11.02.2007

Şimdi Hepimiz Fotoğrafçıyız

hepimiz-fotografciyiz.jpg

Herşey değişiyor… fotoğraf çekmek, işlemek, paylaşmak, saklamak ve hatta poz vermek. Şimdi Hepimiz Fotoğrafçıyız Lozan Fotoğraf Müzesinde gerçekleşen bir yuvarlak masa toplantısı. Telefonların kamera, yazıcıların fotoğraf stüdyoları, galeri duvarlarındaki fotoğraf baskılarının yüksek çözünürlüklü ekranlar olduğu bir dönemdeyiz. Dahası bir fotoğrafın milyonlarca insana ulaşması bilgisayarda bir kaç tıkla oluyor. Şimdi Hepimiz Fotoğrafçıyız toplantısında böyle nereye gittiğimiz tartışıldı.

Cep telefonu görselliği, dijital kameralar, Flickr gibi fotoğraf paylaşım siteleri, bloglar, vatandaş gazeteciliği gibi amatör fotoğraf etkinliğini oluşturan öğeler tekno-kültürel yaşamın manifestoları haline geliyor. Bizce bu durumun üç etkisi var:

 1. Estetik: Bir yanda amatör ile profesyonel çizgisi kaybolurken diğer yanda kaliteli/iyi kalitesiz/kötü ayrımı bulanıklaşıyor.
 2. Yararlılık: Fotoğraf miktarı tarihte hiç olmadığı hızda arttığından fotoğrafın geçerli mesaj verme etkisi giderek azalıyor.
 3. Ekonomik: Internet ve yeni üretim araçlarının erişebilir kılınması ile tüketici üreticiymiş gibi hissetmeye başlıyor.

Etiketler

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » Açık Kaynaklı Telefon Platformları
 2. Hayata dair her şey » Blog Arşivi » Açık Kaynaklı Telefon Platformları
 3. düğümküme » türketici: bir nuri çolakoğlu önermesi

1 Yorum

 1. menguzar

  hem de hepimiz kameramanız aslen.
  bir ara izmir’de karşıyaka çarşısının içinden yürürken bir belediye bandosu atraksyonuna denk gelmiştim, bir baktım biri cep telefonuyla kameraya alıyor.

  ertesi gün sırf meraktan youtube’da biraz arandım, tabii ki http://www.youtube.com/watch?v=lZMRL2EMMms

  “kameramanını gördüm ben bunun!” ilginç bir his :)

Yorum Yaz