23.03.2007

Türkiye 16 Milyon Internet Kullanıcısı ile Dünyada Onaltıncı Sırada

Bu ay açıklanan istatistiklere göre (17 Mart 2007) Türkiye dünyada Internet kullanımında ilk 20 ülke arasında yer alıyor. Sadece Avrupa’da Türkiye Internet kullanımında 6tıncı sırada, görülen o ki çoktan Avrupa Birliğine girmişiz!

internet-kullanim-2007.png

2005 yılında Türkiye 10 milyon kullanıcı ile dünyada yirminci sıradaydı.
internet-kullanim-2005.png

75 milyonluk ülkede bugün Internet kullanım oranı %21. Internet yaygınlık oranı bir çok ülkeye göre çok büyük değil (Almanya’da %61, Fransa’da %50, Amerika’da %69), ancak bu oran Türkiye’de sadece külterel değil ekonomik ve politik değişimlerin bir göstergesi.

16 milyon kullanıcın büyük ihtimal yarısı, yani 8 milyon, oy verebiliyor. 2002 seçimlerinde şu anki hükümet yaklaşık 10 milyon oyla başa gelmişti. Türkiye seçim sistemindeki %10 barajına göre 8 milyon çok etkili bir rakam. Bu demektir ki sadece Internet kullanıcıları Türkiye’de çok önemli bir politik ağırlığı temsil ediyor…

* Internet Kullanım istatistikleri Internet World Stats‘dan alınmıştır.

Etiketler

, ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » Oyumu Neden Baskın Oran’a veriyorum?
 2. düğümküme » 2007 Düğümküme Başlıkları
 3. düğümküme » MySpace Türkiye
 4. Düğümküme » Oyumu Neden Baskın Oran’a veriyorum?

3 Yorum

 1. Mücahit

  16 milyon güzel bir rakam. her ne kadar bunun yarısı sadece msn vb. sohbet programları için internete girse de, güzel bir rakam. msn de bir yere kadar zaten. insanlar msn sayesinde spaces i farketti, spaces i görenler de blog vb. olaylara girdiler ki bu günümüz internetinde önemli bir yere denk geliyor.

  artık insanımız internetten alışveriş yapmaktan korkmuyor, haberlere yorum yapıyorlar, youtube a girip ajdar izliyorlar. ama neticede internete giriyorlar. 2010 yılında 20 milyonu çoktan geçmiş olacaktır bu rakam. 25 milyonu bile geçebilir.

  şuna da değinmeden geçmemek lazım ki canım Türkiye’mde internet erişimi Türk Telekom’un elinde, ve dünyanın en pahalı interneti. bu internet ücretiyle sayıyı çarpacak olurlarsa ortaya çıkacak rakamla ilk ona da rahat gireriz zaten.

 2. Dara Kilicoglu

  Acaba neden hakkaten internet erisimi bu kadar pahali? Ve ne kadar daha boyle surecek?

 3. sunipeyk

  Bu güzel yazı ve bilgi paylaşımı için kendi adıma teşekkür ederim.

  % 50 oranı yakaladığımızda herşey biraz daha değişecektir sanırım. :)

Yorum Yaz