28.04.2008

Şeyleri Konuşturmak: Ağ Nesneleri Çalıştayı

New York Üniversitesinde bulunan Tisch School of Arts, Interactive Telecommunications Program’dan Tom Igoe, 22, 23, 24 Mayıs tarihlerinde, “Şeyleri Konuşturmak: Ağ Nesneleri (Making Things Talk: Network Objects)” isimli bir fiziksel programlama çalıştayını yönetmek için İstanbul’a geliyor. Elime geçen metinde etkinlik şöyle anlatılıyor:

“Bu çalıştayda katılımcılar birtakım mikroişlemciler ve çeşitli algılayıcılar ile bilgisayarlar ve fiziki dünya arasında nasıl bağlantı kurulabileceğini öğreneceklerdir. Katılımcılar uygulamalı olarak, kendi üretecekleri algılama sistemleri ile ağ içinde var olan diğer bilgisayarlarla nasıl iletişim kurulacağını da deneyimleyeceklerdir. Basit düzeyde kablosuz iletişim yöntemlerinden bahsedilecektir. Kullanılacak araçlar Arduino mikroişlemci platformu, XBee sayısal radyoları, Processing programlama dili ve çeşitli algılayıcılardan oluşmaktadır.”

Yukarıdaki yazıdan benim anladığım bu çalıştayın geçtiğimiz günlerde düzenlenen Hernando Barragan’ın Wiring workshop‘undan biraz daha karmaşık veya bir başka deyişle daha ileri seviye olacağı. Katılımcıların basit elektronik, programlama ve fiziksel programlama kavramlarına aşina olmaları bekleniyor. Katılmak isteyenlerin vakit kaybetmeden bir proje düşünmeleri iyi olabilir. Ayrıca şu, şu, şu ve şu kaynaklardan örneklere bakarak alıştırma yapmaya başlamak da iyi olabilir.

Düğümküme arşivinden ağa bağlı nesneler ile ilgili bir yazı: Elektronik Nesnelerin Otomatik Bloglaması

Tom Igoe Kimdir?
1989′da Virginia Tech’de Tiyatro Işıklandırması ve Sahne Tasarımı eğitimi alan Igoe daha sonra 1997′de NYU ITP’den yüksek lisans derecesini aldı. Igoe özellikle fiziksel programlama alanındaki çalışmaları ile tanınıyor. Tom Igoe’nin Dan O’Sullivan ile beraber yazdığı “Fiziksel Programlama, Dünyayı Bilgisayarlar ile Algılamak ve Denetlemek (Physical Programming, Sensing and Controlling the Physical World with Computers)” isimli kitabında başta karmaşık görünen kavramları espirili ve kolay anlaşılır bir dil ile kaleme alarak örnekler ile açıklıyor. Ayrıca Igoe’nin İstanbul’da düzenleyeceği etkinlik ile aynı isimi taşıyan, daha yakın bir zamanda O’Reily’den yayınladığı “Şeyleri Konuşturmak (Making Things Talk)” isimli bir başka kitabı daha bulunuyor.

Etiketler

, , , , , ,

1 Yorum

  1. Dara Kılıçoğlu

    Workshop harika gecti. Ilk gun Arduino mikrodenetleyici platformu uzerinde calisan basit programlar yazmayi ogrendik, sayisal ve analog IO ornekleri yazip calistirdik. Programlama ve elektronik basit kavramlari ogrendik. Daha sonra ikinci gun seri veri iletisim protokollerini inceledik, orneklere vaktik. Ogleden sonra Xbee radyolari ile nesneler arasinda ag olusturmayi ogrendik. 2. gun son olarak projelerimiz uzerine konustuk. 3. gun en yogun gun idi. Herkes kendi projesi uzerine calisti ve aksam 8′de workshop’un yapildigi yerde, Karakoy’deki Kasa galeride bir sergi yapildi. Insanlar projelerini sergilediler. Workshop’a katilanlara Tom Igoe ve Selcuk Artut imzali birer sertifika verildi. Bu calismaya katilamayanlar icin benzerini yapma fikri uzerinde dusunuyorum. Ilgilenenler ile baglantiya gecelim. Malzemeleri temin edip yapalim diyorum. Tom Igoe’ya, Selcuk’a, Sabanci Universitesine ve calismaya katilan diger arkadaslara cok tesekkurler.

Yorum Yaz