08.04.2009

Tasarım Gazeteyi Kurtarabilir mi?

“Gazeteler bir kaç sebepten yok oluyorlar. Biz dünün haberlerine para vermek istemiyoruz ve sonrasında reklam verenler gazetelerden kaçıyor. Telefonunuz veya bilgisayarınız gazetelerden daha hızlı haber veriyor. ” diyor tasarımcı Jacek Utko TED’de yaptığı sunumda. Gazetelerin geleceği için sık tekrarlanan bir kaç senaryodan bahsediyor: bedava olmalı, tabloid biçiminde (tek sayfa) olmalı, yerel olmalı, niş olmalı, yorum ağırlıklı olmalı, sadece kahvaltıda okunmalı. Ama hiç birinin pratikde işe yaramayacağını gazetelerin böyle kurtulamayacağını söylüyor, ve kendi yaptığı cesur girişimi anlatıyor.

Etiketler

, , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. Düğümküme » Yeni Gazetecilikte Cevap Bekleyen Sorular

2 Yorum

 1. Murat Güneş

  Gazetelerin geleceği hakkında bu bağlamda kafa yoran iki güncel ve zihin açıcı yazı:

  Clay Shirky – “Newspapers and Thinking the Unthinkable”: http://www.shirky.com/weblog/2009/03/newspapers-and-thinking-the-unthinkable/

  Steven Johnson – “Old Growth Media And The Future Of News”: http://www.stevenberlinjohnson.com/2009/03/the-following-is-a-speech-i-gave-yesterday-at-the-south-by-southwest-interactive-festival-in-austiniif-you-happened-to-being.html

 2. ayhan

  Avrupa borsası -%10 küçüldü.Avrupa içe dönmeye başladı. ABD, Avrupa yı Türkiye yi alın diye sıkıştırıyor. Türkiye yi de Ermeni meselesi, Ruban okulu, Kürtlere özgürlük gibi durumlarda sıkıştırıyor. Anladığım kadarıyla uygulanan siyaset : Bazı olmazları insanları Ülkelerin önüne koyup onları dünya sahnesinde zora sokup istedikleri şekilde yönlendirmek. Güzel bir taktik.
  ABD, bunu yaparken İngiltere ile birlikte çalışıyor. AB bunu kısmen çözmüş sanırım kendi çıkar politikalarını kullanacaklar. Kendi içlerindeki ABD yandaşı Ülkeleri de bir şekilde pasifleştirecekler. Şu anda Euro ve Dolar gerçek değerlerine yaklaştılar. ABD nin güdüğü bu , sistemleri ( ülke yada ekonomileri ) biri birine yedirme taktiği daha önceden silah ile yapılmaya çalışıldı fakat çok yüksek maliyetlere neden oldu.
  Bu tezgaha düşmeyen iki ülkeye bakalım ( Rusya Brezilya Arjantin tamamen ABD karşıtı ülkeler ve onların hiçbir önerilerini, uygulamalarını kabul etmeyen ülkeler. ABD , Bush zamanında bu işi silahla yapmaya kaktı. Başaramadı. Şimdi ise yapay yaratılan büyük bir krizle yapmaya çalışıyor. Onların öneri ve uygulamalarına uyan her sistem daha kötü ( ama fark edilemeyen ) bir girdaba düşürülecekler.

  Çözüm ne olabilir. Ekonomin güçlüyse : RUSYA politikası. Değilse Brezilya, Arjantin politikası.

  Çözümü uygulamayan Sistem ve ülkelerin karşılaşacakları:
  1. Euro ve dolar ve de altın bir miktar( Euro -%5 , Dolar %10 Altın %5 ) düşecek.
  2. Dolar bir miktar daha düşecek. Altında düşecek.
  3. Dünyada doların ve altını artık yatırım aracı olmayacağı kanısı oluşunca.
  4. Altın hızla yükselecek.
  5. Bu arada IMF ve Dünya Bankası ile anlaşmaya varan ülkeler ekonomik olarak zayıflatılacak. Ülkelerin siyasi kurumaları kukla şahıslar yardımıyla ele geçirilecek. Irak taki kanlı yöntemle değil oyunlar ile. Daha ekonomik, daha göze batmayacak şekilde. Beklide kendi kendini finans edecek şekilde.
  6. Yani ABD nin dış politikası yumuşamamış aksine daha tehlikeli daha sert olmaya devam edecek.
  7. Bu işin ardında İngiltere ve İsrail kökenli güçlü sermaye sahipleri var. Neden mi Krizin en başında Soroz Doların düşeceğini söyledi en başta biraz düştü sonra roket gibi çıktı. Bu düşüş esnasında İngiltere yüksek oranda dolar aldı.
  8.

Yorum Yaz