30.06.2007

RFID burada. Karşıtları nerede?

Aslında uzunca bir süredir RFID teknolojisini kullanıyoruz. Kampus kapılarında, asya ile avrupayı birbirine bağlarken ve alışveriş yaparken… Beni şaşırtan şey ise artık bir RFID fuarımızın da olması. Bu da demek oluyor ki, üreticileri, ithalatçıları, teknik servisleri, arzı ve talebi ile basbayağı bir RFID endüstrimiz olmuş. Yakında RFID meslek odası veya RFID çalışanları sendikasının da kurulması muhtemeldir.

Gözlerim doğal olarak RFID karşıtı örgütlenmeleri arıyor. Endişem, tıpkı güvenlik kameraları ve MOBESE‘de olduğu gibi toplumsal duyarlılıktan uzak bir oldu bittinin yaşanması.

Bildiğiniz gibi alışveriş merkezleri ve açık alanlardaki polis kameraları, güvenliği ve asayişi gözetlemek üzere kayıt yapmaktalar. Oysa kamusal alanlardaki kayıt aktivitelerinin, kaydı yapılan kişilere yazılı, görsel uyarılarla deklare edilmesi zorunludur. Türkiye’de ise bu durum gözetleme yapan kurumun insiyatifindedir. Kimi münferit mağaza sahipleri bu görsel uyarıları hırsızlığa karşı caydırıcı bir önlem olarak değerlendirdikleri için kullanıyorlar. Ancak alışveriş merkezleri ve açık alanlarda yapılan kayıtlar, kayıt edilenlere deklare edilmiyor.

Teknolojiyi ithal etmekte oldukça başarılı olan ülkemin, teknolojinin getirdiği yasal düzenlemeleri de bir an önce ithal etmesini diliyorum. Aksi takdirde RFID gibi daha görünmez takip sistemlerinin doğuracağı ihlalleri düşünmek bile oldukça iç karartıcı.

RFID nedir?

Privacy International’daki Türkiye kayıtları

RFID hakkındaki diğer yazılar:

Pasaportunuzdaki rfid’yi nasıl yok edersiniz?

Elektronik nesnelerin otomatik bloglanması

Etiketler

, ,

2 Yorum

 1. arikan

  Türkiye RFIDli İş Adamları Derneği TRIAD kuruldu mu?

  Günlük hayatta kullandığımız tüm elektronik nesneler otomatik blog yazmaya başladığında bu yazıda bahsedilen gözetleme konusu çok daha derinlere inecek. O kadar ki bu konuda haklar hukuklar şeklinde kanun çıkartılması toplum tarafından garip karşılanıcak.

  O günler için bugünden ne yapılabilir?

 2. arikan

  Dünyanın en büyük RFID kullanıcısu ve teşvik edicisi Wal-Mart devmarketler zinciri. Bugünün sanatçıları bu duruma şöyle işlerle karşılık veriyorlar:

  Kıyafetler Raflardan Alındı ve Gizlice Geri Koyuldu

  Bu güzel bir iş ancak dev bir sistemin ancak bir parçasıyla (“instance”) uğraşıyor. Bu sebeple toplumsal uyandrıma açısından ve estetik olarak etkili olduğunu düşünmüyorum. Sistemin kendisiyle/bütününü oluşturan temel elemanlarla uğraşan işler çok daha geçerli ve kalıcı olacaktır.

  Biraz soyut dünaylarda dolaşan bir yorum ama daha somut yazacak zamanım yok şu anda.

Yorum Yaz