15.05.2009

RomaEuropaFAKEFactory: Katılım Çağrısı

Son zamanlarda ifade özgürlüğü denince çoğumuzun aklına, özellikle YouTube ve erişime kapatılan siteler nedeniyle devlet baskısıyla yapılan ideolojik sansür geliyor. Bunun yanında, her ne kadar iç içe geçebilseler de, sansürün başka bir biçimi diyebileceğimiz, ideoloji değil ekonomi tabanlı, dünyada giderek sıkılaşan ve teknoloji yoluyla koruma altına alınmaya çalışılan, telif hakları ile yasallaşan kısıtlamalara karşı tepkiler de artıyor. İtalya’da başlayan ve uluslararası bir yarışmaya dönüşen RomaEuropa Fake Factory de bu tepkilerden birisi. Duyuruları aşağıda.

20090503-093101-1

REFF / RomaEuropa Fake Factory: “Yolundan sapmış bir yarışma”

RomaeuropaFAKEfactory, Ocak 2009′da Fondazione RomaEuropa WebFactory‘ye eleştirel bir tepki olarak başlamış ve çağdaş dönemdeki sanat, kültür ve yaratıcılığın anlamı, erişim modelleri ve fikri mülkiyet ile yeni iş modelleri arasındaki ilişki üzerinde bir etki ve yansıma oluşturmayı hedefleyen uluslararası bir video sanatı, müzik, edebiyat, gif-sanatı, mimarlık, tasarım, peyzaj ve kanun sanatı yarışması.

Yarışma, “remix özgürlüğü” teması etrafında dönerek genç yaratıcılar, yeni medya sanatçıları, yazarlar, müzisyenler, mimarlar, tasarımcılar, peyzaj sanatçıları, hukukçular, araştırmacıların yanında her türlü yaratıcı katılımcıya açık.

Bölümler

:: 100Cuts – Video sanatı
:: 100Samples – Müzik
:: 100Quotes – Edebiyat
:: 100Flashes – GIF Art
:: 100Spaces – Mimarlık, Tasarım and Peyzaj
:: Law Art – Sanat biçimi olarak hukuk

Karıştırma, kesme-yapıştırma, harmanlama vb. teknikler ile ilgili analog veya dijital, algoritmik işler de dahil her türlü çalışma kabul ediliyor.

Ödüller

Yarışma sonucunda bir ödüllendirme veya sıralandırma olmayacak. Buna karşın işler küratörler tarafından açık, şeffaf bir süreç ile değerlendirilecek ve eleştirileri yapılacak. Bunun yanında REFF’i destekleyen 70+ ortağın oluşturduğu uluslararası ağ, dağıtım ve aktif tanıtım kanalları ve görünürlük ve ilgi oluşturmak için halka açık etkinlikler düzenleyecek. Sonunda da işlerin bir kataloğu hazırlanacak ve 2009 Sonbaharında Roma, Londra ve New York’ta sergi/performans ile sonuçlandırılacak.

Bilimsel Komite

Alfabetik sıra ile:

Zafer Aracagök (aka SIFIR) – Loretta Borrelli (aka lo|bo) – Massimo Canevacci – Francesca Canu – Carlo Cappa – Martina Coletti – Stefano Coletto -Pier Luigi Capucci – Antonio Caronia – Casaluce/geiger Sinusi@ – Simona D’ambrogi – Davide D’atri – Derrick de Kerckhove – Arturo Di Corinto – Antonin Josef di Santantonio – Marco Fagotti – Gennaro Francione – Maurizio Gargano – Marc Garrett – Alex Giordano – Barbara Gualtieri – Carlo Infante – Maria Rita Intrieri – Andreas Jacobs – Katrien Jacobs – Fulvio Lenzo – Les Liens Invisibles – Simona Lodi – Andrea Masciantonio – Francesco “Warbear” Macarone Palmieri – Francesco Monico – Stephen Natanson – Rossella Ongaretto – Stefano Ostinelli – OtherehtO – Luigi Pagliarini – Antonella Passani – Luigi Prestinenza Puglisi – Domenico Quaranta – Federico Ruberti – Marco Scialdone – Guido Scorza – Luca Simeone – Adam Stanley – Luisa Valeriani – Tania Vetromile – Paola Zampa – Giovanni Ziccardi

Son Başvuru

21 Haziran 2009

* 100Spaces ve 100Flashes yarışmaları geç başladıkları için bunların son başvuru tarihleri 31 Temmuz 2009′dur.

Hakkında

RomaeuropaFAKEfactory özgür ve istekli kişilerin, toplulukların ve kuruluşların katılımı ile küresel bir deneyim, yetenek ve kaynak paylaşımını hedefliyor. 20 Mart’ta İtalyan Senatosu’na sunulan RomaEuropaFAKEFactory, İtalyan Senatosu Kültür Komisyonu içinde resmi bir “Dijital Kültür Masası” kurulmasında etkili oldu.

Etkinlik devam ederken RomaEuropa WebFactory’nin ilk baştaki fikri mülkiyet ile ilgili düzenlemeleri gözden geçirilerek kısmen de olsa değiştirildi.
(http://www.artsblog.it/post/3204/romaeuropa-webfactory-modificti-i-termini-del-concorso).

RomaeuropaFAKEFactory bir [A]rt is [O]pen [S]ource girişimidir.

Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz