15.11.2008

Lego Lisansını Kaybediyor

Sadece çocukların değil yetişkinlerin de çok sevdiği ve birkaç jenerasyonu etkileyen Lego, tuğlalarının lisansını kaybetti. Avrupa Birliği mahkemesi Mega Blocks oyuncaklarını üreten Kanadalı Mega Brands firmasının gerekçesini haklı bularak tuğlaların patent hakkını Lego’dan aldı. Kanadalı firma Lego tuğlalarının fonksiyonel ve teknik olarak çok iyi çalıştığını ve fonksiyonların patentlenemeyeceği aksine tüm insanların hizmetine açık olması gerektiği iddiası ile dava açmıştı. Lego’nun bugüne kadar evindeki mutfak fırınında oyun hamuru ile Lego tuğlası pişirip oynayan bir insana dava açtığını duymadık ama lisans dünyada birbirine dişler ile geçen modüler bir oyun sistemi üretmeyi engelliyordu.

 

Lego tuğlaları ile yapılmış Stephen Hawking sandalyesinde.

Etiketler

,

3 Yorum

  1. arikan

    Her ne kadar elektronik ticaret’in patenti saçmaysa birbirine geçmeli tuğlaların da patenti o kadar saçma. Olduğunu bilmiyordum. Bozulduğu iyi olmuş.

  2. Dara Kılıçoğlu

    Bence de iyi olmuş. Fonksiyonların patentlenememesi gerekiyor. Düşünsenize karekök almak yasak çünkü fonksiyonu bulan adam patentlemiş :)

  3. engin

    Gorunuse gore bir cok ticari kurum bu yoldan geciyor son zamanlarda. Kopyalayarak uretim belki de hic bu kadar kabul edilir olmamisti. Insanin aklina patent nedir sorusu geliyor ister istemez. Fonksiyon dedigimiz cok nesnel bir kavram cunku.

Yorum Yaz