11.03.2008

Sosyal Ağ Hortumlaması

Amerikan Internet pazarında hemen hergün yeni bir sosyal akım uygulaması çıkıyor. Bunların arasında önde gidenler “sosyal ağ hortumlaması” yapan servisler. Geçen Düğümküme’de sosyal akım uygulamaları yazısında “toplayıcılar” diye bahsetmiştik bu servislerden. Şimdi daha da odaklanarak hortumlayıcı diyorum –aynen Türkiye’deki banka hortumlama gibi– çünkü bu servisler bir kişinin farklı sosyal web servislerindeki hesaplarının hareketlerini toplayıp bir arada gösteriyor. Yani durağan bir içeriği değil hali hazırda sürekli yenilenen sürekli akan içerik kaynaklarını bir araya getiriyor. Mesela Twitter’a yazdıklarınız, Flickr fotoğraflarınız, Vimeo videolarınız, Facebook status güncellemeleriniz, blogunuz, sosyal imleme servislerindeki hareketleriniz hepsi RSS beslemelerinden toplanıp bir liste olarak gösteriliyor. Bunun “faydası” arkadaşlarınızın normalde dağılmış servislerdeki hareketlerini bir listeden takip etme imkanı sağlaması; sanki bunu bir RSS okuyucudan yapamıyormuşuz gibi…

Silikon Vadisi peygamberlerinin bu sistemleri desteklerken iki genel savı var:

 1. Normalde bir RSS okuyucusundan erişilebiliecek bu bilgileri bir web servisine dönüştürürsek RSS nedir bilmeyen ama sosyal ağ servisleri kullanan kişilere erişebiliriz.
 2. İnsanlar bir iki tıklamada arkadaşlarının toplu beslemelerine ulaşırlar.

İkinci sav bana da iş yapar gibi geliyor, ancak organik değil gerçekten de hortuma ağzını dayamak gibi bir iş. Mesela bir arkadaşımın blogunu takip etmek isterim ama fotoğrafları veya videoları pek umrumda olmayabilir. Bu hareketleri blok blok almak yerine ben kendim daha uzun sürede RSS listemi tek tek hazmederek organik olarak geliştirmeyi ve bakmayı tercih ediyorum. Bu durumda RSS okuyucum bana çok daha kullanışlı geliyor.

Bu hortumcular yetmiyormuş gibi bugün FriendFeedFeed diye bir servis çıktı! Adeta bu durumla dalga geçer gibi hortumlayıcıları hortumlayan bir servis FriendFeedFeed. Haberi öğrendiğim yer TechCrunch’da Arrington yazıyor: tamam anladık.

Etiketler

, , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. eTasviye.com

4 Yorum

 1. Turker

  Hortumlama tabirin cok hosuma gitti Burak. Durum gercekten boyle. Belirttigin genel savlar is yapici nitelikde zaten ki bu servislerin sonu gelmiyor. Istedigini secerek takip etmek bizim gibi “power user” grubu icin tabii ki en tercih edilir yontem. Bunun icin kesin bir filtreleme ozelligi getirmeleri lazim. Tumblr da birazcik filtreleme var mesela ama yeterli degil.

  Bir de hortumlamadan dogan kendini tekrarlama problemi var. Birini twitter’dan ya da blogundan ve ornegin ayrica FriendFeed’den takip ediyorsak ayni seyler tekrar tekrar karsimiza cikiyor.

  Bu alana epey para akiyor (bir de Socialthing var mesela) ama bence bu servislerin hepsi bir gecis donemi. Bir “veri simarikligi” var ortada. RSS’ten ya da API’lardan bir cok servisten kolayca veri cekiliyor. Bununla birseyler yapilabilmesi gerektigi dusunuluyor ama henuz tam olarak cozum bulunamadi bence. Bu servislerin bir baska cikis noktasi da daginik sosyallesmemizi daha merkezi bir hale getirmek ama sadece hortumlamakla olacak is degil bu tabii ki. Social Graph API ile hortumlama arasinda biryerdeyiz gibi geliyor bana su anda.

  Biraz daha dalacak olursak konuya ve daginik sosyallesmemizi toplamak konusunda bakarsak aslinda bizim gibi kullanicilar icin daha daginik bir durum oluyor bence. Komunite dagiliyor, takip etmesi daha zor hale geliyor. Ornegin FF’e blog yazilarini hortumlatiyorsun, delicious linklerini hortumlatiyorsun ve FF bir de altina yorum alani koyuyor dogal olarak. Bu durumda komuniten de dagiliyor. Tabii servisin etkilesimi icin onemli ama hortumlamakla kalmayip aslinda baska servisin verisini cekip toplayarak oranin komunitesini de cekmeye calisiyor bu servisler.

  Biraz daginik bir yorum oldu ama gecenin bu vaktinde normal herhalde. Velhasil kelam yeni servisler her zaman eglenceli geliyor ama bence bu konularda bir gecis donemindeyiz.

 2. Turker

  Tekrar yorum icin ozur fakat FriendFeed baglantisi hatali olmus.

 3. Turker

  Evet, FriendFeedFeed’in adresinin yanlis olmadigini sonunda anladigimi soylemek icin ucuncu bir yorum daha yaziyorum :) Allah’in hakki uctur demisler ondan herhalde.

 4. arikan

  Sosyal ağın taşınabilir hale gelmesi bence hortumlamayı daha da görünmez kılacaktır. Yani yakın bir zamanda “sosyal ilişkilerimiz” mesela bugünkü gibi Facebook’da kitli kalmayacak tam tersine bir servisten başka bir servise rahat rahat taşınabilecek. Bu durumda böyle hortumlayıcı servisler artacak ve ilk çıkanlar giderek daha da görünmez hale geleceklerdir.

  Bu iyi mi değil mi?

  İlk bakışta çok iyi bir gelişme gibi duruyor. Ama daha yakından bakalım…

  Internetle yeni tanışan veya pasif kullanıcılar için sosyal ağ taşımak ilk önce kolaylık demek. “Oooo sizler de mi buradaydınız” etkisi. İkinci olarak arkadaşlar üzerinden yeni içerik keşfetmek için bir imkan.

  Etkili kullanıcılar (“power user”) için pasif kullanıcıların da aldığı değerlerin üzerine yeni ne geliyor? Şu anki şartlarda pek fazla bir şey değil. Çünkü farklı yerlerde verdiğin yarattıkların (içerik, arkadaşlık ilişkileri vs.) bir anda ordan oraya taşınmaya başlıyor ancak emeğinin (harcadığın zaman, enerji, akıl) ederi taşınmıyor… dolayısıyla daha iyi bir servis alamıyorsun, alman gerektiğinin bile farkında olamıyorsun…

  Bu son söylediğim tamamen bir Meta-Markets konusu. Bu konuda yeni bir şey çıkartıyoruz bu hafta içinde. Haber vericem.

Yorum Yaz