30.07.2008

LACMA'da Shadi Ghadirian sergisi

LACMA Los Angeles’in çağdaş sanat kalelerinden biri olmak üzere hızlı ve derin olup olmadığını kestiremediğim adımlar atıyor. BCAM eklentisinin bünyesine katılmasıyla Amerika sanat piyasasının ve basınının dikkatini üzerine çekmeye başlayan LACMA, bu hafta “çagdaş islam sanatı” konulu bir sergiye ev sahipliği yapıyor. LACMA 2006′dan beri Dia Art Center‘dan transfer edilen genç, yakışıklı ve bir o kadar da politik Michael Govan tarafından yönetiliyor. 

Eli ve Edith Broad’in içinde milyon dolarlik Jeff Koons, Damien Hirst, Chris Burden, Cindy Sherman parçalarını barındıran çağdaş sanat koleksiyonlarini halkla paylasmak uzere Pritzker Prize sahibi mimar Renzo Piano’ya tasarlattıkları BCAM binası görkemli açılışı ve koleksiyonuyla uzun süre sanat çevrelerinin gündemindeydi. İçinde birinci kalite Hollywood ünlülerinin de yer aldığı davetin fotoları burada -. Bu haftaki sergi ise İranl’i fotoğraf sanatçısı Shadi Ghadiran’ı sıcaktan kavrulan Los Angeles’a getiriyor. 

Ghadirian’in işleri doğulu, kadın, nesne, batılı etiketlerinin çevresinde örüntülenmiş bariz biçimde. Irak’tan sonra acep içinde petrol var mıdır konuşmalarının konusu olan İran, kültürel anlamda da haliyle ilgi çekiyor. Batı sanat çevrelerinin genel tutumu –batılılaşmış doğu sanatı– sanatın doğusu batısı kaldı mı gibi konuları ve soruları bir başka post’a bırakıyor, LACMA’ya doğru bisikletime atlıyorum.

İlgili bağlantılar

 

Etiketler

, , , ,

3 Yorum

 1. engin

  Web sitesindeki gallery 1′de kadinlarin yuzlerinin sonradan yapistirma gibi durmasi epey goze batiyor, diger galerideki neredeyse didaktik tarzdan (yuzlere obje yerlestirmek) daha carpici buldum.

 2. arikan

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmadi-Nejad 14 Ağustos’da Türkiye’ye geliyor. Ne için? Çağdaş İran politikası konuşmak, olası bir Amerikan saldırısında İncirlik üssündeki (37°00′N 35°26′E) nükleer silahlarını –ABD’nin Avrupa’daki en büyük nükleer silah üssünü– kullandırılmaması için Türkiye’yi uyaracak.

  Çevreciler Sinop’da nükleer enerji istasyonuna hayır pankartlarıyla yürüyedursun, İran’ın İncirliği bombalamsı durumunda Çukurova haritadan silinecektir.

  Çağdaş İran sanatında bu konularla ilgilenen var mı?

 3. engin

  Direk Incirlik’in haritadan silinmis halini gostermemekle birlikte, baris adina yapilmis soyle bir is varmis: Isfahan Matisse.
  http://www.payvand.com/news/07/may/1180.html

Yorum Yaz