31.05.2007

On Yılda Yüz Milyon Alan Adı

31 Mayıs 2007 istatistiklerine göre kayıtlı üst seviye alan adları yüz milyon sınırına dayandı. Pastanın büyük bir kısmı ise godaddy, networksolutions gibi 15 büyük kayıt ofisi tarafından paylaşılmış durumda. Üst seviye alan adları (top level domain) hem bilinirliği, kullanışlılığı nedeniyle, hem de bürokrasiye dokunmadan elde edilmesi yüzünden önemli bir pazar. Gerçi ülke kodlu alan adlarında da tablo çok farklı değil.

Beni bu rakamlara sürükleyen mesele ise, bir müşterim için kısa ve telaffuz edilebilir bir alan adı bulmaya çalışırken verdiğim amansız mücadelen başka bir şey değil. Hayatımda ilk defa sadece bu iki temel ölçüte göre yapmak durumunda kaldım; telaffuz edilebilirlik ve kısalık.

Boyut Önemlidir
Sonuçta, web’in enteresan bir yüzünü daha keşfettim. 5letter.com adlı sitede sadece beş harf ölçütüne göre alan adı araması yapmak mümkün. Kısa olsun da ne olursa olsun diyenler için müthiş bir kaynak. Yine başka bir sitede ise telaffuz edilebilirlik ölçütüne göre arama yapmanız mümkün.

Bu araçlara sahip olmak güzel. Öte yandan alan adları markaların, tüzel kişiliklerin önüne mi geçmeye başladı? Nedir onları bu kadar önemli kılan? Heralde birileri bu konuda tez bile yazmıştır.

Etiketler

, , , , ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. teknoloji » Sansür her yerde
 2. Tasarım ve Bilgi Teknolojileri » Blog Archive » On Yılda Yüz Milyon Alan Adı

2 Yorum

 1. arikan

  Bilgiye erişim hakkı ile DNSlerin çok yakın bir ilişkisi vardır.

 2. arikan

  1983 yılında TCP/IP protokolünden hemen sonra DNS icat edildi . İlk DNS bir sunucuda tutulan HOSTS.TXT dosyasıydı. Bu dosyada herbir IP adresi bir isme karşılık geliyordu. Mesela

  mit.edu 192.168.62.34
  ucla.edu 128.18.62.11
  

Yorum Yaz