler de insan diline alışıyor. Karşılıklı adaptasyon. İster semantik web de ister toplu zeka de makinelerle aramızda hızla bir adaptasyon oluşuyor. Bu adaptasyon ile – gayri-maddi emek sayesinde– ortaya çıkan enerji serbest pazar ekonomisi şartlarında kapanın elinde kalıyor, sömürebilenler “information overlord”* olup Lordlar Kamarası’nda yerini alıyor McKenzie Wark’un Gamer Theory kitabında dediği gibi.

* “Information Overlord” terimi Türkçe’de “bilgi derebeyi” olarak kullanılabilir.

Etiketler

, , , ,

2 Yorum

  1. Burak Arikan

    “manevi emek” yerine “gayri-maddi emek” daha kullanışlı gibi duruyor ne dersiniz?

  2. Deniz Gür

    Bunun bir de gerçek para ile olanı var tipjoy diye. Dün yazmıştım daha. Kişilere gerçekten bağış yapmanıza olanak tanıyan mikro ödeme sistemi. İsterseniz Charity kuruluşlarına da para bağışlayabiliyorsunuz tabi. Ama işin aslı internet bahşişi. ( :

    http://www.biblok.com/279/tipjoy-mikro-odeme-ile-bahsis-imkani.html

Yorum Yaz