22.04.2008

Türkiye'de İşkencenin Stratejik Haritası İnternet'te Yayınlanıyor

iskence-harita

Modern hayatta işkence itiraf almak amacıyla sorgulamada kullanılıyor. İşkence tarihinde ceza olarak kullanıldığını biliyoruz ancak günümüzde sorgulamalarda kullanılan işkence evrensel olarak bir insan hakları ihlalidir. Türkiye’de hala işkence yapanların geçmişi Soğuk Savaş döneminde Türkiye’de hortlayan hem devletten hem askeriyeden “bağımsız güvenlik güçleri”nin CIA’den öğrendiklerine dayanıyor olabilir (bkz kontrgerilla el kitabı). Günümüzde işkenceyi kim kime dayattı, kimlerin emriyle yapılıyor bu çok karmaşık bir mesele, karmaşık çünkü normalde takip edemiyeceğimiz ağlı bağlı zincirleme ilişkilere dayanıyor. Bu ilişkiler zincirini görebilmek için önce bu bilgilere, sonra da bir haritaya ihtiyacımız var.

Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYd) ve İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD)‘nin ortak projesi “Hak Mücadelesinde Haritalama Yöntemi” Türkiye’de işkencenin stratejik haritasını çıkardı.

stramap.org adresinden Türkiye’de işkencenin stratejik haritasını görebilirsiniz.

iskence-harita-tum Ben bu habere “İşkenceyi Önlemek İçin İşkence Haritası İnternet’te” başlıklı Bianet.org yazısıyla öğrendim. Haberin yazarı Tolga KORKUT detaylı olarak anlatıyor nasıl kullanılabilieceğini. bianet.org editörlerinin de katkıda bulunduğu çalışma, insan haklarının korunmasını sağlayacak ve ihlallerin devamına yol açan odak noktalarını, kişileri, kurumları ve bunlar arasındaki ilişkileri içeriyor. Proje süresince hak savunucuları, akademisyenler, hukukçular, tıp uzmanları ve kamu görevlileriyle yüz yüze görüşmeler yapılmış; çalışma toplantıları düzenlenmiş. Haritanın oluşmasına katkıda bulunan hak savunucusu kişiler son halini gördükten sonra “yıllardır içinde oldukları bir konunun, mücadelenin “toplam resmi“ni gördük” demiş.

Türkiye’de muğlak olmaya devam eden başka pek çok konunun açığa çıkması için haritalandırılması gerekli. Diyagram çizme askeriyeden sızan “sivil toplum örgütleri andıçı” gibi sadece Genelkurmay’a ait bir iş değil, belli bir araştırma yapan herkes kağıdı kalemi alıp kim kime nasıl bağlıymış bir harita çizebilir.

Bu harita belli bilgi görselleştirme teknikleriyle çok daha iyi yapılabilir ancak böyle bir bilginin dahi ortaya çıkarılmış olması çok değerli. Türkiye’de Görsel İletişim Tasarımı bölümlerinde okuyan ve medya tasarımı çalışan öğrenciler bence hemen proje ekibi ile ilişkiye geçip haritayı daha da iyileştirmeye girişebilirler.

Bu projede bir sonraki adım bir API (Uygulama Programlama Arayüzü) ile veri tabanının programlanabilir olarak daha geniş kitlelere açılması olmalı. Böylece başka bilgilerle karışıtırılabilir hale gelir. Ben mesela hemen şimdi programlama editörümü açıp bu işkence verileriyle oynamaya başlıyabilirdim.

EK: Bianet haberi: TİHV, İşkence Atlası’nı Yayınladı

Dokuz uzmanın yazdığı atlas farklı işkence türlerini fotoğraflar, çizimler ve tıbbi bulgularla anlatıyor. Amaç işkencenin etkin biçimde belirlenip belgelenmesi için hukuçulara, adli tıp uzmanlarına, doktorlara kaynak oluşturmak.

Not: Sitede yazmıyor ama haritaya bakarken klavyede CTRL tuşuna basılı tutup fareyi oynattığınızda harita içinde dolaşabiliyorsunuz.

Etiketler

, , , , , , , , , ,

2 Yorum

  1. Blogumdan

    Enteresan bir çalışma.

  2. dy

    1 ve 2 tuşları ile zoom in out yapılabılıyor.
    Nodelara sağ clickle ilginç özellikler açılıyor.

Yorum Yaz