26.06.2009

Sembolik Verimin Düşüşü

etkiket-bulutu-sembolik-verim

Etiket bulutları sembolik verim düşüşünün bir göstergesi diye yazıyor Jodi Dean.  Anlam yer değiştiriyor frekans ile, uzaklık ile, süre ile. Düğümküme’de hemen yan barda veya webde bir çok yerde rastladığımız bu bulutları eleştiriyor Dean. Etiket bulutlarının İletişim Kapitalizmi‘nin bir göstergesi olduğunu savunuyor. Ben de buraya önemli gördüğüm yerlerini fazla gecikmeden hem olduğu gibi hem evire çevire yazıyorum.

Etiket bulutları sembolik verim düşüşünün bir göstergesidir.

Hangi kelimeler daha fazla tekrar ediyor, hangi kelimeler birbirileriyle daha fazla birarada kullanılıyor bunları gösteriyor. Kombinasyonlar yoğunluğa karar veriyor. Temalar veya cümleler yerine kelimeler önem taşıyor.

Peki ne kaybediyoruz? Baskın veya pasif konuşma arasındaki farkı anlama becerisi. İroni. Ton. Eleştiri.

Etiket bulutları iletişim kapitalizmine geçişin bir örneği (İletişim Kapitalizmi kavramı üzerine ayrıca yazılacak). Mesaj ekonomisinden katılım ekonomisine geçişin göstergesi.

Okur-yazarlık sonrası (post-literate) dönem. Katılımcı birleştirici medya dönemi. Etiket bulutları yazılı metinden çok podcast’e yakın.

Etiket bulutu görsel-kelimelerden oluşuyor. Görsel-kelime bir şiddeti simgeliyor. Okuyucunun anlamasını istemiyor, hissetmisini ve sadece kendisinin varlığını bilmesini istiyor.

(Rus avant-garde posterlerinde de kelimeler şiddeti çoşkuyu gösteriyor, ancak o zamanlar amaç kelimelerin kendi anlamlarını bozmak, kırmak, yeni anlamlar yüklemek. Oysa etiket bulutlarındaki kelimeler iletişim kapitalizminin araçları, yani anlamın kaybolmasını, savı, tartışmayı, karşı olmayı engelliyor. Herhangi bir kelime etkiet bulutuna dahil olabilir. Atatürk’un Nutuk’undan da, Hrant Dink’in bir yazısından da, Marx’ın Kapital’inden de, Khrushchev’in bir manifestosundan da etiket bulutu yapabilirsiniz.)

Bir etiket bulutuyla tartışamazsınız, çelişemezsiniz. Etiket bulutu bir taraf tutmaz, sadece bir anı işaretler. O anın önemini işaretler, yani tekrarın yoğunluğunu gösterir. Etiket bulutu şiddeti gösterir ama bir soruşturmaya davet etmez, bu şiddete neyin teşvik ettiğini belirtmez. Anlamadan temsil etmeyi önerir.

Etiket bulutu ayrıca şunları içerir:

 • Arşiv – depolama ve sıralama kapasitesi
 • Toplama – depoladığımızı geri alabiliyor muyuz?
 • Kombinasyon ve remix – bunları kullanarak yeni bir şeyler yapabiliyor muyuz?
 • Mobil olma – başkasına gönderebiliyor muyuz?

Etiket bulutuyla gelen meta-veri parazit olur. Bir konuşmanın etiket bulutuna baktığınızda ancak “demokrasi ve politika hakkında çok şey söylemiş” diyebilirsiniz…

* Yukarıdaki görsel bu yazının etiket bulutlanmış halidir.

Etiketler

, , , , ,

2 Yorum

 1. kemal kenan

  burak bey. iletisim kapitalizm’i nedir bilmiyorum. ancak etiket bulutlarini elestirdiginiz yazinizin kendisi de uc asagi bes yukari etiket bulutu gibi olmus. bahsettiginiz kitabi biraz hizli okudunuz anlasilan. yani sizin kelimelerinizle soyleyecek olursak: (yaziniz) görsel-kelimelerden oluşuyor. Görsel-kelime bir şiddeti simgeliyor. Okuyucunun anlamasını istemiyor (kendisi de tam olarak anlamadigindan olsa gerek?), hissetmesini ve sadece kendisinin varlığını bilmesini istiyor.

  herhalde bunun gibi yazilari alip “etiket bulutlasak”, beylik kelimeleri elesek $oyle bir $ey cikardi:
  - siddet
  - podcast?
  - sembolik, temsil
  - KAPITALIZM
  - post literate
  - marx, kapital (kucuk harflerle)

  eh bu bulut da yazinizi uc asagi bes yukari ozetlemekte. bulutun verimini yabana atmamak gerek.

 2. Burak Arikan

  Kemal yazının sonundaki nota bir daha bak istersen.

  Böyle boş bir yorum yerine yazıda geçen fikirlerden bir tanesini alıp eleştirirsen herkese daha faydası olur.

Yorum Yaz