18.06.2007

Son Teknolojiyi Plazmayla Yakaladık

cory-arcangel-plasma

cory-arcangel-plasma2

Panasonic TH42PV60 Plasma Screen Burn, Cory Arcangel

Evinizin başköşesine, koltuğun tam karşısına koyduğunuz televizyonun eskisini artık plazmayla değiştiriyorsunuz. Eskiden ancak uzay filmlerinde görülebilen plazmalar 5-6 yıl önce haber bültenlerinde spikerin sağında solunda gözükmeye başladı. Ekranında kanalın logosu dönen plazma ne kadar büyükse en kaliteli kanal oydu. Sonra genel geçer tüm talk şovlarda dekor oldu plazmalar, hatta plazma duvarlar. Bir süre sonra ancak erişilmez haber kanallarının ulaşılmaz yıldız tv şovlarının kullanabileceği plazmalar “tüketicilere” lüks gelmeye başladı. O noktadan sonra gazetelerde boy boy fotoğraflı süper teknolojik ultra lüks plazma televizyonlar boy gösterdi. Teknosa’dan Vestel Pazarlama’ya herkes Çin’den getirdikleri plazmalarla hazırlanmış tüketicilere malları pompalamaya başladılar.

Türkiye’de olduğu gibi dünyanın pek çok yerinde en son teknolojiyi plazmayla yakaladığını sanan tüketicilere sanatçı Cory Arcangel Panasonic TH42PV60 Plasma Screen Burn işini gösteriyor. Arcangel Panasonic plazma ekranda yazıları uzun süre tutarak (LCD) ekranın o kısımlarını yakıyor ve yazılar kalıcı olarak ekrana gömülmüş oluyor. Ekrana yakılan yazı plazma tv alırken en çok fetişize edilen şey, yani ekranın özellikleri.

pleasewaitpreview

Bir başka sanatçı Steven Read 2005 yılında yaptığı Please Wait (Lütfen Bekleyin) işinde aynı ekran yakma tekniğini kullanarak bir monitöre “lütfen bekleyin” yazmıştı. Read sadece tekniğin üzerine giderken Arcangel yaptığı eleştiriyle farkındalığımızı arttıracak bir nesneyle bizi baş başa bırakıyor.

Etiketler

, , , , , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. Düğümküme » Belediye Teknolojisi

5 Yorum

 1. Dara Kilicoglu

  Burak, hatirlarsin Cihangir Koftecisinde duvardaki LCD monitorleri. Akvaryum videolari donuyor. Mac oldugunda da mac seyrediliyor. Sanirim Plazma’nin ucuz alternatifi kucuk LCD’ler. Gercekten tabagina koyduklari koftelerin sayisindan fazla LCD ekran gorunce etrafta insan dusunmeye basliyor. Ne kadar LCD o kadar kofte. Ne kadar kofte o kadar RGB.

 2. arikan

  Cihangir Köftecisi unutulur mu hiç. LCD’ler bir zamanlar haber kanallarını lüks kılarken şimdi köftecinin kalitesini arttırıyor…

 3. emrah

  ekran koruyucuların icadı geldi aklıma, güzel yazı ;)

 4. arikan

  @emrah teşekkürler.

  Ekran koruyucular ekrandaki her noktada sürekli ışıkları (renkleri) değiştirerek noktaların yanmasını engelliyor. Yani hareket eden herhangi bir görüntü ekran koruma fonksiyonunu yerine getirir.

  Ekran koruyucu ile video sanatı arasında da çok kritik bir ilişki vardır.

 5. arikan

  Televizyon son 50 yıldır çok kullanışlı olmuş bir politika aracıdır. Televizyon teknolojsi bugüne kadar merkezden-kitleye usulca beyin yıkamaktan başka bir şekilde kullanılmamıştır. Televizyondan gelen mesaj otoriter bir şekilde izleyene fikrini sormadan ne yapması gerektiğini söyler. Hergün TV karşısındaki koltuğa oturursunuz ve başlar merkezden gelen mesajlar bir bir bilincinize yerleşmeye. Sonra bu mesajlar bilinçaltınızdan çıkar, ne söyledğinizi, neye inandığınızı, kime oy verdiğinizi etkiler.

  Merkezden-kitleye sistemlerden kitleden-kitleye sistemlere kayma

  Oysa Internet’in yaygınlaşması ile hem etkileşimli bir medya hayatı yaşamaya başladık hem de her birey birbirine medya üstünden mesaj iletir oldu. Mesaj verme gücüne artık sadece para sahipleri değil herkes sahip oldu. Bloglar ve wikilerle daha da gelişen bu yeni ortam şimdi gerçekten katılımcı bir demokrasiyi mümkün kılıyor. Yani gerkçekten neye ihtiyacın olduğuna, neyi umursadığına, ve istediğin mesajı iletmeye odaklanma zamanı.

  Daha önce Düğümküme’de bahsettiğimiz Wikipedia’nin kurucusu Jimmy Wales’in başlattığı politik wiki televizyonsuz bir döneme nasıl politik kampanya yapılacağına bir örnek.

  Bunları düşündüğümüzde TV açan işleten insanların şirktlerin “medya yöneticileri”nin bugünkü topluma hiç de faydalı bir iş yapmadığını görebiliriz.

Yorum Yaz