01.05.2007

Otoriteye İtaatsizlik En Doğal ve Sağlıklı Hareketlerden Biridir

gosteri-polis-taksim.JPG

Cumhuriyet Mitingleri. 1 Mayıs. Bayram. Toz. Duman. Meydanlarda derdini anlatan insanların karşısında otoritenin simgesi polis. Sonra Emniyet Müdürü. Vali. Ardından ayarlı merkezden-kitleye medyanın uyduruk haberleri. Merkezin kitlelerin kafasına sokmak istediği taraflı normalize edilmiş mesajlar.

Bunlar üzerine bir tek şey geçiyor aklımdan. Michael Hardt ve Antonio Negri’nin “İmparatorluk” kitabında dedikleri: “Otoriteye itaatsizlik en doğal ve sağlıklı hareketlerden biridir.”

Şimdiki Pilli Network’den Hafif Uyku‘nun 2001 yılında “azgın bir blog” dediği ucantekme.com’da aynı şeyi yazmıştık zamanında. Yine meydanlarda insanlar doğal olarak otoriteye karşı dertlerini ifade ediyorlardı ama o zamanlar en fazla onlarca Türkçe yazan blog biçiminde web sitesi vardı. Bugün geçmişten farklı olan bir şey var. Evinde oturan çoğunluğa merkezden giden mesajlara alternatifler var. Internet’te blog yazan binlerce kişi meydanlarda olan biteni göstericilerin söylediklerini kendi gözünden anlatıyor. Bu da doğal olarak çok seslilik getirdiğinden (kitleden-kitleye medya) daha doğru mesajlar alıyoruz.

Size de elinizden geldiğince kitleden-kitleye medyayı destekleyin, blog yazın, yorum yazın, ve TV karşısında zehirlenen çevrenize bilgisayardan açıp tarafsız mesajları gösterin.

Etiketler

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
  1. Okyanus Ötesi » Memleketin Kar???kl??? ve Bloglar

Yorum Yaz