17.09.2008

TV + Twitter = Katılımcı Demokrasi?

26 Eylül’de Amerika’da Demokratik Parti adayı Barack Obama ve Cumhuriyetçi Parti adayı John McCain tüm dünyanın gözü önünde televizyonda canlı yayında tartışacak ve soruları cevaplayacak (“presidential debate”). Bu tarihi tartışmaya video paylaşım servisi current_tv yeni bir yaklaşım getiriyor. Current_tv tartışma sırasında TV ekranına sizin Twitter yazılarınızı gösteriyor olacak.

TV+Twitter Nasıl olacak?

1. 26 Eylül saat 8:30pm EST (Türkiye saatiyle 3:30am) canlı yayın başlıyor. Amerika’da kablo ve uydu üzerinden Current_tv kanalından izleyebiliyorsunuz, ayrıca dünyanın her yerinden current.com/debate adresinden takip edebilirsiniz.

2. Twitter hesabınız yoksa bir tane edinebilirisiniz (current_tv Twitter ortaklığının sebebi).

3. Twitter’da mesela “Türkiye İncirlik hava üssünden nükleer bombalarınızı kaldırın #current” dediğinizde TV ekranında çıkacak bu. Mesajnızın sonuna #current eklemeniz yeterli.

4. Ayrıca kim ne diyor Twitter aramasından #current etiketi ile takip edebilirisiniz.

Eski medya ile yeni medya karıştırması olarak çok başarılı bir girişim. TV gibi son derece merkezden-kitleye mesajların iletildiği bir medya ile Twitter gibi son derece kitleden-kitleye mesajların iletildiği medya bir arada. Katılımcı demokrasi adına önemli bir adım. Darısı Türkiye’nin başına.

Türkiye’de katılımcı demokrasi?

Amerika’da “Presential Debate” denilen şey parti liderlerinin seçime az kala herkesin önünde sorulara açık bir şekilde canlı tartışma yapması, soruları cevaplaması. Büyük cesaret ve sorumluluk isteyen bir hareket, ağır psikolojik baskı. Türkiye’de hiç bir politikacının cesaret edemediği bir hareket. Türkiye’de bunu yapabilecek ilk politik liderleri ayakta alkışlarız.

Ayrıca Türkiye’de henüz hayatına başlamış olan web TV servislerinin (Televidyon, Keylife) benzer entegre –Twitter, bloglar vb sosyal ortamlarla– hareketlerle Türkiye’de yeni nesil katılımcı politikaya büyük katkıda bulunacağını düşünüyorum.

Ayrıca konuyla alakalı olarak Düğümküme Twitter hesabından kısa haberleri ve yorumları takip edebilirsiniz.

Etiketler

, , , , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » İmparatorluğun İki Başkan Adayı Kitlendi

2 Yorum

 1. s

  The Tweets – which will be selected by Current TV and Twitter staff.

  Esasında (teknolojik olarak) bizde bu işin kralının yapıldığını düşünüyorum: SMS. Yarışma oylamadan canlı yayında soru sormaya kadar her işte kullanılıyor. Tabi twitter’dan farklı olarak, gelir yarattığı için, operatör denetiminde olabiliyor ancak. Yoksa mesela Turkcell, denetimli, ama herkese açık, herhangi biri tarafından kullanılabilir bir API sağlasa, bunu gören bir TV bilgi-işlemcisinin yukarıdaki model benzeri bir uygulamayı gerçekleştirmemesi için bir engel göremiyorum.

 2. Eren Emre Kanal

  Türkiye’de bir politikacının böyle bir şey yapmaya cesareti olacağını düşünmüyorum bile. Yapsa bile heralde ilk 15 dakikasında sinirden twitterını da al git derler.

  Twitter’ın son 12 ayda %419′luk büyümesi yetmemiş olacak ki bu tür kurumsal ortaklıklarla daha da dehşet bir şekilde hayatımızda yer alacak gibi görünüyor.

Yorum Yaz