23.10.2006

Kalabalık zekasıyla algoritma geliştirme trendi

Likebetter

LikeBetter servisi kullanıcıların fotoğraflara olan tepkisine göre kişilikleri hakkında tahminlerde bulunuyor. Size iki fotoğraf gösteriliyor, birini seçerek ilerlediğiniz bir test yapıyorsunuz ve bir sure sonra köşede bir beyin ikonu yanıp sönmeye başlıyor, ona tıkladığınızda hakkınızda yapılan tahminlere evet/hayır cevaplar verip sonuçları profilinize kaydediyorsunuz. Fotoğraflara olan tepkiniz biriktiriliyor ve bir resim işleme algoritması daha akıllı hale geliyor. Gösterilen fotoğraflar genelde iki karşıt durum belirtiyor. Film kültüründen bildiğimiz “binary opposition” (e.g., doğuXbatı, kadınXerkek, teknolojikXdoğal) sözde kişiliği belirlemede kullanılıyor. Bu karşıtlıklarla beslenmiş yılların hollywood izleyicilerini anlamak çok da zor olmasa gerek…

Yeni startup Pairwise tarafından geliştirilen bu ürüne, Paul Graham’in Y Combinator yatırım şirketi destek olmuş. Bu çok da dahi bir iş fikri değil: bir yanda gazetelerin haftasonu kelebek eklerinde verilen burç fal bulmaca benzeri bir şeyle ugraşıyorsunuz, diğer yanda yapay bir zekayı besliyorsunuz. Kalabalık aklını sömürmek giderek arama motorlarını aşıyor, şu anda cilalı oyunlar gorünümünde daha direk olarak mikro iş gücümüz somürülüyor.

Bu biçim resimler hakkında meta-veri toplayarak akıllı resim işleme sistemleri geliştirmeye örnekler daha önce Luis von Ahn‘in Peekaboom ve ESP oyunlarında ve iki gün önce burada bahsettiğimiz retrievr arama motorunda görülmüştü.

Etiketler

, , ,

2 Yorum

  1. Pinar Yoldas

    gecen gun Evita programinin yazari Joseph Weizenbaumun bir makalesini okudum, evita bir dil isleme programi 60larda yanilmiyorsam yaziliyor , psikiyatr simulasyonu diye de geciyor…makalede Weizenbaum , insanlarin karsilarinda bir bilgisayar programi oldugunu bilmelerine ragmen , programla konustukca programa, yani bilgisayara nasilda duygusal olarak baglandiklarindan sozediyordu… bu likewise’in da ayni potansiyeli tasidigini dusundum… kisilik analizi yapan, kisiye ozel bilgileri paylasan bir bilgisayar, pek cok insanin gozunde hakettiginden farkli bir konuma oturabilir.

  2. ali

    Weizenbaum’un programı sayesinde olacak ki; insanların, makina-insan etkileşiminin içeriğine bu şekilde anlam yükleme şekline Eliza Etkisi (Eliza Effect) deniyor.. Eliza’dan laf açılmışken; geliştirilmiş bir versiyonu olarak görülebilecek, AIML yani “artificial intelligence markup language” (http://en.wikipedia.org/wiki/AIML) kullanılarak kullanıcıya özel hale getirilebilen ALICE (http://www.alicebot.org) hakkında da kısaca bir not düşmekte yarar var.. Bir de bu konularla ilgilenen sanatçılar hakkında bir yazı: http://research.it.uts.edu.au/creative/interaction/papers/interaction04_43.pdf

Yorum Yaz