24.02.2007

Mobil Servislerin Geleceği

Bir yanda mobil telefonlar giderek bilgisayara dönüşürken diğer yanda bilgisayar kullanmamış insanlar bilgisayar kadar gelişmiş telefonları kullanmaya başlıyorlar. Aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerde insanlar yeni teknolojiler benimserken yerel ihtiyaçlarına göre hareket ediyorlar.

MIT Tasarım Laboratuvarı‘nın bir bölümü olan EPROM mobil telefonla ilgili araştırmaların ve girişimciliğin gelişmesine yardım etmeyi amaçlıyor. EPROM’a göre bugünün mobil telefon uygulamaları gelişmiş ülkelerin ihtiyaçlarına göre tasarlanıyor, halbuki artık mobil telefon kullanıclarının çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde bulunuyor. EPROM’un vizyonuna göre yeni teknolojilerin ve servislerin gelişmekte olan ülkelerde benimsenmesi yeni icatlara sebep olacak ve mobil telefonların geleceğini şekillendirecektir.

eprom.jpg

EPROM sitesindeki tartışmalı fotoğraf.

EPROM’un ana etkinlikleri şöyle:

Mobil Telefon Programlama Dersleri
PC-merkezli programlama öğretmek mobil medyumun özelliklerini kapsayamıyor. EPROM öğrencilere 2,5 Milyar telefon kullanıcısı için çalışacak uygulamalar yazmayı öğreten dersler hazırlıyor.

Telefonda Yapak Zeka
EPROM mobil telefonları kullanarak akademik araştırma yapıyor. Bir telefon yer, konuşma, ve arayüz seçimleri gibi kullanım örüntülerini sürekli öğrenerek kullanıcısına adapte olabilir. Telefon kanalıyla sosyal ağların yayılması, bilginin telefon ağı üzerinden akışı, ve mobil grup dinamikleri araştırma alanlarına giriyor.

SMS Kampı
EPROM dünya çapında yeni mobil uygulamaları geliştirmeyi öğretiyor. Şu anda Afrika’da yürütülen projeli dersler öğrencilere kendi SMS servislerini başlatmayı ve pazarlamayı gösteriyor.

Etiketler

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
  1. düğümküme » Açık Kaynaklı Telefon Platformları
  2. Hayata dair her şey » Blog Arşivi » Açık Kaynaklı Telefon Platformları

Yorum Yaz