08.04.2010

Kendi Kendinin Efendisi


2005 Ekim ayında Londra’da TATE Sanat Müzesi’nde yapılan “Open Congress” sempozyumunda Tiziana TerranovaKendi Kendini Düzenleme ve Bilgi: Açık Pratiklerin Çevirisi” (“Self-organization and knowledge: the translation of open practices”) başlıklı bir konuşma yaptı. Burada yazacaklarım zamanında bu konuşmadan aldığım notlar ve alıntılardan oluşuyor. Open Congress kitabı ayrıca Node.London’dan yayınlandı. Videonun bir kısmı archive.org’dan indirilebilir.

Bilgi nasıl oluşur?

Modern zamanlarda bilgi, post-modern zamanlarda bilgi, ve günümüzde bilgi nasıl üretiliyor:

1. Modern zamanların mimarlarından Foucault’a göre bilgi zamanla daha iyi olmak yerine zamanla çökerir, sismik hareketlere, zelzelelere, jeolojik değişimlere maruz kalır, afetler geçirir, zamanla radikal değişime uğrar. Bilgi doğru ile yanlış arasındaki farktan ortaya çıkar.

2. Post-modern teorinin kurucularından Lyotard’a göre bilgi çıktının optimizasyonudur, çıktının maksimizasyonudur, önemli olan prosedürlerdir, işlemlerdir. Bilgi doğru ve yanlış arasındaki git gelde verimlilik ve verimsizlik farkından ortaya çıkar.

3. Bugünkü ağlı bağlı internetli ortamın temel kuramcılarından Manuel Castells’e göre hız herşeyi harmanlar, doğrusal girdi ve çıktı yoktur, türbülans vardır, ağlı kurum vardır, önyükleme (“preload”), esneklik, yeniden birleştirme, taşınabilme (“port”) vardır. Kendi kendini düzenleme modu, önyükleme kapasitesi, büyümeye dayanıklılık, modellerin ve diyagramların birbirine taşınması, port edilmesi –yazılım üretiminden kültürel üretime– vardır. Doğru ve yanlış daima bir türbülansın içindedir.

Kendi kendini düzenlemeyi taşımak (“porting self-organization”)

Kendi kendini düzenleme yapay zeka alanından toplumsal düzene taşınması:

1. Kendi kendini düzenlemenin soyut makine / açık diyagram hali.

2. Yapay yaşam araştırmalarının kültürel üretime taşınması: Santa Fe Institute, VISA, Master Card. Temel pratik: bireyleri hücre olarak düğüm olarak tanımlama. İç özelliklerin soyutlanıp yok edilmesi, kendi kendini kontrol edemeyen birey konumlandırması. Kalıplara oturtmanın ince ayarı (“fine tuning fitness”). Kümeleme. Kar için optimizasyon, ayar.

3. Kendini çağıran geri besleme. Önceki operasyonların sonuçlarının sonraki operasyonlara girdi olması. Daimi.

4. Kendi kendine belirme ile dışardan seçim yapma arasındaki gerginlik (“emergence vs. external selection”).

Kapital yapmanın yeni yolu olarak “açık kaynak”

Emilemez, hazmedilemez durum.
Özgür yazılımın etik özelliği.
Batı’da ahlak’ın hukuk’un etkisiyle oluşması.
Bilginin özgürlüğü ifade özgürlüğü ile aynı şey değil.
Fork etme = kendi kendini düzenlemedeki üretimsel gerginlik anı.

Taşıma (“porting”) yeni bir çözülme (“de-codification”).
İşlemsel demokrasi.
Taşımanın (“porting”) değerlendirme perspektifini / değer yargılarını değiştirmesi.
Fallik görselleştirme ve kanunun transandantal / insan üstü hali.
Optimizasyon olarak açık kaynak modeller: programcıların dünyanın dört bir yanından kod temizlemesi.

Kaynak kodu ifade değildir. Kod ifade değildir.
Kodu ifade yerine koymak kanunu (kodunu) hacklemektir.
Enformasyon ifade değildir, ifadeden daha büyüktür.
Enformasyon ifadeye veya koda göre daha geniştir.

Etiketler

, , , , , ,

1 Yorum

 1. Luici Anark

  ilgi baglantidan sunumun tamamını dinlemedim ama,
  notlardan derlenen bu yazidaki birkac (bana gore)
  acmaz oldugunu dusundugum sey su :

  1,2 ve 3 seklinde maddelenen aciklamalarda, bilgi üretimi farkli zaman referanslarina gore aciklanmak istenmis, zira ne tür bir bilgi ve bilginin nasil üretildigiyle ilgili bir referans / baglam olmadigi icin, kopukluk mevcut

  3′ncu madde de direkt olarak bilgisayar ve ag dolayimiyla uretilen bilgiye atif mevcutken (bilginin karakteri (sabitlenmemislik / ucuskanlik/degiskenlik vs.) bu atifi biz bireyin bilgiye ulasirken kullandigi kaynaklar vasitasiyla / nedeniyle ortaya koydugu uretim pratigi seklinde mi anlamamiz gerekiyor ?

  yine turkce nedeniyle belki de, secilen “bilgi” kelimesi konuda isaret edileni karsilamiyor soyle ki…

  ingilizcedeki “information” ve “knowledge” in karsiligi turkcede bilgi olarak ele alaniyor. burada optimazsyona, donusume ugrayan ya da islenen “informatin” iken, belli bir caba sonucu erisilen cikti ise “knowledge”dir. bu notlarda bilgi her ikisi icin de kullanilmis.

  bir de yazinin geneline hakim olan “acik kod” a iliskin bir gonderme mevcut ki, bilgisayar terminolojisine ait bir deyime ait bu gondermede soyle bir sorun var, kodlama denen sey mevcut bir duzen icinde anlam / gecerlilik kazanabilen birsey ise, bu nedenden ötürü sınırlandırılmıs ya da onceden kestirilebilir birseydir, bu nedenle “özgür” yaratimdan ya da iradeden ne kadar bahsedebilir

Yorum Yaz