24.10.2008

Türkiye'den Blogger.com'a erişim kapatıldı, Kitlesel İfade Özgürlüğü Engellemesi Çığırdan Çıktı

Az önce blogger.com‘a Türkiye’den erişim kapatıldı.Türkiye’den girildiğinde “Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir” yazısı karşınıza çıkıyor.

Blogger’da Türkçe yazan yüzbinlerce kişinin ifade özgürlüğü bir hamleyle sorgusuz sualsiz yargısız engellenmiştir. Bu işi yapan Türkiye mahkemelerinden utanıyoruz.

Radikal Gazetesi’nde Oray Çalışlar’ın tepkisi:

Bence bu yasakları genişletmekte fayda var.
- az önce köprüde kaza vardı, otoyolların tümünü kapatsanıza
- bol kepçe lokantasında biri zehirlenmiş restoranları kapatsanıza
- akp’li bir bakan yolsuzluk yapmış akp’yi kapatsanıza
- milli takım yenilmiş, ülkede futbolu yasaklasanıza
- hızlı tren kaza yapmış demir yollarını kapatsanıza
Bu nasıl bir akıldan çıkma, ne büyük bir saçmalığın ürünüdür. Bu keyfe kederlik, bu yasakçılık nasıl bir korkunun ürünüdür. Allah’ınız sizi bildiği gibi yapsın.

Mustafa Akgül’un duyurusu:

“blogger.com’un yasaklanması sonrasında blogu yasaklanan ve hakkını
korumak için dava açmayı düşünen kişileri bir araya toplamak için bir
çaba başlamıştır. Gönüllü bir avukat grubunun desteğiyle nasıl bir
hukuki mücadele vermek için çalışacağız. Bu çabanın parçası olmak
isteyenler lutfen

yasakliyim _ at _ inetd.org.tr

adresine yazsinlar. Bu cabanın parcasi olmak isteyen hukukcular dogrudan
bana yazsinlar:

akgul __at__ bilkent.edu.tr

Internet Sansürüne Karşı Dayanışma

Şikayet yapılabiliecek numaralar ve emailler (karşınıza biri çıkarsa):

İlgili yazılar

Etiketler

, , , , , ,

62 Yorum

 1. volkan

  Evet ben de 1 saattir nedenini araştırıyordum. Böyle yasakçı zihniyet olamaz…

 2. hedep

  aklım almıyor artık ne bu acaba?
  daha nereler kapatılacak acaba bu ülkenin insanlarına inanılmaz büyük bir küfürdür bu kim nereye gireceğine nasıl olurda karar veremezde devletim bana yol gösterir?

 3. Can

  Hangi yöne doğru ilerlediğimiz ve geliştiğimiz çok açık belli oluyor. Haydi türkiyem daha temiz bir internet için durmak yok…

 4. Murat

  OHA dah ne denir , mahkeme mahkeme değilki böyle hukuk mu olur

 5. conmech

  Değindiğiniz için teşekkürler. Bakalım youtube’un kapanmasına “bakmayıverin siz de o saçma sapan siteye” diye yorum getiren fındık beyinliler sizin siteye ne zaman yorum ekleyecek. E tabi blogger yazma/okuma ağırlıklı site olduğu için farkına varacaklarını oek sanmıyorum…

 6. tuncay

  Hukukçu değilim fakat bildiğim kadarıyla mahkemelerin pek suçu yok. Kanuna uymak zorundalar. Kanun ilkel olunca bir site sorgusuz sualsiz kapatılabiliyor. Esas utanılacak yer yasama organı bence. Bu kadar zamandır ‘demokrasi’den dem vurmalarına rağmen kanunda düzeltme yapılmadı.

 7. arikan

  @tuncay mahkeme de yargının bir parçası, tabii ki bozuk kanundan dolayı bu kararlar. Ama mahkemelerin kanunu yorumlama ve yanlışları düzeltme talebinde bulunmaları gerekir. Bu kadar insan kanunun ilkel olduğunu biliyor, söylüyor, yazıyor çiziyor. Problem 5651 nolu kanun:

  Toplu İnternet Kullanım Sağlayıcıların Hukuki Yükümlülükleri ve Sorumlulukları – 1
  Yazar: Av. İlker Atamer
  http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=19998

  2.Nesil İnternet Sitelerinin, 5651 Çerçevesinde Hukuki Statüsü – 1
  Yazar: Av. İlker Atamer
  http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=19982

  5651 No’lu Online Yayıncılık Yasası Yazıları
  Yazar: Fusun S.Nebil
  http://turk.internet.com/dosya/0708/yazilar/

  5651′e Göre Web 2.0 Siteler İçerik mi, Yer Sağlayıcı mı Belirsiz
  Yazar: Fusun S.Nebil
  http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=19795

 8. mert

  bu nasıl bir mantık anlayabilmiş değilim engellesinler engellesinler yakında girecek site kalmayacak

 9. onur gunduz

  Şuraya yazılacak çok küfür var aslında ama dugumkume’nin de selameti açisindan bu patlamayi burada yaşamayacağm. Yani ne denilirki buna?

  Küba mıyız oğlum biz, Arabistan mıyız? Böyle sığ böyle akılsız böyle saçma-sapan bir bürokrasi olabilir mi? Düşünüyorum uzun uzun böyle. Bu adnan oktar dallamasını falan düşünüyorum. Yani duruyorum sonra şöyle bi derin derin nefes alıyorm falan …

 10. dino//

  Nefret ettim hakkaten. Biz tavuk muyuz, niye kapamamızı yapıyorsunuz ki ?
  Yakında hiçbir yere giremeyeceğiz, ama onlara sorsak biz bilgi çağındayız. İyi ama sen dil üzerinde hamle yapıp kimsenin ulaşamamasını sağlarsan, sonra buna bilgi toplumu dersen… Biz bilgi değil dingil toplumu olabiliriz daha çok. Kimbilir gene ne için kapadılar ve ne zaman açacaklar bir de. Aç kapa Aç kapa, Artema\\\’yız sanki.

 11. Koray Löker

  Şöyle bir sorun var, çoğunda aynı isim neden oluyor bu işleme… Harun Yahya / Adnan Oktar… Öğrendiğime göre şöyle de bir taktik izliyorlar. Gidip haklarında bir yayın varsa -kanuna uygun eleştiri düzeyinde- ve bu blog vs. ise gidip yorumlara hakaret içeren yazılar yazıyorlar, sonra da burada bize hakaret ediliyor deyip mahkemeye başvuruyorlar…

  Öte yandan, Radikal’in bir haberinde toplamda 1000 civarında site kapatıldığını, ancak 300-400 civarında site için mahkeme kararına ulaşılabildiğini, geri kalan sitelerin TK tarafından re’sen kapatıldığını anladıklarını görmüştüm. Yani arayıp “bana küfretmişler” diyerek site kapattırılabilir hale gelinmiş… Uygulama basitçe “kanun ilkel, mahkemeler n’apsın” değil yani, bir de hukuk dışı uygulama olayı var…

 12. azra

  bu kapatılmanın “mantıksız” gerekçesini bilen var mı?

 13. arikan

  Bir yerde gözüme çarptı: Türkiye intranetinden bahsetmeye başlayabiliriz.

 14. arikan

  Koray bu kasıtlı kanunsuz siyte kapatma girişimlerini duymamıştım daha önce. 5651 kanunu derhal değiştirilmeli.

 15. arikan

  blogger.com’da yaklaşık kaç Türkçe blog vardı bilen var mı?

 16. arikan

  Ayrıca Gürcistan’dan da blogger’a erişimin kesildiğini duydum. Çünkü Gürcistan Türkiye internet omurgasını kullanıyormuş…

 17. ali

  bunlar engelliweb.com sitesinde yazdığına göre daha önceden blogger altında tek tek engellenmiş:

  http://bilimfelsefedin.blogspot.com
  http://dimiama.blogspot.com
  http://ozgurinternet.blogspot.com
  http://seiduna.blogspot.com
  http://adnanhocam.blogspot.com
  http://crazyshark74.blogspot.com
  http://ezicafenet.blogspot.com
  http://fullmp3indir.blogspot.com
  http://klip-indir-izle.blogspot.com
  http://mp3indiriver.blogspot.com
  http://swllw.blogspot.com
  http://yahyaharun.blogspot.com

 18. ugur

  fikir ve sanat eserleri kanunu nedeniyle kapatildigi soyleniyor bu kez. yakinda netlesir.

  daha once de vermistim su linki, tabii rakamlar guncellenmeli: 853 Web sites have been subjected to blocking process in Turkey within the last 8 Months After 5651 Issued

  sunu da yazip kacayim:

  hem cezanin sahsiligine, hem de kisi hurriyetine deginen, anayasamizin 38′den:

  “Ceza sorumluluğu şahsîdir.”
  yani, birisi bir blog yazdi diye milyonlarca insani cezalandiramazsiniz.

  “İdare, kişi hürriyetinin kısıtlanması sonucunu doğuran bir müeyyide uygulayamaz.”
  yani, birisi bir blog yazdi diye milyonlarca insanin ifade ozgurlugune, haberlesme ozgurlugune kisitlama getiremezsiniz.

 19. Honor Gunday

  Bu yorumlara kesinlikle katilmiyorum.

  Bu tamamen Google’un Turk hukukunu hice saymasi ve muhatap olarak gormemesinden kaynaklanan bir olay. Google’a Icisleri bakanligindan erismeye calisan birimlere sahsen yardimci olmaya calistim, Google’un umurunda bile degil olay.

  Neden Turkiye’deki servisler degil de hep yabanci ulke kaynakli servisler kapatiliyor dersiniz? Bunun cok guzel bir aciklamasi, bu servislerin, Turkiye hukumetinin birimlerince yapilan uyarilar icin bir ulasim adresi saglamamalarindan veya oncelikli bir sekilde ilgilenmemelerinden kaynaklaniyor.

  Bu acidan, lutfen ama lutfen, cuvaldizi kendimize batiracagimiza, lutfen once Google’a batirin. Google sanildigi gibi masum degil.

 20. Koray Löker

  Türkiye Bilişim Derneği, kanunun iptali için mahkemeye başvurmuş. Yarım yamalak hatırladığım kadarıyla bir kanunun iptalini Anayasa mahkemesi karara bağlıyor ve onun bir konuyu görüşmesi için ya bir mahkemenin doğrudan başvurması ya bilmemkaç tane milletvekilinin oyu ya da ana muhalefet partisinin başvurusu gerekiyor… 1996′da aldığım hukuk dersinden bu kadarını hatırlamam da mucize olduğu için peşinen güvenmeyin diyerek yazıyorum bunu :)

  TBD’nin yanı sıra, inetD, Linux Kullanıcıları Derneği gibi farklı bilişim STK’ları da bu konuyla ilgili olabilecekler konusunda tartışıyorlar. Ben de bugün bu konuda deneyimli ve cevval bir avukat olan Başak beye (ekşisözlük avukatı) bir mesaj attım. Onun gibi avukatların STK’lara desteği sağlanabilirse belki bu kanunun iptali ya da en azından sansürcülük değil, düzenleme sınırlarında işleyebileceği bir hale dönmesi için değişiklik önerisi hazırlanıp meclise gönderilebilir.

  Bugün içinde bir çok e-posta aldım, ipetition.com gibi bir adresteki imza kampanyasına çağrılıyor insanlar… Çok anlamsız olduğunu düşünüyorum. Ne yapılacak yani, AKP ya da Cumhurbaşkanına “bakın internette 2000 imza topladık” denince mi işe yarayacak ki??? Onun yerine somut öneriler ve gerçekte gösterilere ihtiyacımız var diye düşünüyorum.

  Becerebilirsem bu STK’lar ve avukatlar arasındaki ilişkiyi kurup meclise baskı kurabileceğimiz bir öneri hazırlamak niyetindeyim. Öte yandan TBD’nin davası takip edilebilir ve bir ümidim olmasa da CHP’ye “git bu konuyu AM’ye taşı” denilebilir… Çok saçma bir ihtimal galiba ama… Kimbilir…

 21. tuncay

  Selam Honor Gunday,

  Yazdığın yorumla Google’ı açıkça aşağılamışsın. Bu yorum yüzünden Google Amerika’daki “ilkel” bir yasaya dayanarak tüm Amerika’dan düğümküme’ye erişilmesini engellerse ne düşünürsün merak ediyorum? İğne-çuvaldız o zaman olur.

  “Türkiye’de olmayan” herhangi bir şirketin bizim “içişleri” bakanlığımızı neden muhatap alması gerektiğini anlayamadım. Herhangi bir şirketin dünyanın 200 ülkesinin içişleri/dışişleri/turizm/kültür ıvır vızır bakanlıklarından gelecek “şu yorum olmamış”, “bu video olmaz”, “bu resim bize ters”, “şu oyun insanları dinden uzaklaştırıyor” gibi taleplerle uğraşabilecek olması mümkün müdür???

  Internet bizim mi de yasaklıyoruz? Youtube’daki bir video yüzünden youtube yasaklandığında video buhar olup uçuyor mu? Blogger kapandığında içerikler kayıp mı oluyor? Girebilen yine giriyor bu sitelere.

  Site yasaklayan devlet ancak ve ancak kendi vatandaşını cezalandırır! Hoşumuza gitmeyen fikirleri savunan, konuşan, yazan, çizen insanlara tahammül etmeyi öğrenmemiz gerekir.

  Yeterince uzattım fakat son olarak bu “ilkel” kanunun nelere yol açtığına dair bir örnek vereyim. Çalıştığım şirkette herhangi bir blog sitesine giremiyoruz. Çünkü 5651 nolu kanunu (bence) yanlış yorumlayan Güvenlik Bölümü’ne göre internette yazı yazılabilen tüm sitelere giriş engellenebilir. Herhangi bir siteye kanuna aykırı bir yorum yapıldığında internete erişim şirket bağlantısından olduğu için şirketin cezalandırılacağını düşünüyorlar.

  Demokrasi, kişisel özgürlük, hoşgörü diye mikrofon önüne gelince nara atıp da hala bu ilkel kanunu değiştiremeyen hükümetlerden (bu veya önceki veya sonraki fark etmez) bir internet kullanıcısı olarak utanıyorum.

 22. tuncay

  http://yro.slashdot.org/yro/08/10/26/0610227.shtml

  Daha çok uğraşmamız gerekiyor fes giymediğimizi dünyaya anlatmak için. Fes giysek sorun değil tabi. Demek istediğim imajımız. Türkiye diktatörlükle yönetilen, orta doğu ülkesi olarak görünüyordur herhalde bu haberlerle.

 23. ugur

  bu arada olayın nedeni digiturk imis.

 24. onur gunduz

  @honor:

  Google’ın tabii ki de umurunda bile olmayacak bu durum. Onlara ne hakikaten? O adamlar “düşünce özgürlüğü” nedir “ifade özgürlüğü” nedir biliyorlar. Bilmeyen bizimkiler. Hayır size, birşeylerin ‘yasaklanması’ normal mi geliyor? O siteye girip girmemek tamamen sizin kendi kararınız.

  ya da ya da,

  Sayın Honor Günday,

  Internet diğer bir çok medyadan farklı olarak size “seçim yapma” olanağı sağlar. Mesela bir siteye girersiniz, ya da girmezsiniz. Bir link’e tıklarsınız, ya da tıklamazsınız. Bu sizin kendi kararınız.

  Ama bakın, siz bir siteyi görmek istemiyorsunuz diye, milyonlarca sayfayı yasaklamak, milyonlarca insanı mağdur bırakmak açıkçası suçtur. Biz bunun için bu kadar sinirleniyoruz. Bu İnsan Hakları söz konusu olduğunda bir SUÇ. Kuzey Kore ya da Hira dağı değil ki burası: TÜRKİYE CUMHURİYETİ.

  Siz de bir suçu destekliyorsunuz.

  Hatta bir de hedef gösteriyorsunuz: Google.

  Ya rabbim.

  Ortada bir suç varsa, bu sizin de destekledğiniz yardımcı olduğunuz kurumlardır. Bu suç da insanların ifade özgürlüğünün kısıtlanmasıdır.

  Ben yine de gözlerinizden öpüyor, allah yolunuzu açık etsin diyorum.

 25. onur gunduz

  Gazeteler tecavüz haberlerine gösterdikleri duyarlılığı Blogger’ın yasaklanmasına da gösterselerdi keşke. Hukukçular ayaklansaydı. Öğrenciler gösteri yapsaydı. En azından bi halay çekselerdi. Gerçi çok yağmur yağdı bugün :\

 26. ugur

  onur bence, milyonlarca siteyi ihbar etmeliyiz. boylece belki kurumu islemez hale getirebiliriz.

 27. arikan

  Yazıyı güncelledim yeni imza kampanyaları ve protesto yazılarını ekledim.

  Olayın boyutunu hala anlamayanlar için Radikal Gazetesi’nden Oray Eğin’in tepkisi:

  Bence bu yasakları genişletmekte fayda var.
  – az önce köprüde kaza vardı, otoyolların tümünü kapatsanıza
  – bol kepçe lokantasında biri zehirlenmiş restoranları kapatsanıza
  – akp’li bir bakan yolsuzluk yapmış akp’yi kapatsanıza
  – milli takım yenilmiş, ülkede futbolu yasaklasanıza
  – hızlı tren kaza yapmış demir yollarını kapatsanıza
  Bu nasıl bir akıldan çıkma, ne büyük bir saçmalığın ürünüdür. Bu keyfe kederlik, bu yasakçılık nasıl bir korkunun ürünüdür. Allah’ınız sizi bildiği gibi yapsın.

 28. dino//

  http://blogspotacilsin.wordpress.com

 29. dino//

  http://www.taraf.com.tr/haber/19938.htm

 30. onur gunduz

  ugur eminim güle eğlene hepsini yasaklarlar ve biz bu sitelerinin hiçbirini tekrar açtiramayiz ve bir kaç ay sonra da unutmuş oluruz. olan yine bize olur :d
  ki haklısın google’ı da yasaklamalılar. google niye açık ki? sonuçta bütün bu ‘engellenmesi gereken’ içeriğe google sayesinde ulaşıyoruz :d (ya da ulaşıyorduk eskiden)

 31. dino//

  http://www.sabah.com.tr/haber,32B7451E5F3448A6B8B040DF3021B973.html

 32. arikan

  http://istanbul.indymedia.org/news/2008/10/249301.php

 33. ugur

  bu arada arikan, turk.internet.com bu konularda duzenli arastirmalar yayyinliyor. belki sunu da eklemelisin: http://turk.internet.com/category.php?cat=120

 34. arikan

  @honor “google ilgilenmiyor”dan öte bir cahillik ve ilkellik söz konusu Türkiye mahkemeleri ve kanunlarında bunu fark ediyorsunudur herhalde. Google’un tepkisizliği burada üçüncü planda önemli.

 35. arikan

  @Koray bilgiler için sağol çok. Uzaktayım ama açılacak karşı suç duyurusu davalarına her türlü destek veririm.

 36. dino//

  Ben de destek veririm!

 37. onur gunduz

  sansursensin.com ayaklandi bu arada. bugün giren kişi sayısı “0″ olduğundan dolayı yazma gereği duydum bunu :pp

 38. arikan

  @uğur ekledim Sakıncalı İçerik yazı arşivini http://turk.internet.com/category.php?cat=120

 39. arikan

  Email protestolar için Digiturk genel muduru Ertan Özerdem’in emaili => ertan.ozerdem@digiturk.com.tr

 40. onur gunduz

  aynen atiyorum maili

 41. onur gunduz

  http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=22155

  Şuradaki habere göre Digiturk justin.tv nin de yasaklanmasi için çalişmalara başlamiş. Hatta Digiturk geçen yıl SopCast ve TVU adinda iki P2P uygulamasının da kullanımını, Telekom aracılığıyla yasaklattırmış. Digiturk’un henüz ciddi bir decentralized P2P belasıyla tanıştığını sanmıyorum, o da olur yakında.

 42. arikan


  http://www.bobiler.org/monte.asp?m=59688

 43. Honor Gunday

  Google bildigim kadariyla, Istanbul’da Kanyon’da kucuk sayilmayacak bir ofise sahip.
  Bu ofis, Turkiye’deki reklam paralarini toplamak, ve Adwords’un daha da cok kullanilmasini saglamak icin gorevli.

  Internet tam anlamiyla ozgur bir ortam degil. Herkes istedigini soyleyip birbirine hakaret edemez, veya yalan haberleri yayinlayip, bazi kisileri madur duruma dusuremez. Bu gibi seylerin engellenmesi kanun sayesinde oluyor. Tartisilacak sey, Internet’in ozgur olup olmadigi degil, Internet’teki ozgurlukler uzerine hangi ulkenin/bolgenin kanunlarinin uygulanmasi gerektigidir. Google Amerika kaynakli bir sirket ise, Amerikan kanunlarinin uygulanmasi gerekiyor diyebilirsiniz. Bu durumda, cogu buyuk sitenin Amerika kaynakli oldugu dusunulurse, Internet tamamen bir Amerikan bilgi agi haline gelir. Ki bu daha evvelden boyleydi, ama bugun boyle degil, cunku Internet’i olusturan noktalarin cogu artik Amerika disinda.

  Size bazi ornekler vereyim. Mesela, Almanya ve Fransa’da Nazi probagandasi yapmak, Nazi urunlerini satmak kanuna aykiri. Ebay mesela bu tur urunler listelendiginde, bu urunlerin kaldirilmasini sorumlulugu haline getirmis durumda. Kurallarini da update etmis, ve de gercekten nazi urunlerini alman ve fransiz ebay’lerinde listeleyemiyorsunuz. Eger Almanya ve Fransa iplerinden giriyorsaniz Ebay’in herhangi bir sitesine, bu urunleri goremiyorsunuz. Yani Ebay, bu ulkelerden toplu olarak banlenmemek icin, bu ulkelerin kanunlarina adapte olmus ve o sekilde operasyonuna devam ediyor.

  Simdi… Turkiye’de belirli kanunlar var. Ataturk ve Turkiye aleyhine laf etmek yasak bir kanunda belirtildigine gore. Haliyle, bu kanun degismedikce, bu kanunun Turkiye sinirlari icerisinde uygulanmasi gerekiyor, eger sirket Turkiye sinirlari icinde is yapmak istiyorsa. Youtube’un moderatorler tutup, bu tur iceriklerin siteye eklenmesini engelleyebilir, silebilir, veya bu tur keywordlere arama erisimini durdurabilir. Cozum var. Ama Youtube bildiginiz gibi su an gelir saglamayan bir servis, Google muhtemelen Turkiye’nin yarattigi trafigin monetize edilemediginden, gereksiz oldugunu dusunuyor ve kapatilmasinin esasinda yararina oldugunu dusunerekten, acilmasi icin de hic bir hamle yapmiyor.

  Google.com’un kapatilmasi durumunda, Google Turkiye’nin bu hamleyi yapacagina inaniyorum ve bence Silikon Vadisi bazli sirketlerin global olarak is yapmayi daha iyi ogrenmeleri gerektigini, yabanci ulkeleri sadece bir trafik ve gelir kaynagi olarak gormek yerine, bu ulkelere iyi bir hizmet vermeyi de, ve de kanunlarina uymayi da adet edinmelerinin gerektigini dusunuyorum. Turkiye’deki kanunlar cok super bir sekilde yazilmis olmayabilir, bazi kanunlarin degismesi gerekebilir. Ama bu Turk halkinin dogru insanlara oy vererek yapmasi lazim. Kisa vadede de Turkiye’ye ulasmak isteyen Silikon Vadisi sirketlerinin de Turkiye kanunlarina uygun olmak uzere kendilerinde bazi yenilikler yapmalari ayni sekilde gerekiyor.

  Cuvaldiz – Igne anolojimi umarim daha iyi aciklayabilmisimdir.

 44. tuncay

  Selam Honor Gunday,

  Argümanınızı kuvvetlendirmek için bir örnek de ben vereyim. Google Çin hükümeti ile beraber çalışarak Çin hükümetinin halkın görmesini, bilmesini istemediği şeyleri index’lerinden çıkarıyor. Yani sonuçlar filtreleniyor.

  Sizin bakış açınızla şunu da öne sürebiliriz: “Neden Google Türk hükümeti ortak çalışmıyor ve Atatürk’e, Türkiye aleyhine yazılı içeriğe ulaşmamıza imkan veriyor? Kanyon’da yeri de var üstelik.” Olmasını istediğiniz gerçekten bu mu? Tüm Internet siteleri bizim kanunlarımıza uymak zorundalar mı? Hadi diyelim Google Türk Ceza Kanunu’nun tamamına uymaya karar verdi. Site kapatmalarla Silikon Vadisi’ni de aynı şekilde dize getirdik. Peki Internet sadece Silikon Vadisi’nden ve Google’dan mı oluşuyor? Yüzmilyonlarca site de Türk Ceza Kanunu’na uyacaklar mı? Uymayanların hepsini bir bir kapatacak mıyız?

  Fransa ve Almanya’da (ve Avusturya ve İtalya’da) Ebay üzerinden Nazi ürünlerinin satışının yasaklanması ayrı bir tartışma konusu. Orada mahkemeler Ebay ve diğer ürün satışı yapan sitelere Nazi’lerle ilgili ürünlerin satışının engellenmesi için 3-4 ay mühlet verildi ve sonrasında uyulmaz ise para cezası uygulanacağı belirtildi. Yani iddia ettiğiniz gibi “kapatılması” ile tehdit edilmedi.

  Ticaret, mal alım-satımı çok başka bir olay. Dediğim gibi ayrı bir tartışma konusu. Burada fikir özgürlüğünden bahsediyoruz. Yanlış bilmiyorsam Fransa’da “Ermeni soykırımı yoktur” şeklinde bir iddia da suç kabul ediliyor. Ne kadar modern?! Acaba Fransa mahkemeleri bu kanuna dayanarak kaç tane site kapattı? Konuya bu açıdan bakmak daha mantıklı olur.

 45. arikan

  @honor @tuncay bu konunun temeli 301 nolu kanuna dayanıyor biliyorsunuz. Türklüğü, Atatürk’ü eleştirmek suçtur kanunu. 301 kimsenin gülmediği bir şaka.

  Bu konuda benim görüşüm net: Herhangi bir ifade, bilgi, eleştiri, küfür, veya aşağılama sansürlenemez. Sansürlemek basitliktir. Zor olandan, yani eğitmekden kaçmaktır.

 46. onur gunduz

  Sevgili Honor Günday,

  E-bay’in bir takım Nazi ürünlerini “açık arttırma” yoluyla satışa sunmaması, sanıyorumki sizin söylediğiniz sebeplerden (e-bayin yasaklanmaktan korkması) ötürü değil, E-bay’in şirket prensiplerinden dolayı vermiş olduğu bir karardır. (ref: http://news.zdnet.co.uk/itmanagement/0,1000000308,2086018,00.htm) Kaldı ki Almanya ve Fransa’da da Nazi ürünlerinin satılmasının yasak olduğunu bilmiyordum. Sanırım Almanya E-bay de bilmiyor.

  http://cgi.ebay.de/NAZI-REGALIA-GERMAN-MEDAL-UNIFORM-BADGES-SS-INSIGNIA_W0QQitemZ310092414926QQcmdZViewItem?hash=item310092414926&_trksid=p3286.m63.l1177

  Neyse, demişsiniz ki:

  “Eger Almanya ve Fransa iplerinden giriyorsaniz Ebay’in herhangi bir sitesine, bu urunleri goremiyorsunuz. Yani Ebay, bu ulkelerden toplu olarak banlenmemek icin, bu ulkelerin kanunlarina adapte olmus ve o sekilde operasyonuna devam ediyor.” demişsiniz.

  Kusura bakmayın ama bu tamamen sizin uydurduğunuz bir hikaye.

  Anlamadığınız şey şu: dünyada Arabistan Çin Kuzey Kore Küba ve Türkiye dışında böyle kendi vatandaşının dışarıya erişmesini engelleyen bir ülke yok. Almanya’da bir sitenin yasaklanması demek, o siteyi host eden firmayı bulup dava edip hapise attırıp siteyi (varsa ofisi) polis eşliğinde, sunucuları da toplamak kaydıyla, kapattırmak demek. Eğer Almanya dışında host edilen bir site söz konusuysa, o ülkenin yetkilileri ile görüşüyorlar ve “o ülkenin yetkilileri” de kendi yasalarına göre hareket ediyor. (ref: http://www.efa.org.au/Issues/Censor/cens3.html#ger)

  Siz şimdi gidip Kanyon’daki Google ofisini basıp, bilgisayarları toplayabilir misiniz? Hadi buyrun. Madem adamlar illegal iş yapıyor. Hadi bakalım :)

  Ve komik olan, hala sanki 1 tane siteyi yasaklamışsınız da, ya da 1 tane videoyu kaldırtmışsınız da, biz hepimiz onu tartışıyoruz zannediyorsunuz. Türkiye’de yaşayan insanların milyonlarca videoya milyonlarca blog’a erişmesini engellediler. Bir tane siteden bahsetmiyoruz. Atatürk’e hakaret etmek her ne kadar suçsa, ifade özgürlüğünü engellemek de bir o kadar büyük bir suçtur, insanlık adına suçtur.

  Başlangıçta yanlış bir örnek vererek, konuyu yanlış bir yöne saptırıyorsunuz. Ne E-bay ne Blogger ne de YouTube herhangi bir ideolojinin propagandasını yapmıyor. Bunlar Internet servisleri, ve internet kullanıcıları da bu servisleri kullanıyorlar.

  Kaldı ki Blogger ve YouTube “ürün” de satmıyor. Bedava servis sağlıyorlar ve “kafalarını çalıştırarak”, ister reklam alarak ya da sizin sayenizde edindikleri bir takım istatistikleri kullanarak başka projeler oluşturarak bu işten para kazanıyorlar.

  Bu sitelerinin her birinin “Gizlilik politikamız” gibi alt menülerine de bakarsanız, “Sitedeki içerikten dolayı bizi sorumlu tutmayın” gibi ibareleri görürsünüz.

  Siz daha bunu anlamayı bitirmeden, “Zaten adamların illegallik yaptığı belli, bizim tartışacağımız şey bunu nasıl yasaklayacağımız, Amerikan şirketini nasıl yasaklarız” gibi konulara yönleniyor, yönlendiriyorsunuz.

  Siz hala yasaktan, engellemekten yanasınız. “bu keywordlerin aranması engellenmeli” demişsiniz. Keyword’ün aranması engellenir mi kardeşim? O keyword’u oraya koyan adam engellenir, ki bir daha koyamasın. Keyword’u aramaktaki suç ne? Madem Türkiye çok hassas bu konuda, gitsin Yunanistan’dan o videoyu Youtube’a yükleyen çocuğu istesin. Desin bu çocuk Atatürk’e hakaret etti, yargılamanız gerekiyor. Ülkeye Youtube’u yasaklamak nedir ya?

  Son paragrafa yanıt olarak: google.com ‘un kapanması demek, ya da dediğiniz gibi Google’ın Türkiye’ye vergi vermesi için zorlamak demek… Yani bunlar ne demek allahaşkına ya? Birşey yazamıcam buna. Allah akıl fikir versin. Türk insanını cezalandırıyorsunuz, gidin Google’a anlatın kardeşim derdinizi. Google’da size cevabınızı versin, göndersin daha önce yaptığı gibi.

  Düşünsene mesela ben şimdi bir site açıyorum. Sonra siteme giren bir kulanıcı Zimbabwe başbakanına küfür ediyor. Zimbabwe li yetkililer bana ulaşıyor ve diyorlar ki içeriği kaldır. Ben de haklısınız diyorum kaldırıyorum. Sonra iki gün sonra adam girip tekrar küfür ediyor. Zimbabwe liler yine bana geliyor, diyorum ki alın adamın IP si bu: gidin ona sorun. “Yok” diyorlar “biz adama ulaşamayız, siteyi yasaklayacaz”. Ben de “iyi” diyorum. “Ama istersen gel bizim ülkemizde ofis aç, vergimizi ver, bize göre şekillendir, biz de nemalanalım” diyor yetkililer. Ben de “ne iş, siz kimsiniz nerden çıktınız kardeşim?” falan diyorum. Sonra zimbabweli yetkiller sinsi sinsi uzaklaşıp, siteyi zimbabwede yasaklıyorlar. Sonra size benzer bir yetkili Zimbabwe nin dugumkume sine gidip, “adamlar çok yüzsüz, hiç umrunda değil yasaklanmak” falan yaziyor. Olaya biraz da Amerika sosu katıyor… falan … Olay bu kabaca.

 47. Honor Gunday

  @tuncay Cin ile Turkiye arasinda birkac fark var. Cin’de hukumet tam anlamiyla toplulugu temsil etmiyor. Bildigim kadariyla, Komunist Parti bir jenerasyondan obur jenerasyona kendi temsilcilerini kendi secip iktidara getiriyor, karsit soylemlere izin verilmiyor. Daha fazla bilgi almaya calistim, ama sanirim Komunist Parti disinda pek bir opsiyon yok, olsa bile tanitilmasina izin verilmiyor. http://en.wikipedia.org/wiki/Elections_in_China Bunun disinda, Cin’deki sansur olayi, muhtemelen (muhtemelen diyorum cunku Cin kanunu hakkinda bir bilgim yok), kanunlar nezdinde karar verilip uygulanmiyor. Hukumet direk olarak Internet’i filtreliyor. Iran’da da ayni sekilde, hangi tur iceriklerin filtrelenecegi anladigim kadariyla genel potalar olusturuluyor, bu potalara dusen icerikler filtrelere takiliyor ve halk goremiyor. Turkiye’de daha once Ihlas.net diye bir ISP vardi, Ingilizce butun sex terimlerini iceren siteler bu potalara dusuyordu porno sitelere giremiyordun. Buna benzer bir sansur soz konusu anladigim kadariyla Cin ve Iran ve diger sansurcu ulkelerde. Kanunu bir yani yok yani sansurlerin.

  Turkiye’de ise, blokaj evet belki butun siteye birden yapilarak biraz hata isleniyor olabilir. Ozellikle Blogger gibi bir platform’da individual bloglarin iceriklerinin bloke edilmesi gerekirken, belki teknik yetersizlikten butun blogger bloke ediliyor. Bu teknik cahillik veya teknolojik yetersizlik olarak adlandirilabilir. Ama Turkiye’deki uygulama kanunu. TC kanunlarina bir dayanak bulunarak siteler bloke ediliyor ve gerekli sebepleri var. Bu kanunlari da, Turk halkinin secmis oldugu hukumet ve onlara yardimci olan burokratlar hazirliyorlar. Eger 301, 401 veya her ne numara kanunun dogrulugundan suphe ediyorsaniz, ve sonuclarindan yakiniyorsaniz, farkli sekilde oy vermeniz gerekiyor.

  Cin ile Turkiye’deki durumun farkini umarim aciklayabilmisimdir.

  Bir soru sormussunuz. Turk kanunlarina uymayan butun siteler kapatilacak mi diye? Eger Turk kanunlarina uygun degillerse icerikleri bence bloke edilebilir. Ben bunda bir sakinca gormuyorum. Eger mantikli kisilerse sitelerin sahipleri, zarar verici icerigi kaldiradabilirler, bu sekilde kapatilmazlar. Dikkat ederseniz, Turkiye bazli siteler degil kapatilan siteler genellikle, cunku Turkiye bazli siteler, bir sorun oldugunda, Turk yetkililerinin isteklerini yerine getiriyorlar ve zararli icerigin kaldirilmasini sagliyorlar.

  Fransa ve Isvicre’de dediginiz gibi, Ermeni soykirimi’ni reddedenlere karsi hapis cezasi veya para cezasi ongoren bir kanun var. Bildigim kadariyla, genel olarak Soykirimi reddeden bir kanun var, ama Ermeni soykiriminin soykirim olarak taninmasi vasitasiyla, ayni soykirimi reddetme kanunu Ermeni soykirimini reddedenlere de uygulaniyor hatta spesifik olursak. Eger Turkiye’de iken, veya Internet uzerinde, Ermeni soykirimini reddeden bir icerik yazarsaniz, ve de sizi birisi bulup Fransiz veya Isvicre savciliklarina sikayet ederse, ve hakkinizda aranma karari cikarsa, bu durumda, Fransa veya Isvicre’ye ayak bastiginiz anda tutuklaniyorsunuz ve de belirli bir sure icinde yargilaniyorsunuz. Bu kanun bildigim kadariyla hatta, Dogu Perincek’e uygulanmisti. High profile kisilerin sikayet edilme orani daha yuksek tabii ki, siz reddederseniz durum nasil olur bilmiyorum.

  Ebay argumanina gelince. Ebay o ulkelerin kanunlarina uymak icin bir efor gostermis mi? gostermis. Eger gostermeseydi kanunu bir ceza ongoruluyor muydu? ve de Ebay kendi caninin istediginden degil de o ulkenin kanunlarina uymasi gerektigine dayanaraktan Nazi urunleri icin ozel bir uygulama yapti mi? Yapti. Bu durumda bu benzer bir ornek teskil eder.

  Bunun gibi baska ornekler de var. Fransa’da ayni sekilde, user generated content’e sahip olan siteler icerikten kullanicilar sorumludur diye bir ibare koysalar bile sorumlu olarak kabul ediliyorlar. Internet anlayacagimiz gibi, bir sorumsuzluk ortamindan cok, kontrol edilir bir ortam olma yolunda ilerliyor.

  Amerika’da BBC’nin Ingiltere’ye ozel lisansli iceriklerini BBC’nin sitesinden izleyemiyor kullanicilar. Ingiliz Digital Rights kanunlari, Amerika’daki kullanicilar etkiliyor. Bu da yine ulkelerarasi bir kanunu durum. Kanunlarin internet’e uygulanmasi yeni bir konsept degil.

  Kanuna uyulmadigi zaman, kanuni yaptirimlarin uygulanabilmesi lazim. Turk mahkemeleri nasil isliyor bilmiyorum, ve hangi kanuna dayanaraktan hangi site kapatiliyor onu da bilmiyorum. Tahmin ediyorum, RTUK nasil ahlaka aykiri bir yayin yapan kanali kapatiyorsa, ayni sekilde Internet’e de eskiden kalma bir kanun uygulaniyor olmali. Bize bir hayli sik bir sekilde, hem Turk polisinden, hem Turk Emniyet Amirliklerinden, hem de Siber Suclar Mudurlugunden uyari mesajlari geliyor ve belirli muskil durumdaki kisilerin muskuliyetlerinden kurtarilmasi isteniyor. (zurna’da bir cok kisi kizdiklari kisilerin kontak bilgilerini, ev telefon numaralarini birakip o kisinin yabancilarca rahatsiz edilmesini sagliyorlar, biz de bu icerikleri bulup kaldiriyoruz. ayni seyi Youtube ve Blogger yapmiyor. Cunku bu tur bir servis vermeye kalksa, altindan kalkamayacagi bir mali kulfet binmis oluyor Youtube ve Blogger’in isletmecisi Google’un ustune…)

  @onur gunduz. ben birsey uyduruyorsam, lutfen yazilarimi okuma ve cevap verme, zira uydurulmus hikayeler uzerine kimsenin kiymetli zamanini harcamasini istemem.

 48. Honor Gunday

  Silikon Vadisi’ndeki sirketlerin uluslararasi umursamazligini bir yana birakalim, Turkiye’de focus olalim. Turkiye’de ben sorunun sansur degil de, kanunlarin Turk halki icin iyi olan seyler yerine, belirli cikar cevrelerini korumak amaciyla yazildigini dusunuyorum. En guzel ornek Turban’la ilgili gecirilmeye calisan kanunlar. Turkiye’de yapilmasi gereken halkin cogunu etkileyen kanun updateleri lazimken, kendilerini destekleyen bir azinliga yaranmak icin iktidarca gecirilmeye calisti mesela Turban’la ilgili olan updateler.

  Bunun disinda bir baska ornek, Turkiye’ye cep telefonu ithalati yapan bir iki firma lobi olusturarak bir kanun gecirdiler, bu kanun vasitasiyla, Turkiye’ye gelen bir yabanci 10 gun kaldiktan sonra telefonu kullanilamaz hale geliyor. Turk cep telefonu sebekelerince IMEI numarasi Turkiye’de satin alinmis bir telefonun IMEI numarasi olmadigindan dolayi, telefonu bloke ediyorlar. Ben her Turkiye’ye geldigimde bu sorunla karsilasiyorum. Her geldigimde telefon alacak degilim, her sene ceptelefonu degistiriyorum ama IMEI numarasinin kaydedilmesi ayni sekilde 20 gun alan bir islem. Haliyle her turkiye’ye geldigimde en azindan 5-6 gun boyunca, BP benzin istasyonunun bedava verdigi telefonlardan birini kullanarak 5-6 gunu gecistirmeye calisiyorum.

  Yani Turkiye’de tek sorunlu kanuni uygulama Internet sitelerinin bloke edilmesi degil, bir cok alanda iptidai cozumler bulunarak uygulaniyor kanunlar. Bu acidan @arikan ‘a katiliyorum, ama bu sitelerin kapatilmasina sansur demek bence yanlis. Blokaj denilmesi daha dogru. Sansur Cin’de ve demokratik olmayan ulkelerde olan bir sey. Turkiye’deki blokaj kanunlarin belirli maddelerine dayanarak gerceklesiyor. kanunlarin daha iyi yazilmasi lazim tabii ki o ayri mesele. O da daha egitimli daha iyi oy veren secmenlerle ve de daha iyi niyetli yonetimlerle olacak birsey, yobaz ve kendi cikarlarini on plana getiren hukumetlerle olacak is degil.

 49. ali

  bu olayın tek suçlusu var, o da şu ana kadar olayın ciddiyetini kavrayamayan, nasılsa proxy kullanıyoruz diye geçiştirip umursamayan, bundan sonra da gerekli tepkiyi gösterip gösteremeyeceği belli olmayan türk halkıdır. hala bu karardaki gerekçelerden, kanunlardan bahsedip devletin arkasında duranlar olduğuna göre bütün bu olanları fazlasıyla hakediyoruz maalesef. karamsar olmamak zor..

 50. tuncay

  Tekrar Selam Honor Gunday,

  \"Cin ile Turkiye’deki durumun farkini umarim aciklayabilmisimdir. \" diyerek bir şey açıklayamadığınızı söylemem gerek. Paragraf içinde \"bildiğim kadarıyla\", \"muhtemelen\" vs gibi bilimum muğlak ifadelerden sonra açıklamanızla kendiniz tatmin oldunuz mu bilemiyorum :-)

  Internet\’ten görebildiğimiz kadarıyla biliyoruz Çin\’i. Kanuna dayalı mı site kapatıyor? Kanuna dayanarak mı Internet filtreleniyor? http://www.hrw.org/backgrounder/asia/china-bck-0701.htm adresine göre evet. Beğenmeseniz de Çin\’de kanunlar var ve bunlara göre yönetiliyor ülke.

  İran? İran\’da da kanunlar var. İran devletine göre kanunların kaynağı Allah ve Allah\’ın kanunlarına göre yönetiyorlar ülkeyi (en azından onlar buna inanıyor). Orada da kanunlara göre filtreleniyor Internet. Kanunlara göre siteler yasaklanıyor. Yani iddianıza göre \"Kanunu bir yani yok yani sansurlerin\" derken neye dayandığınızı pek anlayamadım? Bir iki Internet adresi verebilirseniz iddialarınızı destekleyecek (henüz kapanmamış ise) buradan da girip incelemek isterim.

  Görüldüğü gibi her ülke \"kanunlarla\" yönetiliyor. Ben yasakçı, sansürcü tüm kanunlara \"ilkel\" diyorum. Dolayısı ile başka ülkelerden örnekler vermenize gerek yok. Almanya ve Fransa Nazi ürünlerini yasaklıyorlarsa, Çin vatandaşlarının devleti eleştiren sitelere girmesine izin vermiyorsa, Türkiye Atatürk\’e eleştiriye izin vermiyorsa hata ediyor diyorum. Fransa\’da tartışmalı bir konu meclisten \"aksi iddia edilemez\" şeklinde geçiyorsa da hata ediyor. Ben bu konuda yorum yapıyorsam, blogumda eleştiriyorsam ve Fransa beni hapse atmak için uğraşıyorsa hangi demokrasiden bahsediyorsunuz Allah aşkına?? Çin\’den farkı ne o zaman?

  Siz \"böyle böyle kanunlar var, uymamız gerekiyor\" diyorsunuz. Ben bu kanunlar ilkel diyorum. Internet\’in Amerika\’nın kontrolünde olmadığını ima etmiştiniz daha önceki yorumunuzda. (Teknik olarak root server\’lar ve ICANN kontrolünün Amerika\’da olduğu sorunu var ama neyse) Bence Internet\’in belirli bir sahibi olamayacağı gibi kontrol mekanizmasına da ihtiyacı yok. Olamaz da! 200 farklı ülkenin yerel kanunlarının hepsine uyulacak bir Internet yaratmak çok zor ve anlamsız bir iş. Daha önceki yorumumda da sordum. Hadi diyelim Google ve Silikon Vadisi bu kadar büyük külfetin altına girdi. Yüzlerce insan moderatör, bakanlıklara cevap yazıyor tam istediğiniz gibi bir Internet. Yerel kanunlara uyuyorlar yani.. Internet\’in kalanı ne olacak? Her site 200 ülkenin yerel kanunlarına uyabilecek mi?

  İsmine blokaj diyerek sansürü hafifletemezsiniz. Cep telefonları konusunda da sıkıntınız varsa çözüm basit efendim.. Gelecek seçimlerde Türkiye\’ye gelirseniz farklı şekilde oy verirsiniz.

 51. Honor Gunday

  Tuncay bey, tekrar merhaba.

  Cin ve Iran konusundaki arastirmalariniz tatmin edici. Demek kanun kullaniliyor orada da. ama kanunlarin tam olarak secilmemis kisiler tarafindan belirleniyor olmasi ile Turkiye’de secilmis olan kimseler tarafindan belirleniyor olmasi arasinda bir nuans varfi var anladigim kadariyla. Bu Turkiye’de demokratik bir secim olsa daha, demokratik olmayan kanunlarin uretildigi sonucuna vardiriyor (saniyorum hem sizi hem beni… )

  dediginiz gibi secimlerde oy vermek konusunda haklisiniz. Turkiye’de su ana kadar oy veremedim, zira secimlerde hep yurt disindaydim. Ancak ne yazikki, Turkiye’de egitimli kesim artik bir azinlik olmus durumda, oy versek de kurtulamayacak bir durum almis. Ve uzuluyorum ki, onumuzdeki 10, 20 yil icerisinde, herhalde Turkiye bugunleri aratacak bir Turkiye olacak, cunku egitimsiz kesimin nufus artisinin onune gecmek imkansiz.

  Her sitenin 200 ulkenin kanunlarina uyup uyamayacagi konusunda da guzel bir soru diyorum. Bence butun dunya’ya hitap edebilen cok az servis var. Internet’in geleceginin tek Google gibi buyuk firmalarin elinde olacagini dusunmuyorum. Rusya pazarinda mesela Yandex Google’un bir hayli onunde. Ileride lokal pazarlardaki startuplarin cesitli alanlarda ‘clone’lar yaratarak kendi ulkelerine hizmete soyunacagina inaniyorum. Su an da dikkat edersek, bu blokajlardan yararli cikanlar yine Turkiye bazli servisler. Lokal servisler para kazandiklari ulkelere odaklanacaklar ve bence o ulkelerin kanunlarina da uyacaklar. Mesela LinkedIn vs. Xing diye bir karsilastirma yaparsak, Linkedin Silikon Vadisi-santrik bir bakis acisina sahip, Xing ise daha pan-european, lokal ulkelerin audience’larini destekleyen ve kanunlarina uyar gibi bir havasi var. Ben diyorum ki gelecekte daha cok Xing-vari sirketler olacak. ve bu sirketler hitap ettikleri ulkelere daha iyi hizmet vermeyi oncelik olarak gorecekler.

  Youtube, Google, Blogger, Facebook vs… durumunda ise.. soyle bir bakis acim var. Turkler biraz daha kendi teknolojilerini destekleselerdi (Dogan Holding gibi sirketler ya bizim olur, ya da yabanciyi destekleriz mantalitesinde olmasalardi), bence Turkiye’den de bir Yandex cikabilirdi. Turkce’nin dil yapisina uygun bir arama motoru bile degil Google, ama yabanci hayranligi, ve Turklerin kendi sirketlerini desteklememeleri sonucunda pazarin 100% Google’a teslim edilmis durumda. Youtube’un dominan olmasi da ayni sekilde, Dogan holding’in zamaninda video sitesi yaratamamasi ve de Turkiye’deki diger video sitelerini desteklemek yerine, Youtube’a link vermesi sayesinde gelismesiyle gerceklesti. Facebook niye gelisti derseniz? Yonja, Zurna, ve diger yerel social networking sitelerini desteklemektense, Facebook nasilsa yabanci, onlar hakkinda haber yazmamiz daha iyi olur dediler. Ve bugun, Turkiye’de Facebook Dogan Holding’in kendi siteleri azbuz ve gayet.net’i bile ezdi gecti. Biraz uzucu :)

 52. Blogger Açılsın!

  Türkiyede ve Dünyada milyonlarca kullanıcısı bulunan Blogger.com(blogspot.com) sitesi Binlerce kişinin hergün faydalandığı bir sistem olması dışında yüzlerce Türk Webmaster’ınında gelir kaynağı durumundadır. Milyonlarca kişinin ziyaret ettiği ve kullandığı bir sistemin incelenmesi elbette kolay değildir.Blogger üzerinde yasadışı içerik barındıran sitelerin bulunmasıda onmilyonlarca sitenin arasında normaldir.

  İnsanlar Blogger’ı seviyor, Dünyanın hiçbir yerinde eşi benzeri görülmemiş bir uygulama ile Milyonlarca kullanıcısı bulunan bir site kapanmıştır. Lütfen Bu Rezalet’i daha fazla sürdürmeyin!

  Sizde Bu rezaletin son bulmasını istiyorsanız “Blogger Açılsın” İmza kampanyamıza katılın! Yeterli görülen İmza Sayısı Toplandığında İmzalarınız Adalet Bakan’lığına Dilekçe haline gönderilecektir.
  http://www.bloggeracilsin.com/

 53. marcel memed

  koray\’in önerileri bana en mantikli geliyor. cin, iran, türkiye karsilastirma demecleri iyi güzel ama dünya kurtarma diskurundan pek öteye gitmiyor kanaatimce. bununla hickimseye kisisel hakaret etmek istemiyorum, ama yapilacak seyleri konusmak ve fikir birligine varmak bana göre önceliklidir. yani blogger.com acilsin evvela sonra comparative politcal science ugraslarina heppeten girisebiliriz.
  bu konuda dijitürk mu suclanir yoksa yasa yürütmeligi mi kinanir, bununla alakali bir yaziyi okunmasini öneririm (openDNS veya ktunnel.com gibilerini kullanarak artik): http://abesleistigal.blogspot.com/

 54. onur gunduz

  Hükümetin seçilerek başa gelmiş olması, çıkardıkları her yasanın doğru olduğu anlamına gelmez. Robert Bosch’un söylediği gibi:
  Şerefim üzerine yemin ederim ki ben oy vermedim.

 55. arikan

  marcel memed bilgiler için teşekkürler, Mustafa Akgül’ün duyurusunu yazıya ekledim.

 56. Dara Kılıçoğlu

  Sadece Blogger’a engeli kaldırmak, yasayı değiştirmeye çalışmak değil aynı zamanda halen Digiturk üyesi olan insanların üyeliklerini tekrar gözden geçirmeleri bence yerinde olur. Blogger kapandı diye veryansın edip akşam Digiturk karşısına geçen insanların itildiği ikilik durumu düşünürken Deleuze’ün “Kapitalizm ve Şizofreni” si aklıma geliyor. @ali yorumuna katılıyorum.

 57. arikan

  Dara tam yerine parmak bastın, Deleuze’ün Kapitalizm ve Şizofreni çalışmasını okumak isteyenler şuraya bakabilir:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Capitalism_and_Schizophrenia

  http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-%C5%92dipus

  http://en.wikipedia.org/wiki/A_Thousand_Plateaus

 58. Zoban

  TR’de Google Video da yasaklandi.

 59. arikan

  AKP istifa! Ulaştırma Bakanı gitsin tren seyretsin!

 60. Zoban

  Gercekten garip seyler, kabul edilmesi imkansiz seyler oluyor. Ve yukarida Ali’nin soyledigi gibi birtakim yasaklara karsi gelistirilen refleks proxyleri zorlamak olmamali. Bu kabullenmislik acikcasi, gecmise bakinca heryerde var.

  Yani simdi kalkip internet ozgurlugunden hareketle bir topluma kalkip isyan etmesi konusunda cagrida bulunmak bunu ummak da feci umitsizce geliyor bana. Temel hak ve hurriyetlerimiz icin ne yapabildik, ne yapmaya calistik ki, blogger, google, youtube ve bunlarin genelinde internette ifade ozgurlugu konusunda birsey yapabilelim.
  Her anlamda kilitlenmis, teslim alinmis, ekonomik borclanmayla, maneviyati da borclandirilmis bir toplum durumundayiz. Isini, gucununu mevcut uc bucuk parca refahini kaybetmek adina kim kalkip bu ozgurluklerin pesinden gider.

  Aksam NTV’de Okan Bayulgen’in sundugu “Sade Vatandas” adli programda, Ahmet Mergen adli bir portfoy yoneticisi, vatandasindan birinden gelen “Isten cikarildim. Evlenecegim, bu kriz doneminde dogur bir hareket olur mu. Ne yapacagim bilemiyorum” gibisinden sorusuna. Kriz var, geliyor, olur, isler gelir, isler gider. Ama sevdigin kadini bir daha bulamayabilirsin, bosver krizi, isi, sevgini kaybetmemeye calis dedi artik sirazeden cikip.

  Tum bu direksiyonu kirilmisligin bu hokkabazlarin zamaninda olmasi da cok sasirtici degil ama topyekun onlarin da sorumlulugu degil. Bu ulkenin uzerine cizilen siyasi yol haritalari, ne kadar kavradi, tuttu bu milleti. Hicbir zaman.
  Cok partili doneme gecis yillarindan beri bir kivranma, sanci ve baski icindeyiz. Bizim demokrasiden ne anladigimizi bilmiyorum, ama hicbirsey anlamadigimizi gorebiliyorum. Milletce, toplumca, siyasilerce…

  Insanin hepsinden cok canini sikan, bu siniklik, korku imparatorlugu altinda nefessiz kalmak.
  Bir film icinde yasiyor gibiyiz. Tum bu olanlar bir filmin sahneleri. Film bitince yasamaya ve o andan sonrakinin yasam oldugunu anlamaya baslayacagiz, gibi.

 61. marcel memed

  ulastirma (ve iletisim) bakanliginin sitesinin basinda cok ironik bir demec var. okuyunuz:

  25.04.2008

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin bilgi toplumu yolunda hızla yol aldığını ifade ederek, ”Eminim ki Türkiye 2013 yılında bilgi toplumu hedeflerini yakalayacaktır, hatta geçecektir” dedi.

  İnternet Medyası Derneği tarafından düzenlenen ”Gelecek İnternettir” konulu toplantının açış konuşmasını yapan Binali Yıldırım, bundan 15 yıl önce 12 Nisan 1993 tarihinde ABD ile ilk internet bağlantısının gerçekleştirildiğini, dolayısıyla Nisan ayında internet haftası etkinliklerinin düzenlenmeye başladığını hatırlattı.

  Yıldırım, bakanlık olarak görevlerinin internet dünyasında altyapıyı yapmak, gerekli hukuki düzenlemeleri çıkarmak ve internet teknolojilerinin yaygın kullanımını sağlamak için gerekli tedbirleri almak olduğunu bildirdi.

  İnternetin ekonomik, sosyal ve kültürel hayata, bilim ve teknolojiye yansıyan önemli etkileri olduğunu dile getiren Yıldırım, bilgi iletişim teknolojilerinin artık ses, görüntü ve veri naklinin bir arada yapılabildiği, katma değerli bir yapıya dönüştüğünü söyledi.

  Bakan Yıldırım, internetin AB’de istihdama katkısının yüzde 8-10′a ulaştığını, milli gelir içindeki payının yüzde 9′u aştığını ifade ederek, AB’de verimliliğin internet kullanımı ile yüzde 50 arttığını kaydetti.

  İnternetin, bütün sektörlerin kullandığı, hayatın bir parçası olan bir araç haline geldiğini vurgulayan Yıldırım, ”Daha fazla internet, daha fazla bilgiye erişim, daha fazla bilgi, daha fazla demokrasi demektir” diye konuştu.

  Binali Yıldırım, dünyada ortalama internet kullanımının yüzde 17 olduğunu, 1 milyar 130 milyon insanın internet kullandığını, internet kullanımının ABD’de yüzde 70, Avrupa’da yüzde 60 iken Afrika’da yüzde 3.6 oranında olduğunu belirtti.

  Dünyada internet kullanımında ülkeler arası bir sayısal uçurumun mevcut olduğunu dile getiren Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

  ”Türkiye’de hane bazında internet kullanımı yüzde 18 ile dünya ortalamasının üzerinde, ancak ABD ve Avrupa’nın altında yer alıyor. Ama son birkaç yılda hem bilgisayar sahipliği, hem internet kullanımında hızlı gelişmeler var. Demek ki Türk insanı bilgi toplumu olma yolundaki çağrılara doğru cevap veriyor. Türkiye bilgi toplumu yolunda hızla yol alıyor.”

  Yıldırım, Türkiye İstatistik Kurumu ile bir çalışma başlattıklarını, Türkiye’de internet kullanımı hakkında daha sağlıklı bilgilerin bu çalışma ile elde edilebileceğini bildirdi.

  Bilgisayar okur yazarlığında metodun, alfabe okur yazarlığından farklı olduğunu, gençlerin yetişkinleri bilgisayar okur yazarı yaptığını ifade eden Yıldırım, Türkiye’nin genç nüfusu ile bilgi toplumu projesinde büyük bir güç elde ettiğini dile getirdi.

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, dünyada hiçbir toplumun bilgi toplumu hedefini tam olarak tutturamadığını, çünkü bilgi iletişim teknolojilerinin çok hızlı geliştiğini, dünyada internet kullanımının geçen yıl yüzde 8 büyüdüğünü belirterek, ”Eminim ki Türkiye 2013 yılında bilgi toplumu hedeflerini yakalayacaktır, hatta geçecektir” dedi.

  Yıldırım, dünyaya bakıldığında en fazla ekonomik değeri olan şirketlerin bilişim şirketleri olduğunu, alınterinin yerini aklın almaya başladığını söyledi.

  ”Bildikçe insanların kavga etme azmi kırılır, barış ve huzur gelir. Bilgi her şeyin ilacıdır” diyen Yıldırım, bilgiye sahip olunmadan gelişen dünyada yer alınamayacağını vurguladı.

 62. Dijital Baskı Makinesi

  Çağımızda dijital baskı işi çok çeşitli alanlarda hizmet vermektedir ve bu hizmeti gerçekleştirirken Dijital Bakı Makinesi Kullnamaktadır. Özellikle reklamcılar, promosyoncular , reklam ajansları, çeşitli kumaş, tekstil, bayrak firmaları, büyük firmaların yan sanayi kolları artık Dijital Baskı Makinesi kullanmak durumundadırlar.
  Dijital Baskı Makinesi Kullanım alanları son yıllarda o kadar çok artmıştır ki dijital baskı ortamı birbirine bağımlı birçok sektör meydana getirmiştir. Yapımı haftalar alan bir billboard artık bilgisayardan maille gönderiliyor, bu maili alan dijital baskı firması gerekli yapıyı hazırladıktan sonra dakikalar içinde Dijital Baskı Makinesi kullanarak baskı işini gerçekleştirmektedir.

Yorum Yaz