26.07.2006

Lozano-Hemmer'ın işlemsel mimari ortamları

Rafael Lozano-Hemmer bu yilki Sydney Bienali icin yaptigi Homographies 144 adet robotik florasan lamba ve 7 adet bilgisayarli gözetme kamerasindan olusuyor. Ziyaretciler odada dolastikca tavana asili florasanlar insanlarin bulundugu yere dogru donuyorlar. Burdan Homographies‘i izliyebilirsiniz.

Lozano-Hemmer Homographies’i akim, hareket ve gorus alanina dayali yeniden şekillendirilebilir bi isik alani olarak tarif ediliyor. Bu haliyle mimari alani organize eden modern izgaraya karşıtlık gosterdigini belirtiyor. Lozano-Hemmer yarattigi etkilesimli ortamlarda mimari ogelere yeni bir gozle bakmamizi sagliyor.

lozano-00.jpg

lozano-04.jpg

lozano-02.jpg

lozano-03.jpg

Etiketler

, , , , , , ,

4 Yorum

 1. Dara Kilicoglu

  Burak seninde buna benzer bir isin yok muydu? Haraketli ve kucuk tavan kaplama malzemeleri ortamda bulun kimse ile etkilesime gecerek form degistiriyordu.

 2. arikan

  Under Control diye bir is yapmistim, ancak zaman kisitlamasindan ancak modulun bir kismini uretebilmistim. Tamamini yapmak icin bir yer, zaman ve butce bakiyorum.

 3. Etkin Çiftçi

  Şu sıralar ITP semalarında olan Sinan Aşcıoğlu’yla beraber yaptığımız benzer bir proje var. Tavanı kaplamaka bizi de aşan bir durumdu, öyle ki bir mimarlık firmasından aldığımız küçük destekle sadece motorları karşılayabilmiştik. 60×50 cm boyutlarında bir aydınlatma armatürü bu. Mekandaki insan hareketini algılayıp, nodeları aracılığıyla form değitiriyor ve ortama sağladığı ışık miktarını yeniden düzenliyor. http://tbt.itu.edu.tr/showcase.htm

 4. Etkin Çiftçi

  Şu sıralar ITP semalarında olan Sinan Aşcıoğlu’yla beraber yaptığımız benzer bir proje var. Tavanı kaplamaka bizi de aşan bir durumdu , öyle ki bir mimarlık firmasından aldığımız küçük destekle sadece motorları karşılayabilmiştik. 60×50 cm boyutlarında bir aydınlatma armatürü bu. Mekandaki insan hareketini algılayıp, nodeları aracılığıyla form değitiriyor ve ortama sağladığı ışık miktarını yeniden düzenliyor. http://tbt.itu.edu.tr/showcase.htm
  http://tbt.itu.edu.tr/content/studentworls/flux/flux_tbtlab.pdf

Yorum Yaz