24.11.2008

Politik / Minimal Sergisinde Türkiye'den Xurban


Biçimde minimal içerikde politik sanat işlerinden oluşan Politik / Minimal sergisi 29 Kasım Cumartesi Berlin’de KW (Kunst-Werke) Çağdaş Sanat Enstitüsü‘nde açılıyor.

Serginin küratörlüğünü KW’nin kurucularından ve MoMA Medya Bölümü‘nün küratörü Klaus Biesenbach yapıyor. Sergiye katılanlar arasında Hans Haacke, Alfredo Jaar, Felix Gonzales-Torres gibi eski ustalardan yeni nesil sanatçılara pek çok isim var. Katılımcılar arasında dikkatimi çeken bir kişi de küresel finansal krize rağmen bugün astronomik fiyatlardan işlerini satıp akılları kurcalayan sanatçı Damien Hirst.

Türkiye’den Xurban Collective (xurban.net) “Zoraki İhtiva” (Containment Contained) projesiyle katılıyor. Zoraki İhtiva (2003-2007) Irak ile Türkiye arasında kamyon nakliyatında kayıt-dışı mazot taşımakta kullanılan özel yapım çelik depolar üzerine. Bu depolar sınıra yakın otoyolların çevresinde bir zamanların değiş-tokuş ekonomisinin kalıntıları olarak çürümeyi bekliyorken Xurban bu geçmiş üzerine arkeolojik bir araştırma başlatıyor ve depolardan seçilmiş bir tanesini anıtlaştırıyor. Projenin video, fotoğraf, ve metinsel belgelerini sitesinde okuyabilirsiniz.

Serginin açıklamasında Politik/Minimal başılığının Minimalizmin kendine referans veren estetiği ve sözünü sakınmayan eleştirel sanat eylemi arasındaki gerginlikten yola çıkıldığı yazıyor. Sergide yeralan işler temel geometrik şekillerden oluşuyor ve ekolojik, sosyal, ekonomik, ve etik alanlara odaklanmış söylemlere sahipler. Minimalizm’de çok sık görüldüğü gibi başlıkları, malzemeleri, ve bağlamlarıyla daha geniş anlamlara açılıyorlar.

Ali Miharbi‘yle zaman zaman aramızda “hikayeli minimal” diye tartıştığımız önemli bir konuya dokunuyor bu sergi. 60larda belirginleşmeye başlayan ilk minimalist sanat işleri kendi kendine duran (referans veren) geometrik soyutlamalardı–sergi tanımında da bahsedildiği gibi. Bugün ilk bakışta benzer minimal biçimler tekrar tekrar ortaya çıkıyor gibi duruyor ancak farkı “hikayeli” olmaları –kendi aramızda şakayla karışık kullandığımız bir terim. Bu değişimin veya dönüşümün bir sebebi günümüzde artık aşırı dozda görsel mesaja boğulmuş olmamız, ve sanatçıların tepki olarak derin karıştırmalara –sembol, senaryo, teknik– girişmeye başlamış olması.

Politik/Minimal sergisinin son zamanlarda TATE’de yapılan “Open Systems” (2005) sergisiyle beraber (bkz Sanat Ürününde Nesneden Sisteme Geçiş) tarihte çok önemli bir yere oturacağını düşünüyorum. Sergiye katılan tüm sanatçılar şöyle:

ADEL ABDESSEMED
FRANCIS ALYS
MONICA BONVICINI
TOM BURR
ANNABEL DAOU
EDITH DEKYNDT
FELIX GONZALEZ-TORRES
HANS HAACKE
MONA HATOUM
DAMIEN HIRST
ALFREDO JAAR
DEREK JARMAN
TERENCE KOH
KITTY KRAUS
KLARA LIDEN
TERESA MARGOLLES
KRIS MARTIN
COREY MCCORKLE
HELEN MIRRA
MUCHEN & SHAO YINONG
SARAH ORTMEYER
SETH PRICE
GREGOR SCHNEIDER
TINO SEHGAL
SANTIAGO SIERRA
TARYN SIMON
ROSEMARIE TROCKEL
XURBAN_COLLECTIVE
AARON YOUNG

Sergi 25 Ocak 2009′a kadar gezilebiliecek.

Etiketler

, , , , , ,

2 Yorum

  1. marcel memed

    iyiki anons etmisiniz. haftaya gitmeye calisacagim. yelpaze katilimcilarin isimlerden cikarilinabilecegi gibi oldukca genis, bakalim bundan bir yarar cikarabilecek miyiz.

  2. Ali Demirel

    peki soz konusu xurban kollektif sanatcimiz hakan topal’in vize alamayip acilisa gelememesinin soz konusu olusu politik mi minimal mi?!

Yorum Yaz