04.05.2009

Düşüncelerimizle Makinaları Yönlendirmek

Zamanla neredeyse tamamının yerlerini ezbere öğrendiğimiz klavye tuşlarını parmaklarımızla ittirmek, fareyi hareket ettirmek ve bu işlemleri ardışık ve türlü kombinasyonlarla tekrarlamak suretiyle bilgisayarlarımıza istediğimizi yaptırabiliyoruz. Peki sizce ileride sadece karşısında oturup düşünmemiz yeterli olacak mı?

beyin

Bir süredir insan beyni ile cihazların etkileşmesini sağlamak üzere çalışmalar yapılıyor. Nisan ayında Wisconsin Üniversitesi Biyomedikal Mühendislik Bölümü doktora öğrencisi Adam Wilson, sadece düşünerek 23 karakterlik bir mesajı Twitter’a göndermeyi başardı. Ben burada kısaca bahsedeceğim, daha detaylı bilgi ve hareketli görüntülere Nitro Lab sayfalarından ulaşabilirsiniz. Bilimkurgu filmlerinden fırlamış gibi değil mi?

twitter-brain2

Nitro Lab’da geliştirilen etkileşim kafaya giyilen duyargalarla donatılmış bir şapka ile gerçekleşiyor. 2003 yılında Cyberkinetics tarafından geliştirilen BrainGate isimli sistem ise talihsiz bir kaza sonucu tamamen paralize olmuş bir hastanın beynine ufacık bir devre yerleştirilmesi suretiyle bilgisayarın düşünce gücüyle kontrol edilmesi sağlamıştı.

Üniversitelerde türlü araştırmalar süredursun, benzeri çalışmalar ticari ürünlere dönüşecek kadar gelişmiş bile.

emotiv-neuro

En bilinen ürünlerden Emotiv ve Neurosky için facebook’da gruplar kurulmuş, önizleme ürünlerini kullananların yazmış olduğu karşılaştırmaları okuyarak daha çok bilgi edinebilirsiniz. İkisi de hem beyin aktivitesi hem de yüzdeki kasların hareketlerini algılayarak bilgisayarınıza erişmenizi sağlıyor. Sayfalarında belirtildiği üzere sadece düşünce gücüyle bacaklarını kullanamayan engellilerin tekerlekli sandalyeyi yönlendirmesi ya da oyunseverlerin türlü tuş kombinasyonları ve klavye çevikliği gerektiren eylemleri gerçekleştirmesi çok kolay.

Ticari ürünler şimdilik tek yönlü bir etkileşim sağlıyor. Yani şimdilik kaynak beynimiz, hedef bilgisayarlar. Gün gelecek iki yönlü etkileşim de mümkün olacak. İşte o zaman neler olacak kim bilir. Aklıma gelen anahtar kelimeleri sıralayayım: ağlı-bağlı dünyalar, eğitim, iş, sağlık,  ülkeler, sınırlar, yönetim şekilleri, dil, ticaret, savaş, aşk, sanat, toplu hafıza, hayal, gerçek, somut, soyut. Yepyeni faydalar, çözümler, sorular ve sorunları da beraberinde getireceği şüphesiz. Devletler insanların düşüncelerini ve kendi aralarında oluşturmaları muhtemel ağları kontrol edecek mi sizce?

Tüm bu gelişmelerin insanlık adına faydalı olmasını dilerim.

İlgili bağlar:

Youtube görüntülerini izleyemeyen okuyucularımız

Etiketler

, , , ,

5 Yorum

 1. kerem ozan

  düşünme eyleminin bir takım elektriksel girdi çıktı işlemlerine indirgenemeyeceğini düşünüyorum. burada daha çok makineye göre çalışan insanlar söz konusu gibi geldi bana. örneğin vista da sesli komut sistemini kullanırken de gerçekten konuşmuyoruz aslında makinenin diline göre konuşuyoruz. işin sonunda kimin kime göre evrimleşeceğini merak ediyorum.

 2. Ali Miharbi

  kullanılan yöntemin tüm düşünceleri okumadığı doğru, zaten beyne doğrudan elektrot bağlamadan, dışarıdan okunan sinyaller zayıf ve kısıtlı olduğu için kullanım alanını da daraltıyor şu an için. ancak “düşünme eyleminin bir takım elektriksel girdi çıktı işlemlerine indirgenemeyeceği” fikrine katılmıyorum, beynin elektriksel/kimyasal bir ağ olduğunu düşünürsek, düşünme eylemini de bu ağın işleyişinin bir kısmı olarak tanımlamak mümkün.

 3. Cenk Dölek

  Okuduklarıma göre, düşüncelerin beyinde oluşturduğu elektrik akımları kişiden kişiye değişiyor. Ama bu önemli değil çünkü sistemin algılayışını kullanıcıya göre adapte ediyorlar.

  Bakarsınız ileride bir düşünce ile etkileşim protokolü geliştirilir. Bu trans halli etkileşim becerisi okullarda ‘yabancı dil’ gibi sınıflarda öğretilir. “Evladım bu meslek grubu RX98459739845 ağlarına erişebilmeni gerektiriyor, bunun için de MND101 dersini alman şart!”

 4. Robot Blogu

  Japonlar bu konuda bir hayli yol almisa benziyorlar. Robotlari dusunceyle yonlendirmeyi basarmislar. Ayrica dusunce gucuyle muzik vs. gibi konular da var. Merak edenler icin 2 tane guzel link de buldum

  http://www.vubx.com/content/using-brain-sensors-to-control-robots-remotely

  http://www.vubx.com/content/brainloop-mental-machine-stephen-hawking-computer

 5. Cenk Dölek

  Verdiğiniz bağlar için teşekkürler.

  http://www.aksioma.org/brainloop/

  http://www.crunchgear.com/2009/03/31/humans-can-now-control-robots-by-thoughts-alone-video/

Yorum Yaz