26.12.2007

Kâbe'nin Karşısı

kabe-antipod.jpg

Dünyanın neresinde olursanız olun kıbleye, yani Mekke’de Kâbe’nin bulunduğu yöne dönerek namaz kılarsınız. Tam Kâbe’nin bulunduğu yerden dünyanın merkezine doğru kazıp diğer taraftan çıksanız, Kâbe’nin karşısına denk gelen noktaya varırsınız, burada nereye döneceksiniz, her yön kıble. Pasifik adalarında yaşayan müslümanlar nereye dönse olur.

Bildirgeç‘de karşıma çıkan Digholes ve Antipod siteleri Google Maps üzerinden bulunduğunuz yerin tam karşısına denk gelen yeri gösteriyor.

Ayrıca yeni nesil haritalarla ilgileniyorsanız “yer2.0″ etiketli Düğümküme yazılarına ve bagcik.com yer2.0 etiketli bağlantılara bakabilirsiniz.

Etiketler

, ,

Geri beslemeler (Trackback)

Trackback Adresi
 1. düğümküme » Şu Anda Burada Değilsin: “Yeni Nesil Turizm Acentası”

4 Yorum

 1. ben

  hadi o neyse de
  kabenin çatısında namaz kılındığında nereye dönülecek?
  yada ay yüzeyinde, uzaygemisinde falan filan şimdi ben bu soruyu sindarım diyen şerefsiz birine sormuştum bana bu sorular şeytandan abi senin içine şeytan girmiş diye cevap vermişti. bir sene içerisinde islam birliği konferansı yapılmış ve orada benim sorduğum bu soru üzerine yorumlar yapılmış ve uzaya giden müslüman astronotların nasıl namaz kılaacğı yönünde ifadelerde bulunulmuştu. Demek butür soruları sormak şeytandan değil tam aksine islama hizmet etme yönünde cevap aranan sorulardır.

 2. ufuk

  Dünyanın yüzölçümü 510 milyon metre kare olup,
  Su yüzeyi 361miyon km²
  Karasal yüzey ise 149milyon km²’dir.
  Bu kadar alanda namaz kılmak için yer bulamayıpta kabenin çatısında namaz kılmak niye? diye düşünüyorum.

 3. ufuk

  Dip Not: Hanefi mezhebi’ne göre Kabe ve onun üzerinden semaya doğru olan boşluk da kıbledir.Bilginize ….

 4. Tikky

  Ben Kardeşimize Yanıt : Değerli Kardeşim Kabenin Üstüyle Kabenin 4 Çevresindeki Bakış Açı Birdir. Caminin İçi İle Caminin Avlusunun Bir Olması Gibi. Dolayısı İle Kabenin Üzerindede Olsanız Kabenin “İÇİNDEDE” Olsanız Her İki Durumda da “Hangi Yöne Dönerseniz Dönün “Kıbleye Doğru Namaz Kılmış Olursunuz. Bu Acizane Olarak Nakıs İlmimizin Fakru Fakirane Olan Kelamımızla Anlatmaya Çalıştık İnşaAllah …

Yorum Yaz