28.08.2007

Robot Başbakan

Bir grup insanın beraber bir iş yapabilmesi için gereken şey bir lider değil bir yapılacaklar listesidir. Herkes listeye yapılacakları yazar, sonra yapabilenler listedekileri birer birer yapar. Sonuçta beraber iş görülür. Lider listedir.

3-5 kişilik takımlar böyle çalışabilir ama 20-25 kişiye çıkıldığında işler karmaşıklaşır. Sayı arttığında ortalığın karışmasının sebebi iletişimin karmaşıklaşmasıdır. 50den fazla kişinin beraber iş yapabilmesi için hiyerarşik yapılar gerekebilir. Yönetici, müdür, CTO, CEO gibi şirketlerden bildiğimiz klasik makamlar ve yapılar şirketlerde hiyerarşileri yürütmek için oluşturulmuştur. Son zamanlarda genelde yaratıcı ürün çıkaran büyük şirketler (IDEO gibi yaratıcı danışmanlık şirketleri) bu hiyerarşileri azaltıp takımların birbirleriyle iletişimine önem vermeye başladılar. Tabii ki açık kaynaklı yazılım geliştiren gruplar bu az hiyerarşili çalışmaya çok daha iyi bir örnek. Açık kaynaklı yazılım geliştirenler genelde farklı farklı ülkelerde programcılardan oluşan sanal takımlardır. Kod deposu, sürüm takibi, hata bulucular, forumlar, eposta, IM, skype gibi gelişkin iletişim araçları yardımıyla az hiyerarşiyle çok başarılı işler çıkarıyorlar.

Bin kişi nasıl beraber çalışabilir? Çalışmak mı? Bin kişi. Google’da 10binden fazla kişi çalışıyor. Geçenlerce Google New York ofisinde bir iki arkadaşımla öğle yemeği yedik. Gerçekten bir sürü kişi az önce bahsettiğim gibi küçük gruplara bölünmüş çeşitli projeleri geliştiriyorlar. Gruplar ve bireyler açık kaynaklı yazılım geliştirenler gibi bir çok endüstri standardı iletişim araç kullanıyor. Tabi müdür vs. her türlü var.

Milyon kişi bir arada ne yapar? Bu kadar kişi bir arada ancak yaşar… Çalışmak nerde? Yaşamak ile çalışmak arasındaki sınır kalabalık olduğunda kaybolur. Türkiye sınırları içinde yaşayan milyonlarca kişiden bahsetmiyorum. Internette milyonlarca insan bir arada yaşıyor. MySpace, Facebook, Sosyomat, Yonja gibi sosyal ağ servislerinde milyonlarca insan kelimenin tam anlamıyla yaşıyor. Bu yaşamın fizksel hayata direk veya dolaylı etkisi var. Hayat zaten fiziksel ve ruhsal diye ayrılıyorsa bu çok yeni bir durum değil. Facebook inanç turizmi gerçek mi yoksa?

Internet üzerinden kendini düzenleyen toplumlarda muhtar, müdür, kaymakam, vali yok. Millet yok. Devlet yok. Başkan yok. Başbakan yok. Sadece robot var.

Robotlar ruby, python, php, asp gibi programlama dilleriyle ve veri tabanlarıyla geliştiriliyor. TCP/IP, HTTP gibi iletişim protokolleriyle birbirine bağlanıyor. Küçük grupları liste büyük grupları ağ işletiyor. Her topluluk kendi robotları tarafından yönetiliyor. Ancak hiç bir robot seçimle başa gelmiyor.

Etiketler

, , , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. Hayata dair her şey » Blog Arşivi » robot başbakan
 2. düğümküme » Facebook Sosyal Ağlı Reklam Sistemi Çıktı
 3. düğümküme » Esra Robot ile Sohbetler
 4. Düğümküme » 2007 Düğümküme Başlıkları
 5. Düğümküme » Anan Açık Kaynaklı – Shane Hope
 6. Düğümküme » Facebook Sosyal Ağlı Reklam Sistemi Çıktı

12 Yorum

 1. eda suner

  Alakasız bir yere yorum yazdım canım ama önemli silersin istersen ama herkes görsün ki ben sanmasın tamam mı ?

  Ben geldim tatilden bu arada benim adımı kullanarak sağa sola pis yorum bırakanlar var aman dikkat bunu oku lütfen olur mu çok önemli arkadaşım http://www.edasuner.com/onemli/

  Eda Suner
  http://www.edasuner.com

 2. ali

  wikipedia’da admin yetkili insanlar var
  hatta yetkilerde güçlerin bölünmesi bile var
  robotlar ayrıca var
  tepede bir adam kuralları belirliyor, onun altında adminler, onun altında robotlar var
  krallık gibi ama kralın tek yaptığı kuralları yazmak
  google’dan daha fazla insan nerede çalışabilir diye düşününce aklıma geldi wikipedia örneği

 3. arikan

  Kuralları yazmak iletişimi düzenleyen protokolleri yazmak anlamına geliyor. Protokol yazmak açık olmalı ki herkes yazabilsin.

 4. arikan

  Ali temsiliyet üzerine Eigenvekil teorisini destekleyecek bir iş HeHe’den:

  Önce şu resimlere bir bak:
  http://hehe.org.free.fr/hehe/champsdozone/

  Sonra bunu oku:
  http://hehe.org.free.fr/hehe/texte/cartography/index.html

 5. ali

  bir topluluğun yaşama biçimine etki eden protokoller ‘açık’ olabilir mi?
  eğer olabilirse protokol oluşturmak için meta-protokoller (yasalar ve anayasa gibi) gerekmez mi?
  eğer meta-protokollere ihtiyacımız varsa, bunlar da ‘açık’ olabilir mi?
  dolayısıyla meta-meta-….-meta-protokoller şeklinde sürüp gitmesi beklenebilir mi?

 6. ali

  burak, gönderdiğin yazı, aklıma borges’in gerçeği birebir yansıtan bir harita yapmanın işe yaramazlığını anlatan hikayesini getirdi.. sonrasında da harita-bölge ilişkisi ve soyutlamalar-şeyler ilişkisi ile ilgili olarak bu wikipedia maddesinde buldum kendimi:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Map-territory_relation

  bu tip bağlantılar ve ayrımlar yönetim yapısı-gerçek yapı arasında da kurulabilir belki. örneğin bir ülkenin yönetiminin yapısı ile ülkenin yapısı arasındaki ilişki gibi.. harita ve bölge birbirine ne kadar yakınsa, o kadar az işe yarar hale geliyor, bunun yanında baudrillard’a göre de, elektronik medyanın etkisiyle, artık harita, bölgeden önce gelmeye başlıyor ve onun soyutlaması olmaktan çıkıyor, başka bir deyişle ikisi arasındaki sınır belirginliğini kaybediyor.

  robot konusuna geri dönmek gerekirse, acaba yönetim (harita) ve toplum (bölge) arasındaki farklar da elektronik medyanın etkisiyle azalabilir mi ilerde, hatta günlük yaşam ve ülke yönetimi aynı şey haline gelebilir mi?

 7. kadir

  başbakan mı orası başbakansa ondan rica etmek istiyorum ben manisadan kadir yaşım 16 benim ricam kekeyim konuşurken herkeze rezil oluyorum arklarda benle dalga geçiyorlar benide ailem doktora götürmüyorlar lütfen benii doktora götürürmüsünüz başkanım lütfen bana yardımcı olun lütfen banada ulaşın yalvalıyorum size lütfen başkanım eger ulaşın msn nem mert_salihli@hotmail.com lütfen ulaşın bana ? byes kendinize iyi bakın :)

 8. arikan

  “günlük yaşam ve ülke yönetimi aynı şey haline gelebilir mi?”

  Vatandaşların cep telefonundan hemen her gün çeşitli konulara oy verebldiği bir ülke yönetimi düşünebiliriz tabi. İdeal demokrasi diye çok tartışıldı bu. Dara Kılıçoğlu’nun yeni projesi (yakında açıklama yapıcak sanırım) bu sık oy verme ihtiyacına somut bir çözüm getirebilir.

 9. arikan

  @kadir başbakana dire ulaşabileceğin 444-BASBAKAN gibi bir telefon hattı olabilir dene istersen.

 10. AK kadın

  sayın başbakanım siz hiç sivrisineklerin vızırtısı gibi cıkan vızırtılara kulak vermeyın.kulagınıza yazık zamanınıza yazık.siz yolunuzda devam edın her zaman yanındayız.sen yanlız değilsin kı basta allah yanında peygamber önünde sen o nun izinde arkanda sahabeler hiç sağa sola bakma dimdik yürü başbakanım

 11. yahya

  syn erdogan sen 1 numarasın doğru yoldasın allah yolunu daima acık etsin

 12. Cenk Dölek

  İnternet, bu girdinin üzerindeki iki yorumun bizlere ulaşabilmesini sağladığın için çok teşekkür ederim.

Yorum Yaz