28.11.2006

Protesto! – Openstudio’da Enflasyon Tehlikesi

openstudio-dara-400x400

Openstudio Drawing, by Dara Kilicoglu, http://openstudio.media.mit.edu/artists/dara

Bu perşembeyi cumaya bağlayan gece Upgrade: A Day In Life projesi dahilinde, A Stock Market In Life (Manevi Emek Borsası) projesi, Oklahoma, Boston, Münih ve Istanbul’da, toplam 4 şehir’de eşzamanlı bir etkinlik ile vuku bulacak. Proje orijinalinde Burak Arıkan‘a ait ve ben de ona yardım ediyorum. Arıkan kurduğu manevi borsada insanların canlı ve eşzamanlı ortamda, ister fiziksel olarak ister net üzerinden manipulasyon yapmalarına olanak sağlıyor. ‘Düşük al, yüksek sat’ mantığı ile hareket edip Burak(orijinalinde Openstudio‘nun ve şimdi Manevi Borsa’nın resmi para birimi) zengini oluyorsunuz.

Arikan, Manevi Borsa’da kazanılan paraların Openstudio’ya transfer edilmesi için fikrimi sormuş ben de ona bu fikrin yolaçacağı olumsuz etkilerden dolayı duyduğum rahatsızlıkları iletmiştim. Başta haklı olduğumu düşündüğünü soyledi ama daha sonra Burak’ların Openstudio’ya transfer edilmesi için bazı temaslarda bulunduğunu ve olumlu cevaplar aldığını söyledi.

Manevi Emek Borsası Burak’ları Openstudio Burak’ları ile Karıştırılmasın

Yakında Manevi Emek Borsa’sının kapanmasının ardından hissedarlar hisselerinin karşılığını Openstudio ortamına transfer edebilecekler. Bu talihsiz kararın istenmeyecek sonuçlarına zavallı Openstudio insanları katlanmak zorunda kalacak. Kendi içerisinde bir hayli yaratıcı ve dinamik bir ekosistem olan Openstudio’ya dışardan yüklü miktarda Burak girişi ile iç dengelerin sarsılacağını, yaratıcı piyasaların bundan zarar göreceğini düşünüyorum. Demokratik bir süreçten bağımsız olarak alınmış bu kararın bizi ileride yüksek enflasyon ve işsizlik gibi somut problemlere gebe bırakacağı aşikar.

Yeni zenginler ile dolup taşacak olan Openstudio’da haksız rekabet başlamak üzere. Tüm bu olumsuz etkilerin insanlara mutsuzluk olarak geri döneceğini düşünüyorum ve bunu bir Openstudio sanatçısı olarak protesto ediyorum.

Etiketler

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » Blog Archive » 2006 yılının en ilgi gören 10 yazısı
 2. Düğümküme » Suriye Pasajında Gayri Maddi Emek ve Sanat

2 Yorum

 1. Can Basyigit

  Ben bu protesto eylemine karsi oldugumu soylemek istiyorum. Nedeni ise cok basit.

  Su anda ” A Stock Market in Life” projesi aslinda register olan herkese 25B para vererek insanlara sosyalist bir bakis acisindan bakiyor. Herkes ayni gucle bu projeye basliyor ki bu projenin adi eger “A Stock Market In [u]Life[/u]” ise ayni yasamdaki gibi insanlarin birikimlerinin bu projeye yansimasi gerekmekte. Openstudio ‘da register olmayan, ya da herhangi bir satis yapamayan insan, ayni gercek hayattaki gibi parasi olan bir insana karsi eksi ile baslayacak ki bu da gercek stock market simulasyonu icin gayette uygun bir durum.

  Ayrica olayin demokratik degil sosyalist oldugunu bir kez daha altini cizerek dile getirmek istiyorum.

 2. Dara Kilicoglu

  Sanirim protesto yeterince anlasilmamis. Soz konusu olan Openstudio parasi’nin market’e aktarilmasi degil ki bu harika olurdu. Sonucta herkes kazancini istedigi yatirima donusturmek veya risk almak konusunda serbesttir. Tartisilmasi gereken problem Opentudio uyesi olmayan insanlarin Manevi Borsa’ya uye olup 25 burak sahibi olmalari ve daha sonra bu kapitallerini Openstudio’ya transfer edebilmeleri.

Yorum Yaz