14.02.2007

Sadece Web Tarayıcısı Çalıştıran Bilgisayarlar Devri

Bugün Mac’den Windows’a veya Windows’dan Linux’a geçmek üç beş yıl öncesine göre çok daha kolay. Eskiden bu işletim sistemleri arasında dosya uyumsuzlukları olurdu. Şimdilerde bir çok program her üç platformda da çalışıyor, yani geçmek için sadece kişisel dosyalarınızı transfer etmeniz yeterli. Hatta bazen bir şey taşımadan sadece geçmeniz bile yeterli olabiliyor. Çünkü giderek kişisel dosyalarımızı Internet üzerinde çalışan servislerde (Gmail, Yahoo servisleri, WordPress, Bloglines, online ofis servisleri, Flickr, Youtube vs.) tutuyoruz.

Automattic‘in (WordPress) CEO’su Toni Schneider geçenlerde yazdığı “The Firefox Computer” yazısında kullandığı iki farklı makina (evde PC yolda Mac) arasında tek önemsediği şeyin web tarayıcısı Firefox çalışıp çalışmadığı olduğunu söylüyor. Bu durumda tek ihtiyacı olan şeyin bir Firefox Bilgisayarı olduğunu ekliyor. “Zaten her işi tarayıcıdan yapıyorsak başka programa ne gerek var, sadece web tarayıcısı çalıştıran bir bilgisayar yeterli olur” bakışı Internet’i platform olarak kabul eden yazılım-servis (web2.0) akımının önemli bir göstergesi.

Nicholas Negroponte’nin başlattığı $100 Laptop bu akımın içine doğmuş bir projedir. Çoğu yazılım servis olarak Internet’te ise çok temel programları çalıştırabilen Internet bağlantılı ucuz bir bilgisayar bir çok kişinin ihtiyacını görebilir. Bu ve benzeri web tarayıcılı ucuz bilgisayarlar dünyaya milyonlarca yeni Internet kullanıcı yaratcaktır ve tabi küresel boyutta tüketim hızlanacaktır.

Etiketler

, , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. Firefox Bilgisayarı « Semih Saka

4 Yorum

 1. bikelime

  müthiş fikir bence. böyle bir şeyin hedef kitlesi içinde olduğumdan söylüyorum bunu.

 2. Yankizulu

  Bu zaten birçok teknoloji vizyoncusunun öngördüğü bir olay. Hatta bu durum ileride Sadece web browser ile sınırlanmayacak, tüm bilgisayarlar muhtemelen sadece terminallere dönüşecek(sadece ekran+klavye-veya klavye işini yürütecek bir başka girdi aracı; dokunmatik ekran, lazer klavye,ses kontrolü veya düşünce kontrolü) Wimax in gelişi ile ağ kabloları da ortadan kalkacak.. Geriye nikola tesla nın başladığı kablosuz elektrik olayını bitirmeye kalıyor. Gelecek 10-15 yıl içinde herşey inanılmaz değişecek..

 3. arikan

  @yankizulu Sadece Web Tarayıcısı Çalıştıran Bilgisayarlar az da olsa bilinen farkında olunan bir olay dediğin gibi. Peki öyle bir dönemde eğlence, iş, politika, eğitim ve kitleden-kitleye mesajlaşma nasıl değişir? Bunlara cevap arıyoruz. Sen ne düşünüyorsun bu gelecek ile ilgili?

 4. engin

  “The Firefox Computer” yazısını maalesef okuyamadık.
  Koca kırmızı yazıyla karşılaştık.
  Altında ne bir gerekçe, ne bir açıklama yazıyor…
  Ne olacak bu sansürün hali…

Yorum Yaz