29.09.2008

Maddiyata Geri Dönüş

Bugün Amerikan meclisi serbest pazarı 700milyar dolarlık kefaletle kurtarmayı reddedince borsa tarihin en hızlı düşüşünü yaşadı. Hemen sonra sektörlerin ve hisselerin tüm resmini görebilmek için Market’in Haritası (“Map of the Market“) servisine baktım, tabii ki tamamiyle kızarmışdı. Ancak bir yer hala yeşildi, tahmin edin nedir bu: altın (Barrick Gold ABX). Zaman maddiyata dönme zamanıdır, üretim yapıp, ürettiklerimizi satıp, paralarımızı elle sayma zamanı.

* Yukarıdaki resmi büyük görmek için üzerine tıklayın.

Etiketler

, , ,

2 Yorum

 1. turgan

  :) ama maddiyatin pek faydasi (“utility”) yok galiba.
  bugun warren buffett’in biyografisini hakkinda ilginc bir kitap cikti, aldim. almadan once wikipedia’ya bakarken buffett’in su ilginc lafi gozume takildi:Emphasized the non-productive aspect of gold in 1998 at Harvard: “It gets dug out of the ground in Africa, or someplace. Then we melt it down, dig another hole, bury it again and pay people to stand around guarding it. It has no utility. Anyone watching from Mars would be scratching their head.”
  ———-kaba ceviri:
  altin’in uretime katkisi olmayan yani icin 1998′de Harvard’da soyle demis:”..Afrika’da ya da bir yerde bir cukurdan cikartiliyor, eritiliyor, sonra baska bir cukur kazip, geri gomup, onu korumak icin insanlara para veriyoruz. hicbir faydasi yok. Mars’tan izleseler hayretle karsilarlar.”

 2. arikan

  Warren Buffet, Amerikan Devleti, ve Federal Reserve (FED) bu kriz’de satın alma yapan tek taraf oldu…

Yorum Yaz