04.04.2007

Şu Anda Ne Yapıyorsun?

twitter.jpg

Ben Düğümküme’de bu yazıyı yazıyorum, Dara Openstudio’da çizim yapıyor, Ali email yazıyor, Engin toplantıda, Gökhan tafikte, Burcu bir kafede arkadaşını bekliyor.

Son zamanlarda popüler olmaya başlayan Twitter.com arkadaşlarınıza şu anda ne yaptığınızı haber vermenizi sağlıyor. Diğer bir değişle bir defa kısa mesaj atıyorsunuz herkes bir şekilde alıyor. Mesaj atma SMS, IM, veya Twitter web arayüzünden yapılıyor. Okumalar da aynı kanallardan tercihinize göre size geliyor. Yani farklı medyumlar kullansanız da Twitter arkadaşlarınızla aranızda toplu kısa mesaj trafiğini yönetiyor. Tabiiki web2.0 kurallarına göre bütün bu etkinlikler kayıt ediliyor.

İlk başta niye şu anda naptığımı arkadaşlarıma yazıyım ki diyorsunuz. Sonra bir gün bir arkadaşınız sizi Twitter’a davet ediyor, siz de RSS okuyucunuzdan arkadaşınıza bağlanıyorsunuz. Binlerce haber arasında bir de arkadaşınızın şu anda dünyanın öbür ucunda veya yan sınıfta ne yaptığını okuyorsunuz. Üstelik bir de yeni çıkan twittervision harita karıştırması (mash-up) ile daha da çoşuyorsunuz. Orkut, Sosyomat, Yonja, Meqan gibi sosyal ağ servisleri genelde böyle büyüyor. İlk başta hmm ilginç deyip geçiyorsunuz sonra arkadaşlarınız karışınca çığ gibi büyüyor o servisle harcanan zamanlar.

twitter-vision.jpg

Twittervision bir orda bir burda pop eden kısa mesajları harita üzerinde gösteriyor animasyon olarak.

Zamanla arkadaşlarınız arasındaki ilişkilerden para kazanmaya başlıyor bu sosyal servisler. Reklam alıyorlar. Midenizde hafif bir ekşime hissetmeye başlıyorsunuz. Onlar size bu servisi sağladıklarını karşılığında bunu işletmek için para lazım olduğunu söylüyorlar, eğer sorarsanız. Siz de peki diyorsunuz, doğru tam da arkadaşlarımla aramdaki ilişkilerin değeri kadar para kazanıyorlar. Kafaya takmadan devam profil sayfasına yeni bir takım özel bilgiler eklemeye…

Bir gün bir arkadaşınız intahar ediyor ortamdan. Yani profilini siliyor. Sonra tadı kaçıyor muhabbetin, sonra bir başkası daha, siz de uzaklaşıyorsunuz. Güzel bir partiydi, heran takılmadım ama 40 gün 40 gece sürdü. Yakında başka bir sosyal serviste tekrar görüşürüz.

Sosyal ilişkilerin ölçülebildiği sayısal ortamlar, manevi emeğin en çok sömürüldüğü ortamlardır. Kapitalist sistemde bu yeni değil tabii ki ancak geçmişe göre çok daha derinden ve şekerli yapıldığına dikkat edin.

Etiketler

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » Google Haritaya 2,5 Boyutlu Binalar Ekledi
 2. “Twitter da nedir kuzum?” at AntiFit
 3. düğümküme » Uydudan Istanbul
 4. Düğümküme » Suriye Pasajında Gayri Maddi Emek ve Sanat

6 Yorum

 1. Dara Kilicoglu

  Basit ve guzel.

 2. Boran Guney

  cok isabetli

 3. Berk Tatlıses

  ilk bakışta anlamsız fikirlere bayılıyorum, sonradan tahmin etmeyeceğiniz açılımlara sahip oluyorlar. twitter da böyle. merak ettiğim ve araştıracağım twitter için ciddi bir iş planı ile mi yoksa hadi yapalim diyerek mi kolların sıvandığı. ilki ileri görüşlülüğer denk gelebilir(göreceğiz) ikincisi de sıradışılığın ve cesaretin örneğidir.

  şahsen ben henüz cesaret edemiyorum edenlere sevgimi sunuyorum.

 4. Yasin Alkan

  Twitter gayet interaktif bir olşum. Bunu farklı alanlarda farklı şekilde kullanabiliriz. Makaledeki reklam kısmı bir kısım kullanıcı için geçerli ve başka bir kısım kullanıcı zaten bu tip reklam olaylarına alışmış durumda. Ben şahsen alışamamış olanlardanım. Bu gibi durumlardan para kazanmak yerine bunu başka bir sisteme entegre ederek ana işten para kazanmaya devam etmek bence daha doğru. Bu kullanıcıya bir özel alan verme durumunu sağlar. Kullanıcı istediğinde yalnız başına kalabileceği bir yer olduğunu hisseder. Sevdiği bir filmi reklamsız izler.

 5. tusqomlkim

  Hello! Good Site! Thanks you! wrvjeziafju

 6. Funny

  abi nedir bu insanlardaki twitter, facebook, netlog vs. merakı ben anlamıyorumki

Yorum Yaz