07.06.2007

Türkçe Karakter İçermeyen Türkçe İsim

Bir kaç yıl önce bebeği olan bir arkadaşıma çocuğuna ne isim koyacağını sorduğumda hiç beklemediğim derecede analitik bir yaklaşımla karşılaşmıştım. Arkadaşım bana şu kriterlere uyan bir isim aradığını söyledi:

 1. Türkçe karakter (ç ö ı ş ğ ü) içermeyecek
 2. İsmin son harfi ile soyadın ilk harfi ulama yapmayacak
 3. Doğadan bir isim olacak
 4. Uniseks isim olmayacak
 5. Büyük ve küçük ünlü uyumuna aykırı olmayacak

İsim koymaya Excel tablosu ciddiyeti ile yaklaşan arkadaşımın kriterlerindeki ilk maddeye çevremde son zamanlarda sıkça rastlamaya başladım. Bu titizlik Türkçe karakterlerin uluslararası ortamlarda zor söylenmesi ve yazılmasına bağlanabilir. Peki çocuk her gün yurtdışına seyahate gitmeyecekse Türkçe karakterler neden bu kadar tukaka? Belki de şu yüzden: Çocuk gerçek hayatta olduğu kadar internette de var olacak, bir internet bireyi olacak. Adını yazacak ve söyleyecek grup her milletten olabilir. Uluslararası ilişkiler diplomatlardan ve konsolosluklardan bağımsız. Barış Manço‘nun dediği gibi, memleket dünya. Her an her yerde bir dünya dünyalı ile iletişim kurmak an meselesi.

Zamanın önemli olayları ve kişileri isim trendleri üzerinde spot etkiler yaratıyor (mesela 17 Ağustos depreminden sonra deprem öncesine göre çok az bebeğe Veli ismi verilmiş). Spot olmaktan çok öte bir süreç olan internet hayatı bakalım ne gibi yeni isimlerin ve trendlerin ortaya çıkmasına yol açacak.

Etiketler

, , , , ,

6 Yorum

 1. arikan

  Engin belki arkadaşın bebeğine koyacağı ismin trendlere uygun olup olmadığını da kontrol etmek ister:

  Bebek İsimleri Gezgini

 2. arikan

  sezyum.kom‘da da ilginç bebek isimleri var.

 3. engin

  Su bagda da ilginc bir arastirma var, biraz eski ama yine de bazi trendleri guzel bir sekilde anlatmis.

 4. Burcu

  17 Agustos depremi demek istediniz galiba.

 5. engin

  Evet Burcu, 17 Ağustos depremi demek istemiştim. İşaret ettiğin için teşekkürler, şimdi düzelttim.

 6. mali

  ben de aldığım alan adlarında ve bir sisteme üye olurken girdiğim bilgilerde türkçe karakterleri otomatik olarak kullanmıyorum. bu durumun internette çok fazla zaman harcadığımdan ve problemle karşıkaşmak istemediğimden kendi kendine meydana geldiğini farkettim.

Yorum Yaz