29.06.2007

Onur Sönmez ile Tanışın

onur.jpg

Mezuniyetimden önce Bilgi Üniversitesi’nde zaman geçirmekten en fazla keyif aldığım yerlerden biri Görsel İletişim Tasarımı karasularına ait, hayli yaratıcı insanları içersinde bulunduran özerkliğini ilan etmiş B11 adlı oda idi. Bu mekanın esas sahiplerinden biri de zaman geçirmekten sonsuz keyif aldığım Onur Sönmez’di. Onur okulda tasarım, teknoloji, kültür (özellikle müzik) gibi çeşitli ve sayısız konuda aynı vizyonu paylaştığımızı düşündüğüm şahsiyettir. Onur şimdi mezun oldu. Bir suredir sonucunu büyük merak ile beklediğim harika bir proje ile. Projenin henüz bir ismi yok. Belki de bu daha iyi çünkü önce ismi bulunup daha sonra içi doldurulan projelerden biri olmadığını anlayın.

Disiplinlerarası çalışmalar veren insanların durduğu yerleri heyecanlı, eğlenceli ve dahiyane bulurum. Onur’un bu projesi de müzik, elektronik, yazılım mühendisliği, endüstriyel tasarım ve arayüz tasarımı gibi konuların kesişiminde bir yerlerde duruyor. Pardon projenin tanıtımı ve pazarlaması da Onur’a ait olduğuna göre buna bir de ‘marketing’ alanını eklemek lazım. Ortaya çıkan iş, söz konusu sistem kısaca mevcut bilgisayar-insan arayüzlerine yeni bir alternatif olarak sunuluyor.

Bedensel ve performansa dair ifadenin sayısal sistemlere transfer edilmesi için özel olarak tasarlanmış, sanatçı ve makina ilişkisi üzerine odaklanan bir arayüz bu.

dodecahedron.jpg

board.jpg

Onur kendi tasarımı olan ve alüminyum malzeme kullanılarak CNC‘de dikkatlice kesilip bükülen, her kenarı 7′şer cm’lik bir dodekahedron (onikigen) tasarladı. Elinizde tuttuğunuz bu inanılmaz basitlik ile fonksiyonel tasarımın tam arasında duran obje ile fiziksel dünyadan hareket bilgisini direkt işlemek üzere kablosuz olarak bilgisayara aktarabiliyorsunuz. Cihazın anatomisine ve belki azıcık da teknik detaya girmek gerekirse objenin içersinde 3 adet gyroskop ve 3 adet ivme ölçer bulunduğunu ekleyebiliriz. Onur müzik ile ugraşan veya MIDI arayüzü ile kendini rahat hissedenler için sistem dahilinde paketlenen bir de yazılım geliştirdi. Bu sistem ile yapılabilecek performanslar veya geliştireceğiniz projeler sizin hayalgücünüz ile sınırlı. Proje websitesinden daha fazla bilgi almak mümkün. Sistem performansını test henüz etme fırsatım olmadı ve performans videolarını görmedim ama yolda olduklarını öğrendim.

Etiketler

, , , ,

5 Yorum

 1. Dara Kilicoglu

  Onur’un projesini anlatmaya çalıştım ama eminim bu projenin daha birçok ilgi çekici yanı var. Onur proje ile ilgili sorularınızı bekliyor. Sorularınızı buradan sorabilir veya Onur’a kendi websitesi aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

 2. Dara Kilicoglu

  Bir süredir Nintendo WiiMote ile oynuyorum (Wii sistemi ile degil sadece controlleri ile.) Processing ve sade Java ile yazılmıs DarwiinRemote gibi yazılımlar sayesinde hareket bilgisini islemek cok kolay hale geliyor. Onur’a tasarlamis oldugu sistemin fiyatini sordugumda agzini bukerek tuzlu dedi. Bu noktada Wiimote bu tarz isler yapmak veya en azindan buna benzer sistemler icin prototip olusturmak isteyenler icin biraz daha ucuz ve hizli bir secenek olabilir. Amerika’da $40 gibi ucuz* bir fiyata satilan controller’in icinde ivme, oryantasyon algilayici ve bluetooth alici ve verici bulunuyor. Tabi Onur’un projesindeki kadar kompak bir cozum olmuyor.

  * Turkiye satis fiyati sanirim biraz tuzlu. $100′in uzerinde olmasi lazim. Aslinda Amerikan marketi icin ne kadar uygun fiyatli oldugunu anliyoruz. Bu kadar sensor + dugmeler + Bluetooth = $39.95.

 3. Onur Sonmez

  Yazı niyetim konusunda baya açıklayıcı olmuş o yüzden yazıcak pek bir yorum bulamadım.

 4. arikan

  Tebrikler Onur, bu işten taa Linz’de bahsettiğini hatırlıyorum. Sonunda bittiğini görmek çok güzel. Bir video var mı demoyu görebileceğimiz?

 5. datafobik

  The Mexican Standoff da muazzam bir iş.

  Hipergerçeklik için gerekli araçların üretilmesi, BBA-Beyin Bilgisayar Arayüzleri (BCI-Brain Computer Interfaces) alanında zaten çok cezbedici bir sonuç.

  Detaylı bilgi: http://onursonmez.com/sum/?p=218

Yorum Yaz