02.05.2007

Parazit Enerji Üretimi

Parasite Catalyst

Altından geçen araçların yarattığı hava akımıyla reklam panolarına enerji sağlayan otoyol türbinleri. Bu proje ilginç çünkü belki de “açığa çıkan enerji” diye doğrudan sınıflandırılmayacak bir süreci yani hızlı arabaların yarattığı hava akımını enerji üretimi için kullanıyor. Enerji ihtiyacına gayet yaratıcı çözüm. Arizona State Universitesi’nden bir öğrencinin projesi, detaylaru şurada.

Etiketler

4 Yorum

 1. arikan

  İtalyan Futurizminin öncülerinden Marinetti bunu görseydi aklı giderdi herhalde.

 2. arikan

  Gerçek Maliyet projesi seyahatle ilgili e-ticaret sitelerine karbon yayım verisi sokan bir Firefox Plugini. Böylece seyahat için bilet alırken uçakla gideceğiniz mesafede uçağın doğaya ne kadar karbon yaydığını ve sizin buna ne kadar sebep olduğunuzu gösteriyor. Karbon izi’nizi takip edebiliyorsunuz.

 3. Ogo

  Bu projenin sadece teknik prensibini değil, kavramsal yönünü de çok beğendim. Otoyolların çevreye verdiği zarar ve yarattığı enerji kaybına direk bir müdahale ediliyor. Otoyol aydınlatma elemanlarına takılan güneş enerjisi panellerine göre semantik yönden çok daha güçlü bir öneri. Benzer ürünleri bir an evvel etrafımda görmek istiyorum…

  Quietrevolution firmasInIn rüzgar türbinleri tasarımlarıyla ilgili kendi blogumda bir ileti yazmıştım. İlginizi çekebilir:
  QR5 rüzgar türbinleri- quietrevolution

  qr5 türbininde de özellikle kentsel alanlarda ortaya çıkan hava cereyanlarından faydalanmak suretiyle elektrik enerjisi sağlanması amaçlanıyor ama bu otoyol dalgası daha çok hoşuma gitti benim.

 4. engin

  Katiliyorum Ogo, projenin kavramsal yonu epey ilham verici. Etrafimizda surekli olarak olan biten sureclere potansiyel enerji kaynagi gozuyle bakmak belki de cok degisik fikirlere yol acacak.

Yorum Yaz