02.11.2007

OpenSocial Hayat İşletim Sistemi Çıktı

opensocial.jpg

Dün gece yarısı yeni hayat işletim sistemi OpenSocial piyasaya çıktı. OpenSocial farklı sosyal ağ servisleri üzerinde çalışan uygulamalar geliştirebileceğiniz bir sistem—bir programlama arayüzü. Google başlattığı bu sistemde yanına pek çok sosyal ağ servisi ve halihazırda sosyal ağ servisleri için uygulama geliştiren şirketi aldı. Sosyal ağ servisleri / platfromlar: Orkut, LinkedIn, Ning, Hi5, Plaxo, Friendster, Salesforce.com, Oracle, Viadeo, XING, Bebo, Plaxo, ListApart, ve MySpace. Hali hazırda Facebook için geliştirdikleri sosyal ağ uygulamalarıyla tanınan yeni şirketler: iLike, Flixster, RockYou, ve Slide. Özellikle MySpace’in son anda katılmasıyla 200 milyondan fazla kullanıcıya erişecek bir koalisyon, bir sosyal ağlar federasyonu oluşturulmuş oldu. Burada bir durun. Sadece 200 milyon ayrı kullanıcı değil, birbirine türlü şekillerde bağlı 200 milyon insan. Bir uygulama geliştir 200 milyon insana sosyal ilişkiler üzeriden dağıt. Hemen tüm dikkatlar halihazırda böyle bir sosyal platform işleten Facebook‘a ve onun tek başına oluşturduğu 50 milyonluk kapasitesine çevrildi.

Facebook OpenSocial koalisyonuna katılmaya zorlanacak mı?

Facebook önümüzdeki salı (6 Kasım) SocialAds sosyal reklam platformunu anons edicek. Daha geçenlerde Microsoft Facebook’dan bir miktar (1.6%) hisse alarak ve Facebook’un değerini $15 milyar olarak belirleyerek bu altın değerindeki reklam ağına erişmeyi garantiledi. Bütün bu gelişmeler Facebook’un bir miktar daha, en az bir hafta, sessiz kalacağını gösteriyor. Salı günü hep beraber görücez.

OpenSocial nasıl çalışıyor?

OpenSocial üç bölümden oluşuyor. Bu fonksiyonlar kişisel bilgilerinizin sosyal ağlar ağında ve üçüncü şahısların ürettiği uygulamalar arasında dolaşmasını sağlıyor.

 • Profil bilgisi (kullanıcı verileri) => Kendim
 • Arkadaşlar Bilgisi (sosyal ağ) => İlişkilerim
 • Etkinlikler (ağda olan bitenler) => Hayatım

Sadece HTML ve Javascript ile bu fonksiyonları kullanabiliyorsunuz. Yani Facebook FBML gibi yeni bir markup dil öğrenmenize gerek yok. Tabii ki bu fonksiyonların hepsi AJAXla bezenmiş. Yani mesela bir MySpace sayfasına koyduğunuz uygulamanız sayfayı tekrar yükelemeden kendi sunucunuzdan veri alıp vermenizi sağlıyor. Hatta bu uygulamlar Flash da içerebilir.

OpenSocial ne anlama geliyor?

 • Servis sağlayıcılar veritabanlarını diğer servis sağlayıcılara açıyorlar. Karşılığında 200 milyondan fazla kullanıcıya erişmiş oluyorlar ve çok daha fazla uygulama alıyorlar ve içerikleri artmış oluyor. Haliyle sonuçta daha fazla reklam geliri elde ediyorlar.
 • Geliştiriciler bir defa geliştiriyorlar her sosyal ağda dağıtıyorlar. Servis sağlayıcılara içerik sağlıyorlar. Karşılığında reklam geliri alıyorlar (servis sağlayıcının politikasına bağlı olarak).
 • Kullanıcılar tekrar tekrar arkadaşlarını eklemektense sosyal ağlarını başka platformlara “zahmetsizce” aktarıyorlar. Sosyal ilişkilerini ve yaşamlarında olup bitenleri servis sağlayıcılara ve üçüncü parti uygulama geliştiren şirketlere açıyorlar. Karşılığında arkadaşlarıyla sürekli bağlı kalmış oluyorlar ve “daha iyi servisler” almış oluyorlar.

Yani servis sağlayıcılar benim bilgilerime SAHİP değil mi artık?

Bunun cevabı bir sonraki yazıda… Buraya kadar ne düşünüyorsunuz bu yazıya yorum olarak katılın. Teşekkürler.

Etiketler

, , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » Facebook Sosyal Ağlı Reklam Sistemi Çıktı
 2. Sosyal Ağ Savaşları Asıl Şimdi Başlıyor ! | İstatistikler Hakkında

7 Yorum

 1. Gizem Candemir

  “Yani servis sağlayıcılar benim bilgilerime sahip değil mi artık?”

  Bu yazı çerçevesinde benim anladığım, sosyal ağların birinde oluşturduğum bilgilerimin sadece o ağın servis sağlayıcısı tarafından değil, ortak tüm servis sağlayıcılar tarafından ulaşılabilir olacağı..

  OpenSocial’la yazılan uygulamalara verdiğimiz her bilgi, bu yazılımı kullanan sosyal ağ servislerinin erişimine açık mı olacak?

  Bu durumun kullanıcıları durup düşündüreceğini sanmıyorum.. Ben sosyal ilişkilerimi geliştirirken yarattığım ticari değerden bir servis sağlayıcının yarar sağlamasına izin veriyorsam, bir yerine bir kaç servis sağlayıcının yararlanmasına da bir itirazım olmaz..

  Yalnız şundan emin olamadım: OpenSocial, sosyal ağlardan edinilen kazancın tekelde toplanmasına bir alternatif mi, yoksa Google zaten bir tekel olduğundan ortaklık yaptığı servis sağlayıcılarını yutmuş mu oluyor?

 2. İdris Cin

  Merhabalar,

  Burak Bey, OpenSocial’ı gayet anlaşılır bir şekilde açıklamışsınız.

  Google bu hamlesiyle Facebook’u fena köşeye sıkıştırıyor ve herkes gibi bizde FaceBook un hamlelerini merakla bekliyoruz.

  Görülen o ki profillerin değer kazandığı bir yapıya doğru gidiyoruz ve bu web 3.0 a bir adım daha yaklaştırıyor bizi. Ayrıca bu yapılar sayesinde profil yapılarının da bir standart yapıya kavuşacağı ortada. Profil standartları ve platform içi uygulama geliştirme standartları rayına oturduktan sonra yazılım geliştiriciler için web yeni bir boyut kazanacak.

  Paylaşımınıza sağlık,

  Sevgi ve saygılarımla.

 3. Fahri Ozkaramanli

  Anladigim kadariyla OpenSocial araciligi ile Social tam da Open olmadan once bir Gatekeeper dan geciyor. Internette bilgiye ulasmanin en tercih edilen yolu olan google search gibi veya kitaplarin dijitize edilip bilgiye ulasimin yine google yolu ile olmasi gibi… Iste bu acidan baktigimda bilgiye giden yolda bir Gatekeeper in duruyor olmasi beni tedirgin ediyor.

 4. arikan

  @Gizem OpenSocial bir protokol. Yani iki veya daha çok sistemin üzerinde anlaştığı iletişim yöntemi. Burda Google bir çok başka sosyal ağ servisini ikna ederek bir protokolü herkese kabul ettirmeye çalışıyor. Bu öyle bir şey ki kabul eden kazanır. Ağın dışında kalan kaybeder. O yüzden byük servisler OpenSocial protokolunu kullanmaya hevesli ve tabii ki bir çok küçük servis bunları takip ediyor, edicektir. Google bu anlamda tekeli daha da görünmez kılacak bir seviyede, yani protokol seviyesinde sağlıyor olacak.

 5. arikan

  @IdrisCin sağol yorumun için. Profiller daha da stanardlaşıyor evet. Hayat ve bu çoğul kişiliklerimiz ne kadar standardlaşırsa işletmesi de o kadar kolay olur değil mi. O yüzden bu yazının başlığını Hayat İşletim Sistemi diye attım. Aziz NEsin bir zamanlar devlet nedir ki derdi, devlet yoktur derdi. Asıl bugün devlet veya yönetim sistemleri hiç olmadığı kadar görünmez hale geliyor. 2/5BZnin şurda gösterdiği diyaloğa bir bakın:

  2/B5Z @ ANKARA 1 MARCH 2007
  http://youtube.com/watch?v=D4GNvQdGsu0

 6. arikan

  @Fahri tüm haftasonu OpenSocial protokolünü okudum. Persistance Data API dedikleri bir arayüz var. Bu Google sunucuları üzerinden kullanıcı tanıması yapıyor. YAni evet arada gate. Ama bu konuda ilginç gelişmeler var.
  http://code.google.com/apis/opensocial/docs/gdata/persistence/developers_guide_protocol.html

 7. Gökhan

  Teknoloji gelişştikçe internetde devrim denilebilecek adımlar atılmaya başladı ben ole dusunuyorum kı ulkemizde ve avrupa ülkelerinde internet sektorunde buyuk adımar atmıs şirketlerimiz yok ulkemizde bir tel proje arge çalısmaları yapan türkcell firması var sanırım ınanıyorum kı onlar bole bıseler yapacaklar

Yorum Yaz